Maďarskí, českí a poľskí obchodníci jasajú tiež. Asi nemajú potrebné makroekonomické a makropolitické vzdelanie. Stačí im iba to, že slovenskí občania v prihraničných oblastiach k nim chodia nakupovať a utešene im zvyšujú obrat. Nečudo, veď v Maďarsku, Poľsku a Česku je už lacnejšie úplne všetko. Naši domáci obchodníci v prihraničných oblastiach jasajú menej. Prichádzajú o podstatnú časť obratu. Ale možno nebudú musieť vyhodiť väčšinu svojich slovenských zamestnancov ale iba ich časť. Ešte menej jasajú ľudia pracujúci v cestovnom ruchu. Na českých, poľských a maďarských turistov môžu iba s láskou spomínať. Kto by už k nám chodil, keď je dovolenka v okolitých štátoch o tridsať percent lacnejšia?
Naši múdri a vzdelaní politici a ekonomickí analytici nám prednášajú o tom, že treba podporiť spotrebu, aby sme sa z krízy čo najrýchlejšie dostali. Ale veď práve to sa nám darí! Vďaka prijatiu eura podporujeme spotrebu v Maďarsku, Česku a Poľsku čoraz viac. A prognózy sú v tomto zmysle aj do budúcnosti „výborné“.
Ešte väčšou katastrofou je euro pre náš automobilový priemysel. Škodovka aj Peugeot totiž majú výrobné závody v Česku aj na Slovensku. Obe automobilky musia riešiť niekoľko desiatok percentný pokles predaja. Ich autá vyrobené v Česku aj na Slovensku sa predávajú z veľkej väčšiny na eurovom trhu. Keďže však česká koruna klesla v porovnaní s eurom takmer o tridsať percent, výrobné náklady jedného auta v Česku klesli vďaka nižším nákladom na platy zamestnancov. Straty z poklesu predaja boli vykryté poklesom mzdových nákladov.
Jednoducho povedané, každá Octavia alebo Peugeot 207 vyrobené na Slovensku sú v porovnaní s tým istým modelom vyrobeným v Česku každým dňom drahšie a drahšie. Vďaka našej tvrdej mene sa Škode a Peugeotu čoraz menej opláca vyrábať svoje autá na Slovensku. Zmyslom podnikania je zisk. Skôr alebo neskôr to budú musieť automobilky zohľadniť a preferovať ziskovejšiu destináciu – teda Česko. Fakt, že si francúzski topmanažéri PSA Citroen nebudú musieť meniť peniaze, keď si budú chcieť dať v Trnave kávu, je vedľajší..
Dnes je jasné, že Slovensko bude musieť nahradiť pokles v automobilovom priemysle novými investíciami v iných segmentoch hospodárstva. Slovenská ekonomika bola príťažlivá pre investorov najmä pomerom kvality a ceny našej pracovnej sily. Z hľadiska tohto kritéria sa pre nás situácia vyvíja zúfalo. Maďarsku, Česku alebo Poľsku stačí iba čakať a ich konkurencieschopnosť voči nám sa bude ďalej zvyšovať.
Obávam sa, že z tohto uhla pohľadu katastrofálny vplyv eura na slovenskú ekonomiku nevyváži ani fakt, že „milióny“ slovenských občanov si toto leto užijú lacnejšiu dovolenku v Turecku alebo v Bulharsku.
Ale možno som príliš veľký pesimista. Premiér Fico si jedného dňa spomenie na svoj prejav pri príležitosti svojho prvého eurovýberu z bankomatu 1. januára 2009 a rozhodne sa naplniť svoje vtedajšie slová, že euro bude našim ochranným štítom proti kríze. A keď sa náš premiér o niečom rozhodne, na druhý deň to parlament prijme zákonom.
Možno by ľuďom pomohlo, keby poslanci schválili aj jeden iný zákon. Jeho zmysel by spočíval v tom, že europapagájov, ktorí dodnes kvákajú nezmysly o blahodárnom účinku eura na slovenskú ekonomiku, by mohol každý občan slobodne nakopať do zadku. Našej ekonomike by to síce nepomohlo, ale ľudia na Slovensku by si mohli v ťažkých časoch aspoň uľaviť.