Za posledné roky bolo veľa slovenských študentov v letnom období na zahraničných brigádach. Podobnú ponuku dostal aj môj syn z hotelovej školy, ktorú navštevuje. Naoko to vyzeralo veľmi zaujímavo - agentúra zaplatí študentovi spiatočnú letenku do Grécka a späť na Slovensko, zabezpečí ubytovanie a ešte dostane 300 euro vreckové na mesiac - čo síce nie je síce veľa, no ale dobre...
Preventívne som začala najprv surfovať po internete, aby som sa niečo dozvedela o predmetnej agentúre Euro.... Na moje nemilé prekvapenie som našla dosť negatívnych skúseností, o ktorých písali rodičia, hoteloví klienti, ale aj samotní študenti zo Slovenska i Českej republiky. Po ďalšom pátraní sa mi podarilo nájsť osobne účastníkov takýchto brigád a nakoniec som oslovila aj samotnú zástupkyňu vyššie uvedenej agentúry.
Ako sa hovorí - čas je najlepší lekár. Aj v prípade študentských skúseností z pobytu v Grécku boli ich spomienky takmer po roku už dosť okresané. Všetci, či už pisatelia, alebo oslovení účastníci sa svorne zhodli, že skutočnosť bola na kilometre vzdialená sľubom predstaviteľky tejto agentúry.
Študenti tam dreli najmenej 12, ale aj 16 hod denne v mnohých prípadoch 7 dní v týždni ako mulice. Šli tam síce ako kuchári a čašníci, ale robili doslova všetko: umývali riad, dlážky, keď bolo treba, upratovali všetky možné priestory hotela - jednoducho tam boli úplne najposlednejšie pomocné sily. Keďže šlo vo väčšine prípadov o hotely s ponukou služieb all inclusive, takmer neprichádzali slovne do kontaktu s hosťami s výnimkou služby v bare, kde sa ich komunikácia obmedzila na niekoľko slov. Takže k získaniu jazykových znalostí si takmer vôbec nepomohli. Dievčatá mi hovorili, že nohy mali opuchnuté ešte dva mesiace po návrate z Grécka, lebo neustále státie na nohách urobilo svoje.
Bývanie: Pokiaľ sa nezačala sezóna, bývali v bežných hotelových izbách, neskoršie ich presťahovali do podzemných umývariek, sprchární a dokonca i garáží, kde im milosrdne poskytli posteľ - to bolo ozaj všetko. Veci si v mnohých prípadoch museli nechať v taškách, lebo nemali k dispozícii ani skriňu. Pri pohovore im pani N. zdôraznila, že keď budú bývať v suteréne, môžu byť vlastne radi, lebo tam nie je tak horúco a budú mať pokoj od hostí...
Hygiena: K dispozícii bola sprcha a pretože im nikto nezabezpečil počas 4-mesačného kontraktu služby práčovne, všetko si museli prať sami. Zaužívaný bol zaujímavý slovenský vynález: študent si obliekol na seba 3-4 špinavé tričká, toľko isto špinavých trenírok a ponožiek; následne sa celí posypali pracím práškom a špinavé veci na sebe poriadne pomasírovali. Potom na seba pustili teplú sprchu, zasa sa pomasírovali a keď sa im zdalo, že bielizeň už nezapácha a vyzerá ako-tak čistá, vyzliekli ju zo seba, vyžmýkali a kde sa dalo, tam ju zavesili. Dobrý zlepšovací nápad, čo poviete? Ešte že sa Slováci vedia vynájsť! Nechcem vidieť však telá týchto študentov, ktorí mohli z pracích práškov dostať ekzémy, alergie a čo ja viem čo ešte....
Financie: Podľa kontraktu mali študenti zabezpečenú mzdu 300 euro na mesiac. Táto nízka odmena bola zdôvodnená predstaviteľkou agentúry tým, že sa im odratáva zo mzdy cena spiatočnej letenky, sprostredkovateľská provízia a pod. Iné agentúry Vám garantujú mzdu 900-1000 euro, ale letenku si musíte zohnať sami a zaplatiť sprostredkovateľskú províziu do 15 tis. Sk. Keby si študent objednal na leto letenku už dnes, stála by ho spiatočná cca 5 tis. Sk, čo v prepočte predstavuje celkové náklady asi 700 euro. Pre porovnanie: študent z Euro... dostane milosrdne - pokiaľ mu neodrátajú rozličné nezmyselné pokuty až do výšky 100 euro za mesiac - za celý pobyt 1.200 euro, študent cez iné agentúry 4.000 euro a keď si odráta náklady na letenku a províziu, tak 3.300 euro. K týmto výpočtom azda netreba žiadny komentár.
