Prečo (ne)ísť na Hawai?

Písmo: A- | A+

Tento článok má byť lákadlom ale zároveň aj výstrahou pre ľudí, čo majú túžbu vidieť aspoň raz v živote tento „pozemský raj“. Ako som už viac-krát spomínal, každý sa na svet pozeráme cez tie svoje okuliare a môj pohľad môže byť iný ako ten váš. Tu je môj pohľad:

Čo môžete od Havaju očakávať?

Obrázok blogu

1. Vysoké ceny. Všade (okrem outletov).

Čítal som v inom cestopise predtým, ako sme sa sem vybrali, že na Havaji sú lepšie ceny ako v drahom USA. Nie je to pravda. Sú ešte vyššie:-). Hotel pod 100 USD na osobu na noc prakticky nemáte šancu zohnať. Ak chcete nejakú aspoň trošku nižšiu cenu, využite jeden z hostelov čo sú v Honolulu (inde prakticky nie sú). A hlavne bookujte kľudne aj pár mesiacov vopred (chytil som poslednú izbu, samozrejme cez Silvestra je to o to horšie). Ešte horšie je to na Maui, tam sú celkom 3 hostely na celom ostrove. Za takú malú kutičku bez kúpeľne zaplatíte 80 USD na osobu na noc.

Keď sa chcete normálnejšie najesť čakajte 30 USD na osobu (s pivom/vínom) a viac (a žiadne fantastické prímorské jedlo nečakajte:-).Keď napríklad fúka napr. vietor na pláži (čo sa celkom stáva) tak za kryté lehátko zaplatíte 40 USD. 

Na porovnanie, napríklad v Mexiku sa ubytujete aj za 20-30 USD na noc. Najete sa bez problémov do 10 USD (a aké jedlo:-). A to nehovorím napríklad o Afrike (napríklad taká Keňa alebo Ghana, kde sa dá vidieť a zažiť oveľa viac za desatinu vyššie spomínaných cien). V Ghane sme za 3 týždne minuli cca 100 USD:-)

Obrázok blogu

2. Rady úplne všade.

Keď sa chcete ísť večer najesť, bez rezervácie sa nenajete (v Honolulu). Honolulu je preplnené ľuďmi. Z časti to majú na svedomí aziati (neuveríte, ale až 80% populácie Havaja), ktorí sa sem buď presťahovali alebo sem prišli dovolenkovať (nuž majú to pomerne blízko z Japonska a cenový level je tu pre nich podobný ako v Japonku). Večer sa vytvoria pre reštauráciami rady a keď už ste úplne zúfalí, tak vám nezostane nič iné ako zavítať do nejakého domáceho fastfoodu a kúpiť si večeru v krabičke. 

Na tomto sme sa špeciálne pobavili. Rada na „fantastický“ hot dog v Pearl Harboure:-)

Obrázok blogu

Hneď na druhý ďeň po príchode na Oahu som sa tešil, že si pôjdeme zašnorchlovať do Hanauma Bay (jedna z najvychýrenejších šnorchlovacích lokalít na svete). Rýchlo sme sa však z toho prebrali, keď sme prišli na miesto. Pýtame sa chlapíka pri vstupe, „Na koľko je tá rada?“ –„Tak na 2-3 hodiny.“ Radu na šnorchlovanie som ešte nezažil. Nuž všetko je prvý raz:-)

Obrázok blogu
Hanauma bay - Oahu
Hanauma bay - Oahu 

Na porovnanie, napríklad na Martiniku alebo v Karibskom Mexiku som sa naozaj cítil ako v raji. Sem tam nejaký ten človek. Stále sa tam nachádzajú konzumom nepoškvrnení ľudia, ktorí si užívajú život. Nepotrebujú stavať outlety a Mc.Donnald na plážach. Hawai je bohužiaľ súčasť USA, ktorá si ho zmenila k obrazu svojmu. Oahu a Maui je pre mna vysoko komerčná exotika postavená pre konzumných ľudí. Ostatné ostrovy sú predpokladám iné (z toho čo som počul od ďalších cestovateľov) je tam oveľa menej ľudí (ale aj menej zábavy ).

3. Jedlo

Američania si Hawai kompletne skolonizovali. Nezostal kameň na kameni. Raj pretvorili konzum. Cez stred ostrova postavili štvorprúdové diaľnice. Na plážach postavili outlety s oblečením. A silne materialistický spôsob života dovŕšili zmenou jedla. Na Havaji som nenašiel prakticky nejakú domácu špecialitu. To špeciálne, čo sme vyskúšali, malo nakoniec na sebe strúhankovo-olejový kabát a vo vnútri majonézu. Ryby nič extra (v chorvátsku alebo kdekoľvek inde pri mori dostanete chutnejšie).

