Ako som sa ocitla v MEXICU, meste Monterrey

Mesto a kraj, kde vám aj wafle chutia po chilli, stretávate deti milionárov s ochrankou, a nachádzate stopy po streľbe v stenách budov...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V prvom rade...LETENKA! 

Letela som do mesta Monterrey na severe Mexica. Buďte pripravení minimálne na dva prestupy. Mne sa podarilo nájsť len jeden a za celkom „lacný“ peniaz. Žijem v Prahe, preto stále lietam odtiaľ, no keď som zistila, že letenka z Viedne by ma vyšla o 10 tisíc českých korún menej, nekecám, tak som si kúpila lístok na autobus a odviezla sa do Viedne. Prestupovala som v Chiciagu. Pamätajte, že aj pri prestupoch v USA musíte mať vybavenú ESTU. Stojí asi 16 dolárov a vybavíte si ju online. Easy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď sa rozhodnete letieť cez Mexico City, buďte skutočne pripravení na to, že kufre vám ostali na predchádzajúcom prestupe, alebo niekde zmizli... 

Preto každý overený cestovateľ po Mexicu sa letisku v Mexico City vyhýba oblúkom.

Obrázok blogu
(zdroj: Petra Koziotová)

Monterrey, štát Nuevo León

Som v meste Monterrey. Je to deviate najvačšie mesto Mexica. Vedela som už predtým, že mesto sa delí na svoje okolité časti, no nemala som ani šajn, aké obrovské tie štvrte sú. Najmodernejšia časť Monterrey sa volá San Pedro. Je to také Beverly Hills. Kopec luxusných hotelov, nákupných centier, haciendy s Rosalindou a drahé autá. Náš hotel sa nachádza práve tu, za čo som celkom vďačná, pretože sa cítim bezpečne. V roku 2006 sa Monterrey radil k najbezpečnejším mestám Mexica. Treba však poznamenať, že rok 2011 bol najkrvavejším rokom v histórii mesta. Mestá na severe Mexica,a hlavne v blízkosti USA, hosťujú lokálne kartely a mafie, ktoré sa ale z času na čas presunú dole do Acapulca. No v San Pedre vám nič nehrozí. Snáď.

SkryťVypnúť reklamu

Keď prídete do Monterrey, prvá vec, ktorá upúta váš zrak sú vysokánske hory a skaly obopínajúce mesto. Nachádza sa totiž na úpätí pohoria Sierra Madre Oriental. Preto hlavným lákadlom pre cestovateľov je Park Ecológico Chipinque. Jeho najvyšší bod Copete de Águilas má 2200 metrov. V tomto parku sa dá prechádzať, no buďte obozretní pri neustálom stúpaní. Na vrchole je odpočinková zóna, kde sa môžete zložiť a dať si desiatu. Sú tam rôzne preliezačky pre deti, takže rodičia si konečne môžu dať „voraz“. Asi najlepší čas kedy sa vyštverať na vrchol je skoro ráno pri východe slnka, kedy máte výhľad na celé Monterrey. Na vrchol sa dá dostať aj pohodlne, a to vaším autom či taxíkom. Poplatok je zhruba 100 pesos. Pokiaľ nechcete sedieť hore na vrchu, tak počas celého stúpania sa nachádzajú pri ceste odpočívadla s lavičkami a stolom, ktoré vám taktiež zaručia krásny výhľad na mesto.

SkryťVypnúť reklamu
Park Chipique
Park Chipique (zdroj: Petra Koziotová)

Centro Historico

Áno, to je ono. To je to miesto, kde chcete rýchlo prejsť arichtektúru a pár klasických mexických uličiek a utekať naspäť, odkiaľ ste prišli. Pokiaľ ste ale dobrodruh, tak vám radím následovný plán ako stráviť 3-4 hodinky v tejto časti mesta. Dostavte sa do parku Fundidora. Je to obrovský nový park, ktorý je cez víkend plný detí s rodinami. Dlhé prechádzky, požičanie bicykla, oddychová zóna, v ktorej je prírodný tieň od korún stromov, ale taktiež aj atrakcia zvaná Jurský Park, kde sa môžete pádlovať pozdĺž rieky. Z Fundidory sa do historického centra dostanete buď pešo pozdĺž rieky, alebo vás tam odvezie pravidelná loďka, na ktorú si ale musíte vystáť radu. Počasie vás ide zabiť, tak je jasné, že každý si vyberie tú loďku. My sme sa ale rozhodli ísť pešo. Nemusíte sa báť, nejdete celý čas po pražiacom slnku, a občas sa môžete osviežiť vo fontánkach cestou. 

