
Vieme dýchať?
Aj na Slovensku je veľa astmatikov a pacientov s rozmanitými dýchacími ochoreniami, ktorí sú nútení dlhodobo užívať rozličné lieky a mnohí dokonca celý svoj život. Ruský lekár Konstantin Buteyko však veril už pred 40 rokmi, že po dlhoročných výskumoch sa mu podarí oslobodiť astmatikov a ľudí s vážnymi dýchacími onemocneniami od množstva liekov, ktoré majú neuveriteľne mnoho vedľajších účinkov. Bol presvedčený, že kľúčom k zvládnutiu astmy je ovládanie dýchania človeka. Dnes je Buteykova metóda jedným z najúčinnejších bezliekových prístupov vo svete na zvládnutie astmy a ďalších dýchacích ochorení. Môžu ho uplatňovať či už dospelí, ale pravdaže i deti a výsledky tejto metódy sú rýchle a trvalé.
Buteykova metóda
V prípade Buteykovej metódy nejde však o klasickú medicínsku liečbu; dokonca nepredstavuje ani špecifický spôsob podávania liekov, homeopatík alebo byliniek. V čom tkvie teda bezkonkurenčnosť tejto metódy? Ide o jednoduché dýchacie techniky a logické inštrukcie, ktoré umožnia ľuďom pochopiť koncepciu tzv. normálneho dýchania - alebo dýchania podľa fyziologických noriem. Buteykova metóda umožňuje okrem toho regulovať dýchacie parametre bez akéhokoľvek technického zariadenia či prístroja. Prostredníctvom tejto metódy sa dostávajú fyziologické parametre ľudského tela do normálu. Ako? Keď si ju pacient s určitým ochorením dýchacích ciest zaradí do svojho života. Nevyžaduje od nás, aby sme prerušili naše každodenné činnosti (napr. kvôli vykonávaniu sofistikovaných procedúr podobných tzv. cvičeniu asana, ktoré vykonávajú jogíni). Koncepciu tejto metódy môžeme totiž používať v každom čase a v akejkoľvek situácii.
Praktizovanie Buteykovej metódy sa môže zdať niekomu až príliš triviálne - lebo jej kľúčom je naučiť sa dýchať nosom. Prečo je dýchanie nosom také dôležité? Vdychujeme takto menej vzduchu a vydychujeme menej kysličníka uhličitého. "Čím viac kysličníka uhličitého zadržíme v pľúcach, tým lepšie to bude pre naše zdravie - pretože to uľahčí uvoľňovanie kyslíka z hemoglobínu v našej krvi. A tak dostaneme kyslík do všetkých buniek nášho tela," vraví dr. O'Connell. Ale takéto zlepšenie neprichádza prirodzene samo od seba, takže stúpenci Buteykovej metódy sa musia naučiť znížiť svoje dýchanie aj počas doby, keď sú fyzicky aktívnejší.
Úspech Buteykovej metódy v liečbe astmy je založený na exaktných vedeckých údajoch. Klinické testy financované Austrálskou asociáciou pre astmu ukázali, že astmatici dokázali znížiť príjem symptomatických liekov o 90% a príjem steroidných liekov o 30% a viac. Toto zníženie príjmu liekov bolo zároveň sprevádzané i zlepšením ich celkového zdravotného stavu a kvality života. Dobrá správa ale je, že Buteykova metóda pomáha astmatikom významne znížiť príjem liekov a pomáha tiež zmierniť príznaky oslabovania organizmu. "Pre mnohých ľudí je to boj, ak si majú ustlať posteľ alebo vyliezť hore po schodoch," vraví O'Connell. "Vykonávať pomerne jednoduché úlohy je pre ľudí, ktorí majú problémy s dýchaním, veľmi ťažké.
Resumé
Domnievam sa, že mnohí slovenskí lekári o tomto spôsobe liečby vedia, ale si zrejme myslia, že nejde o žiadnu zázračnú metódu. Keď však po nej pocítite takú výraznú úľavu, ako ju zaznamenala pri neľahkej forme dlhoročného astmatického ochorenia moja udychčaná maličkosť, tak stojí za to Buteykovu metódu vyskúšať. Veď astma patrí medzi najrozšírenejšie chronické ochorenia v súčasnosti. Všetky dostupné materiály na internete som však našla iba v angličtine - lebo dr. Buteyko sa presťahoval pred mnohými rokmi do Austrálie. Možno sa však u nás v krátkej budúcnosti nájde dajaká dobrá duša, ktorá si otvorí poradňu - možno by stačila aj internetová, v ktorej sa pacientom vysvetlí princíp Buteykovej metódy. Ja som iba hľadala všetky alternatívne spôsoby, ako znížiť vlastné dávky liekov, lebo mi prvoplánovo spôsobovali liekové tachykardie (tzv.búšenie srdca), sčasti zničili žalúdok, kĺby a negatívne ovplyvnili činnosť celého zažívacieho traktu. Jednoducho, vedľajšie účinky liekov sú riadne potvory a do skvalitnenia vlastného života sa oplatí investovať - aj na vlastnú zodpovednosť, ako som to spravila i ja. A verte mi, neľutujem.