Podstatou problému je totiž pokles dopytu po výrobkoch vyrobených na Slovensku, a ten sa nedá nahradiť znížením nákladov na ich produkciu. Riešením je v skutočnosti heslo: Kupujte slovenské výrobky! Ale ak sa ním budeme riadiť iba my, Slováci, veľmi si tým nepomôžeme. Veď 80 percent našej produkcie je určenej na export.
Kľúč k riešeniu našich problémov teda leží na Západe - v hlavách nakupujúcich Nemcov a Francúzov. Môže ale malé Slovensko ovplyvniť ich nákupné rozhodnutia? Celkové rozhodnutie či práve teraz nakupovať nové autá alebo televízory určite nie. Ale možno by sme mohli v prospech slovenských výrobkov ovplyvniť nákupné rozhodnutie tých Nemcov alebo Francúzov, ktorí sa napriek kríze rozhodli kúpiť si nové auto alebo televízor práve v tomto čase.
Môj návrh spočíva v tom, aby približne jedna tretina peňazí určených na protikrízové opatrenia, teda približne 100 miliónov euro, použila ako stimul pre kupujúcich, nie pre vyrábajúcich. Predstavujem si ich použiť na veľkú celoeurópsku reklamnú kampaň, ktorá by informovala európskych spotrebiteľov o slovenských výrobkoch a dodatočných výhodách, ktoré ich kúpou môžu získať.
Dva príklady titulkov:
Ak si kúpite v najbližších troch mesiacoch auto vyrobené na Slovensku, dostanete od slovenskej vlády týždennú dovolenku na Slovensku zadarmo aj s dopravou.
Reklama by odporučila spotrebiteľovi internetovú stránku, na ktorej by si potenciálny majiteľ peugeota 207 mohol prezrieť slovenské turistické destinácie, kúpele, historické pamiatky, hotely, v ktorých by mohol byť ubytovaný. Ak auto vyrobené na Slovensku naozaj kúpil, pravdepodobne by na Slovensko nešiel sám, ale zobral by manželku alebo deti so sebou. Podporil by tým nie len domáci priemysel ale aj turistický ruch. Peniaze vynaložené na týždňovú dovolenku by boli z dlhodobého hľadiska určite menšie ako podpora pre nezamestnaných, ak by sa automobilky rozhodli zavrieť svoje závody na Slovensku.
Ak si kúpite v najbližších troch mesiacoch televízor vyrobený na Slovensku, dostanete kartón slovenského vína (piva) zadarmo až domov.
Reklama by odkázala európskeho spotrebiteľa na internetovú stránku, na ktorej by si mohol vybrať zo širokej palety slovenských vín, pív, syrov a pod. Ak by sa aj rozhodol slovenský televízor nekúpiť, možno by si skúsil objednať z ponuky iných produktov vyrobených na Slovensku, o ktorých doteraz ani nevedel, že existujú.
Kampaň „Kupujte slovenské výrobky!“ som sa rozhodol okrem predloženia vyššie uvedeného návrhu podporiť aj osobným príkladom: Od začiatku tohto roka som prestal piť moju obľúbenú Becherovku a prešiel som na Bošácku slivovicu. Dokonca, ak majú iba slivovicu Jelínek, uspokojím sa aj s borovičkou. V čase krízy treba prinášať aj „osobné obete“.