SkryťVypnúť reklamu

Po 30 minútach sme tam. Prechádzame okolo múzea a veľkej fontány. Dávame sa doľava a pokračujeme rovno. Zrazu sa predomnou objavujú krásne uličky s ešte nádhernejšími domčekami. Tvárim sa, že nevidím guľky v stenách po streľbe, a užívam si slnečnú prechádzku. Pokračujeme ďalej a nacházame malú knižnicu a predajcov miestnych cetiek. Táto časť centra sa volá Barrio Antiguo.

Centro Histórico
Centro Histórico (zdroj: Petra Koziotová)
Centro Histórico
Centro Histórico 

Kde sa skvelo najesť

V prvom rade je podstatné uvedomiť si zásadnú vec. Je viac než 90% možné, že prvé dni budete mať bolesti brucha (žalúdka). Domáci vravia, že v ich vode, alebo prípadne v listovom šaláte po umytí, sa nachádza špeciálna baktéria, ktorú my cudzí v sebe nemáme. Táto baktéria sa v našom tele musí rozmnožiť, a automaticky si na ňu telo urobí imunitu. Ja som na tento fakt pripravená nebola. Ale v lekárni som si kúpila Onotón na žalúdok a následne si dala Brufen. Pomohlo takmer okamžite.

Keď už máme malú mini-krízu za sebou, môžeme sa vrhnúť na reštaurácie. Ja jem všetko, môj priateľ takisto. No nikdy by som nepovedala, že nám tak zachutí práve vegánska strava. V Monterrey sme objavili dve famózne reštaurácie, kam skutočne musíte ísť. Vegan Inc. je najlepšia vegánska ktorú som navštívila. Po ochutnaní Vegan Inc. Burgru už nebudete chcieť žiaden iný. Typickou Mexickou „náhradou“ za maso sú rozmixované hnedé fazuľky alebo humus. My sme si ešte dali pizzu Margeritu a Sashimi, kde rybu nahradili červeným melónom (!). Drúhá, taktiež výborná vegánska reštaurácia sa volá Taller Vegánico. Táto sa nachádza v opravovni áut. Miesto ako stvorené pre hipsterov a umelecké fotky. Taller Vegánico má dve pobočky. Jednu v San Pedro (tak isto ako Vegan Inc.) a jednu v Centro Historico priamo v Barrio Antiguo. Interiér obidvoch reštaurácií je krásny a útulný. Cenovo by som im dala 2 hviezdičky. Za večeru pre 4 dospelých ľudí,vrátane nápojov a dezertov, sme platili okolo 1.000 pesos (45 Eur).

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Jednoznažne najlepšia kaviareň, kde vám urobia skutočnú kávu nájdete znova v San Pedre. Bistro Panem vlastní pán, ktorý dlhé roky žil v Čechách a doteraz tam má polovicu svojej rodiny. Hovorí plynule česky. Čo vás ale dostane je jeho menu dezertov. Pominiem to, že tam nájdete štrúdľu. Konečne niečo čo poznáte! Hurá! Ale takýto nápis v menu a na ceduli by určite nikto nečakal – Lívance! Stoja 70 pesos, čo je zhruba 3,5 eura, a na tanier dostanete pravé nefalšované lievance a k tomu javorový sirup. Panem jednoznačne stojí za návštevu! 

Obrázok blogu

Vravíte si fajn, ale čo ak nechcem chodiť len do reštaurácií. Aké sú tam ceny v potravinách? Drahí cestovatelia, prosím, uvedomte si, že v Monterrey vás vyjde lacnejšie obrovský plátok steaku, než chlieb. Grahamová žemľa, ktorú budete potrebovať pri zotavovaní sa zo žalúdočných ťažkostí, vás vyjde na 50 pesos. Skutočne. Jedna malá žemlička. Pokiaľ sa cítite "za vodou", a chcete dobrý žitný chlebík, tak si pripravte peňaženku. Nedáte za neho menej než 100 pesos. 

Monterrey je krásne rozrastajúce sa mesto, ktoré ponúka aj „insight“ do histórie a minulosti tejto kultúry. Sídli tu už veľa zahraničných firiem, ktoré napomáhajú ekonomike a umožňujú pracovné miesta aj ľudom z EÚ.

Ja som už na ceste do ďalšieho mesta. Dúfam že tieto informácie poslúžili a ak nie, tak aspoň som niekomu ukázala prostredníctvom tohto blogu aj tento kúsok sveta.

Ahoj a vidíme sa v Cancúne!

Park Chipique
Park Chipique (zdroj: Petra Koziotová)
Obrázok blogu
(zdroj: Petra Koziotová)
Prechádzka z parku Fundidora do Centro Histórico
Prechádzka z parku Fundidora do Centro Histórico (zdroj: Petra Koziotová)
Prechádzka z parku Fundidora do Centro Histórico
Prechádzka z parku Fundidora do Centro Histórico (zdroj: Petra Koziotová)
Petra Koziotová

Petra Koziotová

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nadšená cestovateľka a zberateľka zážitkov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu