
S jedlom sa robí promo priam ideálne všade na svete (aj u nás by to šlo). Nuž a v Štramberku si môžete pochutnať na obyčajných či plnených štramberských ušiach, valašskom frgále, ale aj vynikajúcom kvasnicovom pive priamo v zrekonštruovanom Mestskom pivovare ešte z roku 1359. A to nielen na tunajších každoročných pivných slávnostiach v letných mesiacoch. Tam si celkom určite zaženiete smäd aj takými originálnymi značkami z malopivovarov, ako napríklad Trubač, Quásek, Bon, Freudovo pivo atď.
Štramberk pre jeho malebnosť prezývajú aj Moravský Betlehem. A hudobný skladateľ Leoš Janáček ho dokonca nazval najkrajším mestom na svete! V týchto dňoch oslavuje Štramberk 650. výročie jeho založenia, takže akcií má naporúdzi habadej. Nad mestom sa týči impozantná zrúcanina hradu Strallenberg s valcovitou vežou nazývanou Trúba, ku ktorej vedú schody sťaby až do neba. A pod ňou sa môžete prejsť po tzv. Medovej cestičke, inšpirovanej jedinečnými drevoryteckými úľmi.

Neopakovateľný architektonický unikát predstavuje rozprávkové námestie v štýle vidieckeho baroka, kde môžete nájsť profesionálne vybavené infocentrum s expozíciami starých tlačovín, ľudovou keramikou a dokonca jedinečným panoptikom. Za zmienku stojí však aj urbanistický súbor ľudovej architektúry valašských chalúp, z ktorých prevažná časť tvorí pamiatkovú rezerváciu. Ale v niektorých si môžete aj prenajať ubytovanie a ocitnúť sa o pár storočí pred naším letopočtom.
Pravdaže, štramberské uši, valašský frgál a mnoho krásnych darkáčov si tu môžete na rozprávkovom námestíčku aj kúpiť. Zabudla som sa zmieniť o unikátnej Perníkovej chalúpke, kde povestné uši pečú priamo pred návštevníkmi - alebo o múzeu Zdeňka Buriana, ktoré je chýrne po celom svete s jeho paleontologickými kresbami.
Moje pedagogické hodnotenie Štramberka: 1* ! Verte, ochkala a híkala som nad valašskou krásou až do večera. A popritom mi vŕtalo v hlave, prečo sa podobné turistické vábničky v slovenských mestečkách ešte nevyrojili. Asi nám uleteli včely - nevedno kam...