Nebojme sa

Sebavedomie je jednoduché päťslabičné slovko, ktoré však pre mnohých z nás predstavuje paniku a strach. Ak ho máme málo, je zle a ak ho máme veľa, je to ešte horšie. Tak ako potom?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Sebavedomie
Sebavedomie 

V dnešnej materialisticky orientovanej dobe je veľmi ťažké nájsť zdravú strednú cestu ako sa realizovať a byť úspešným. Každý úspech si prináša isté riziko, s ktorým musíme rátať. Ale netreba sa báť, veď na pády sa nezomiera len to hnusne bolí. Ale ako sa vraví čo bolí, to prebolí a my sa opäť pozviechame. Poučíme sa na vlastných chybách a život ide ďalej.

Existuje viacero dôvodov, prečo si neveríme, ale nebavme sa o tom prečo si neveríme, ale sústreďme sa radšej na to ako si opäť veriť. Keďže sebavedomie sa začína formovať už v detstve a prechádza rôznymi skúškami, ktoré ho buď zocelia alebo práve naopak zakopú pod najhlbšiu zem, bude riadna fuška dostať ho tam kde má byť. Ale nezúfajme!

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvý krok ako zvládnuť túto strastiplnú cestu je naučiť sa byť optimistom. Zabudnite na slovíčko ne, vyhnete sa tak myšlienkam ako ja to nezvládnem, ja už nemôžem, mne sa nechce, aj tak ma nevyberú.. Treba brať všetko optimisticky. Ak ma nevyberú, aspoň mám skúsenosť a posunie ma to niekam ďalej, pretože sa poučím z chýb, ktoré som urobil a už ich viac nikdy neurobím. A napokon veď je vedecky dokázané, že optimisti to dotiahnu ďalej ako pesimisti.

Ďalším bodom je naučiť sa riskovať. Bojíte sa ísť na pohovor? Na skúšku? Prečo? Lebo to nezvládnete? Ale čo ak to zvládnete? Chcete riskovať a prísť o ten skvelý pocit byť úspešný a zároveň hrdý sám na seba? Ak tam nepôjdete, nikdy nezistíte či by vás zobrali..

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa vám aj stane niečo zlé a vy neuspejete, nevadí! Dôležité je prestať sa kritizovať a je načase sa s chýb poučiť. Vymeňte sebakritiku za chválenie a vymeňte závistlivých priateľov za tých, ktorí vám pomáhajú a ktorí vás podporujú vo vašom snažení, lebo aj vaše okolie vás ovplyvňuje a teda aj vaše sebavedomie.

Zamyslite sa teraz nad tým, v čom ste dobrý, v čom ste úspešný, čo dokonale ovládate. Pracujte na sebe, za každý úspech sa samozrejme pochváľte a doprajte si nejaký darček. Je úžasné dostávať darčeky, tak sa prestaňme trápiť a poďme sa odmeňovať.

Ak som vás nepresvedčila a stále trváte na tom, že vám je fajn aj bez úspechov a že vaša výplata je v podstate fajn a vy netúžite po sebanaplnení, tak si prečítajte aspoň tieto štatistiky, ktoré vás presvedčia o opaku.

Skryť Vypnúť reklamu

1. Optimisti to dotiahnu v živote ďalej ako pesimisti.

2. Sebavedomí ľudia sú úspešnejší v pracovnom i osobnom živote.

3. Sebavedomejší ľudia sú zdravší a šťastnejší.

4. Sebavedomejší ľudia priťahujú okolie a sú vždy obklopení množstvom priateľov.

Sebavedomie nie je drahé, že by ste si ho nemohli dovoliť, je to životný postoj, ktorý stačí iba trénovať. Prestaňme sa báť a začnime na sebe pracovať.

Mika Kraicová

Mika Kraicová

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

vychutnávam si život naplno Zoznam autorových rubrík:  PsychológiaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu