
Freudova metóda odhaľovania a oživovania potlačeného psychického života by mohla predstavovať aj inšpiráciu na vyslanie špecialistov Scotland Yardu do moravského Příboru. Z akého dôvodu? Aby mohli preskúmať miesta, kde tvorca psychoanalýzy strávil svoje detstvo. A aký vplyv zanechalo na jeho vývoj toto mestečko. Lebo ako tvrdia samotní vedátori, najtrvalejšie je ovplyvňovaný život človeka do jeho piateho roka života. Samotný Freud sa však príliš nevenoval skúmaniu a už vôbec nie podrobnej analýze vlastného detstva na jeho vedátorstvo.
Keď sa však ocitnete na příborskom námestí, ovanie vás čaro starých čias, ktoré návštevníkov úplne pohltí. Do dneška sa tu zachovala stredoveká dlažba, po ktorej sa môžete prechádzať, úchvatné podlubia, starobylé uličky, hradby gotického kostola, prekrásne renesančné domy na námestí - a nedávno inštalované psychoanalytické kanape á la Freud, ktorú si vyskúšal už i český prezident Václav Klaus.
Sigmund Freud, ktorý sa narodil pred 156 rokmi, ostane zrejme naveky jednou z najvplyvnejších osobností psychiatrie. Upozornil na seba tým, že odhalil sexuálne tajomstvá, pretože podľa jeho teórie ľudské správanie je rozhodujúcou mierou ovplyvnené sexuálnymi silami. Ako hlavný pohon človeka určil ešte aj dnes často tabuizované libido - chuť, túžbu, žiadostivosť či pohlavný pud.
Neodmysliteľnou fintou sú v jeho rodisku aj celkom vkusné darčekové predmety, knižky, informačné panely i krčmičky á la Frud. Hoci mnohé z Freudových teórií sa v súčasnosti spochybňujú, jeden z výletov neďaleko Ostravy rozhodne stojí za návštevu charizmatického mesta Příbor. V tomto mestečku jednoducho vedia, ako sa má realizovať príťažlivý cestovný ruch. Dávam im zato svoje veľké blogerské K+!