Znie to takmer neuveriteľne, aký odpad dokážu okolo seba vyprodukovať novovznikajúce politické strany. Pôsobia bez štruktúr, reálneho programu, ale zato s ohromnou medializáciou každého „nápadu.“ Podľa odborníkov sa v týchto voľbách snažia politické strany zaujať iným spôsobom ako doposiaľ. Už sa nespoliehajú len na bilbordy, volebné spoty, alebo iné tradičné nosiče informácií, ale vytvárajú udalosti. Ak je to tak, potom ide o pomerne smutné príbehy.
Začalo sa to kauzou odpočúvania novinárov, po ktorej musel zo svojej funkcie odstúpiť minister obrany. Od začiatku bolo zrejmé, že na túto funkciu nemá predpoklady. Tie „získal“ písaním blogov na bezpečnostné otázky rok pred ostatnými parlamentnými voľbami. Na druhej strane treba priznať, že sa snažil rozpletať vzťahy, ktoré si vytvorili záujmové skupiny v rezorte obrany v minulých rokoch. Či tak robil nezištne, alebo z iných dôvodov zostáva otvorenou otázkou.
Bolo zrejmé, že Galko skôr alebo neskôr skončí. V jeho prípade sa kombinovala neschopnosť s nepohodlnosťou a bojom vo vnútri vládnej koalície. Po tejto kauze sa na scéne objavila Gorila, ktorá otriasa základmi politickej scény. Dopláca na ňu SDKÚ – DS, ktorá v poslednom období súperí o rovnakého voliča s materskou stranou exministra obrany. Udalosti však pokračujú ďalej. Prichádza Sasanka, ktorá odhaľuje komunikáciu predsedu SaS s takzvanou záujmovou osobou.
Čo majú tieto udalosti spoločné? Sú do nich zapletené bezpečnostné zložky štátu. A to veľmi nejasným spôsobom. Je najvyšší čas poupratovať. Odpad, ktorý sa v riadení bezpečnostných zložiek nakopil spochybňuje stabilitu inštitúcií, ktoré sa majú podieľať na odhaľovaní závažnej trestnej činnosti. Odpočúvanie sa musí diať výhradne zákonným spôsobom. Získané odposluchy sa viac nemôžu strácať, svedecké výpovede skartovať, dôkazy predávať a kupovať.
Ak sa bývalá ministerka zahraničných vecí USA mala o Slovensku (v istom časovom období) vyjadriť ako o čiernej diere Európy, potom by sa táto dáma mala prísť pozrieť do našej krajiny dnes. Po roku 1998, kedy sa k moci dostali politici s patentom na demokraciu sa zo Slovenskej republiky stalo eldorádo záujmových skupín. Vo svetle aktuálnych káuz pôsobia viacerí politici ako bábky, ktoré ovládajú štedrí sponzori. Takto to ďalej nemôže pokračovať. Slovensko potrebuje zmenu!