Najväčším sklamaním pre mňa však bolo ovocie a zelenina. Človek by očakával, že na Havaji sa ním budeme obhadzovať, ale je to úplne opačne. Takmer nikde sa nepredáva. Na Oahu a Maui sme našli žalostne málo stánkov s ovocím. Dokonca ako prvá prímorská krajina kde som bol, nemajú tržnice s potravinami (rybami, ovocím, zeleninou atď) tak ako je to všade inde v napr. v Karibiku v Afrike alebo Ázii. Na Havaji musíte jednoducho kupovať tropické ovocie v supermarkete:).

V štandardnom supermarkete majú v ponuke tak 3 banány a jeden ananás, ktorý vyzerá, že si už čo to pamätá. Američania jednoducho ovocie asi nejedia, tak sa nepredáva (veď kto by to kupoval). Zákon dopytu a ponuky platí dokonale. Ak aj navštívite mega veľký supermarket, kde nájdete viac ovocia, pripravte si peňaženky, banán 2 USD, ananás 8 USD, mango 5 USD. Tropický Raj:-)

Obrázok blogu

Ale zase na druhej strane...

4. Krásna príroda (aj keď miestami zničená civilizáciou). 

Fotogaléria

Maui
Maui 
Honolulu
Honolulu 
Kailua beach Oahu
Kailua beach Oahu 
Oahu
Oahu 

Na veľa miestach konzum prevalcoval prírodu. Veď prečo nepostaviť outlet aj na pláži:-). Čo ľudia chcú, to aj dostanú...

Lahaina - Maui
Lahaina - Maui 
Lahaina - Maui
Lahaina - Maui 

Určite si požičajte auto alebo motorku/skúter. Na Maui doporučujem hlavne „Road to Hana“. Je to 60km kľukatých ciest po útesoch popri pobrežiu. 

Road to hana - Maui (bambusy popri ceste)
Road to hana - Maui (bambusy popri ceste) 
Road to Hana - Maui
Road to Hana - Maui 
Road to Hana
Road to Hana 

5. Raj surferov.

Asi najkvalitnejšie vlny na svete. Je len na vás akú výšku vlny si vyberiete. Severné pláže majú najvyššie vlny. Prenajať si surf alebo učiteľa nie je problém:)

Obrázok blogu
sever Maui
sever Maui 

6. Cestovatelia v hosteloch.

Ak budete bývať v hoteli je malá šanca, že stretnete ďalších cestovateľov. Koncentrujú sa hlavne v hosteloch. Pohodoví ľudia. Večer sa s nimi môžete stretnúť na spoločnej terase, popiť nejaké to pivko, porozprávať sa o zaujímavých miestach a dostať námety na ďalšie výlety (hlavne na také ktoré v žiadnom sprievodcovi nenájdete:-). Aj vďaka nim a napriek hore spomínaním horším stránkam Havaja sa nám pobyt na Havaji nakoniec páčil. Aj keď na Karibik, Zanzibar alebo Mexico sa teda vôbec nechytá:-)

Obrázok blogu
Honolulu hostel
Honolulu hostel 

Aby som nezabudol na Havaji je celkom dobré pivo:-)

Obrázok blogu

Môj (subjektívny) záver

Pre mňa Oahu a Maui nemajú takmer žiadnu kultúru (kultúrou nemyslím nacvičenú hula show:-), pre mňa je to taká konzumná exotika postavená pre materialistických ľudí (Američanov). Poviem príklad, v Mexiku keď idete večer von, máte možnosť sa rozprávať s domácimi ľuďmi (takých na Havaji veru nestretnete veľa), spoznávať ich kultúru, dávať si fakt skvele domáce jedlo, kúpať sa na oveľa krajších plážach ako sú na Hawai. Hlavný rozdiel sú však ľudia, na Hawai sú Američania, ktorých zaujíma hlavne aby sa najedli, kúpili si veci v outlete a mali vyklímované v každom obchode na 18 stupňov:-). Zatiaľ každá krajina, čo som navštívil, mala svoju jedinečnú kultúru, ľudí, jedlo, prírodu a odniesol som si z nej vždy veľa. Vidieť peknú prírodu pre mňa nestačí. Hawai mi bohužiaľ nedal toho veľa. A vlastne dal, uvedomili sme si v akej krásnej krajine (napriek Robertovi) vlastne žijem. 

Ak plánujete cestovať a niečo aj zažiť, z vlastnej skúsenosti vám doporučujem radšej vybrať jednu z týchto krajín -22 miest, ktoré sa naozaj oplatí vidieť.

Skryť Zatvoriť reklamu