Líder opozície podľa FOCUSu

Písmo: A- | A+

Agentúra Focus pre dnešné Hospodárske noviny zisťovala, koho si voliči želajú ako lídra opozície. HN zverejnili čísla za všetkých voličov - lídra opozície teda vyberali aj voliči Smeru. Oveľa zaujímavejšie však vyzerajú čísla o lídrovi opozície, keď si pozrieme iba preferencie stredopravých voličov - tedy tých, ktorí chcú opozíciu aj voliť.

 

Stredopraví voliči sa o lídrovi opozície vyjadrili nasledovne:

  1. Daniel Lipšic                                      24,4 %
  2. Béla Bugár                                          14,6
  3. Pavol Frešo                                         13,4
  4. Igor Matovič                                        11,5
  5. Lucia Žitňanská                                   7,5
  6. Ján Figeľ                                              7,1
  7. Radoslav Procházka                              5,3
  8. Richard Sulík                                        4,0
  9. Jozef Kollár                                          1,5

Slovenská politika bola vždy súbojom lídrov. Mečiar vs. Čarnogurský, Dzurinda vs. Mečiar, Fico vs. Dzurinda, Radičová vs. Fico. Kto bude ďalším vyzývateľom Smeru? Rok po voľbách máme zatiaľ dvoch politikov, ktorí otvorene prejavili ambíciu byť lídrom opozície v budúcich parlamentných voľbách. Daniela Lipšica a Pavla Freša.

Prieskumy agentúry MVK už dávnejšie potvrdili rast podpory pre NOVU Daniela Lipšica a pokles podpory pre SDKÚ Pavla Freša. Agentúra MVK si za to zlízla vlnu kritiky. Veď ako to poznáme už z rozprávok: Ak som škaredý, vinné je určite zrkadlo.

Lenže prišiel čerstvý prieskum agentúry Focus, na ktorú si SDKU doteraz nemohla sťažovať, skôr naopak. A tento prieskum skúmal aj názory ľudí na otázku, kto by sa mal stať lídrom opozície. Z pohľadu Pavla Freša dopadol tento prieskum zle. Zatiaľčo Daniela Lipšica preferuje ako lídra opozície 24 percent stredopravých voličov, Pavla Freša si vybralo iba 13 percent stredopravých voličov.

Možno niekto uverí, že jedno zrkadlo môže byť krivé. Ale že by bolo krivé každé zrkadlo ...?

V najbližšom roku sa bude rozhodovať okrem iného aj o tom, či bude vyzývateľom Smeru v budúcich voľbách nová pravica reprezentovaná Novou alebo stará pravica reprezentovaná Ľudovou platformou. Prieskum Focusu ukazuje, že nová pravica ide cyklisticky povedané “do úniku”.

 

Skryť Zatvoriť reklamu