Čo na to Euro...? Telefonicky som sa spojila s pani N. a podľa hlasu je to mladá dáma, ktorá túto činnosť doteraz praktizovala počas dvoch sezón. Celý telefonát znel z jej bojovej pozície dosť zvláštne. Posúďte sami:
Pani N. mi tvrdila, že chudobní Slováci môžu byť radi ich ponuke, lebo v podstate nemusia študenti platiť žiadne poplatky dopredu - iba za preklad životopisu do gréčtiny 1600 Sk. Prečo do gréčtiny, keď dotazníky sú v angličtine - a prečo nestačí aj životopis v angličtine? Lebo! Taká bola jej odpoveď. Keď som jej povedala, že preklad jednej strany životopisu vyjde oficiálne na 500 Sk, jej odpoveď bola: to je Váš problém... Oneskorené mesačné mzdy pre študentov odôvodnila gréckou mentalitou: na všetko majú Gréci právo a čas, aj na neodôvodnené pokuty a nezaplatenie mzdy za nadčasy: to závisí od šikovnosti študentov, ako si vedia obrániť svoje práva. Ale ako si ich mali vydobyť, keď takmer nikto z gréckeho hotelového manažmentu nehovoril poriadne inou rečou, ako grécky? Keď požiadali o pomoc pani N., nikdy nemala čas a ohradzovala sa, že takéto problémy nerieši.
K ubytovaniu mi povedala, že oni garantujú študentom posteľ a nie apartmánové ubytovanie, ďalej stravu trikrát denne a dohodnutú mzdu. Všetko, či už sú to nadčasy alebo nespokojnosť s prácou, či dokonca problémy okolo pokút, si musia študenti dohodnúť sami na mieste.
Ohlasy na internete: K nim sa pani N. vyjadrovala dosť opovržlivo a o mnohých ani nevedela. Prečo sa mnohé ohlasy za predchádzajúce roky z ich webovej stránky a zo stránok ich zmluvných agentúr vymazávajú, to nemienila zdôvodňovať.
Záver: Najviac ma však pobúrilo jej obvinenie, že si tam naši študenti navzájom kradli peniaze a robili hanbu Slovensku. Vlastne ich mali zavrieť, vyhostiť bez mzdy a vyraziť zo školy.
Vážená pani N., nič z toho grécka polícia nedokázala. Peniaze mohli slovenským a českým študentom ukradnúť pracovníci gréckeho personálu, tamojší obyvatelia alebo aj hostia. Pravdepodobne vám nič nehovorí prezumcia neviny. Dôležité je nájsť si obetného baránka. A najdôležitejšie je, aby sa všetky nepríjemné problémy ututľali, aby ste si Vy mohli na chudákoch slovenských študentoch vyryžovať slušný majetok. Keby ste na každom študentovi zarobili iba 1500 euro a bolo ich tam určite minimálne cez Vašu agentúru 100, tak potom Vaša letná aktivita Vám priniesla čistý zisk cez pol milióna korún - na Slovensku. Neviem, ako to bolo v Českej republike.
Resumé: Nikto vám zarobené peniaze nezávidí, veď ste tak konali ako podnikateľka kvôli biznisu. Chcelo by to však oveľa, oveľa väčšiu profesionalitu a ľudský pocit spolupatričnosti s chudákmi slovenskými študentmi. Na každom ostrove by ste mali mať niekoľko pracovníkov, ktorí by v prípade potreby okamžite dokázali komunikovať s vydieračským gréckym personálom, na ktorý boli v mnohých prípadoch slovenskí študenti bez skúseností prikrátki. Toto všetko ste však v závere nášho telefonátu nazvali najlepšou školou života pre slovenských študentov a že ste v podstate suplovali rodinu a školu, lebo vďaka vám sa v Grécku stali zo slovenských študentov s detským naivným nazieraním na život tvrdí dospeláci.
Neviem, či vám niekto za toto vaše veľkodušné gesto poďakuje, lebo mnohí slovenskí študenti sa zapovedali, že po týchto gréckych skúsenostiach chudákov kuchárov a čašníkov v živote robiť nechcú - takže ich slovenskí rodičia veľakrát zbytočne poslali na túto školu. Som zvedavá, ako by ste zareagovali na takúto neštandardnú predstaviteľku sprostredkovateľskej agentúry Vy ako matka.
Pritipól: Verte, poznám aj seriózne agentúry, medzi ktoré patrí napr. Student agency, cez ktorú šla dcéra do Veľkej Británie. Keď mala problémy, bez akýchkoľvek výhovoriek sa o ňu okamžite postarali a dali jej pocítiť, že v cudzom svete nie je sama.
Verím, že raz dorastiete do profesionality Student agency a mnohých podobných agentúr aj Vy. Keď nie, tak sa odpíšete sama. Lebo Slovensko je malé a hotelových škôl tu nie je tak veľa. Tak, ako sa šíri ústnym podaním dobré meno, oveľa rýchlejšie sa rozširuje aj negatívny názor. Takže budúci nadobúdatelia životných skúseností v Grécku: pozor na prázdne sľuby. Ale ako sa hovorí, aj zlá skúsenosť je skúsenosť. Je to tak, pani N?