Koncesionárske rany istoty

SMER sa rozhodol uštedriť peňaženkám občanov ďalšiu ranu istoty. Tentoraz v podobe znovuzavedenia koncesionárskych poplatkov. Nejde len o ranu istoty, ide aj o očividny volebný podvod. Vo volebnom programe SMER-u a ani v Programovom vyhlásení vlády totiž nie je o tomto zámere ani zmienka. Úhrady za služby verejnosti zrušila naša vláda k 1.1.2013. Toto riešenie podporilo v našom referende takmer milión občanov. Mali sme ho aj vo volebnom programe SaS a v Programovom vyhlásení vlády Ivety Radičovej. Iste, pre zrušenie koncesií sa podpora občanov získava ľahšie ako pre ich zavedenie. Uvádzam však niekoľko argumentov, prečo je v súčasnosti návrh socialistickej vlády SMER-u škodlivý nielen pre peňaženky občanov, ale aj pre samotné verejnoprávne média.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)

1. Navrhovaná výška koncesionárskych poplatkov nepostačuje na udržateľné financovanie RTVS. Na to je potrebných zhruba 100 miliónov eur, čo umožňuje zákon, ktory som navrhol a ktorý je účinný od 1.1.2013. Koncesie v súčasnej výške totiz prinesú len niečo viac ako 70 miliónov.
2. Len výber koncesionárskych poplatkov stojí RTVS ročne približne 3 milióny eur, ktoré by inak mohli ísť do programu, či do technického rozvoja.
3. Je spravodlivejšie, ak za služby verejnoprávnych médií nemusia platiť tí diváci a poslucháči, ktorí ich nevyužívajú a RTVS je financovaná zo štátneho rozpočtu, čiže nielen z daní občanov a firiem. Nehovoriac o tom, že platiť musia aj tie obete tohto tzv. Zástrčkového zákona, ktoré televízor alebo rádio ani doma nemajú.
4. Ochota ľudí platiť koncesie je nízka aj vzhľadom na nízky kredit verejnoprávneho vysielania, ktoré bolo do roku 2011, najmä v prípade STV, veľakrát politicky zneužité a ekonomicky zdevastované. Aj to je dôvod, prečo sa množia názory, že verejnoprávne médiá treba zrušiť. Je preto lepsie riešenie, ze ak ich štát chce zachovať, tak nech ich aj platí.
5. RTVS bude popri koncesiách potrebovať každoročne ďalších 30 miliónov na svoju existenciu. Možné to je cez Zmluvu so štátom, alebo priamou dotáciou z rozpočtu. Rozhodovať o tom však bude vláda jednej strany ad hoc a preto reálne hrozí vydieranie manažmentu na základe princípu: poslúchaš - dostaneš, neposlúchaš - nedostaneš. Tu je veľký rozdiel oproti zákonnému nároku RTVS na minimálne 100 miliónov z rozpočtu, ktore sme presadili my.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na záver dodávam, že koncesionárske poplatky sú legitímnym spôsobom financovania verejnoprávnych médií vo viacerých krajinách Európy. Vo viacerých krajinách sú však tieto médiá finacované len zo štátneho rozpočtu, či kombinovaným modelom a nikto nespochybňuje ich nezávislosť. Chápem aj snahu manažmentu RTVS o ich zvýšenie, ved vedia, že navrhovaná výška nebude stačiť. V súčasnosti je to však zlé riešenie. Nielen pre RTVS, ale aj pre občanov. Ak teda SMER myslel vážne svoj predvolebný sľub, že Ľudia si zaslúžia istoty a nie rany istoty, tak návrh na znovuzavedenia koncesii musí stiahnuť!

Daniel Krajcer

Daniel Krajcer

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  67x

Ex-minister kultúry. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu