Slovo Slovákom súcim na slovo 1

My Slováci sme boli v dejinách už veľakrát oklamaní a ponížení. Možno je to údel malého národa. Určite za to môže aj naša politická mladosť a neskúsenosť. V každom prípade  sa v našich moderných dejinách ako červená niť odvíja ten istý a opakujúci sa príbeh.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Slovenský národ potrebuje v niekoho veriť. Hľadáme pre seba oporu nielen vo viere v Boha, ale potrebujeme aj v každodennom živote autoritu, ktorá nás môže inšpirovať a viesť. Táto túžba je prirodzená, každý národ chce na svojom čele vidieť ľudí, za ktorými stojí za to ísť. Ale my Slováci sme, ako ľudia s otvorenou dušou, náchylní dať sa zviesť aj ľuďmi, ktorí si našu dôveru nezaslúžia. Akonáhle sa s našou podporou dostanú k moci, zabudnú odkiaľ vyšli. Myslia len na seba a na svoj prospech. A my Slováci znovu a znovu zažívame vytriezvenie, sklamanie a opätovné hľadanie novej nádeje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes sme opäť na začiatku príbehu. Pomaly vytriezvievame zo sľubov, že sa konečne, dvadsať rokov po Novembri 1989, budeme mať dobre. Opäť sme sklamaní a cítime sa oklamaní. A kladieme si otázky: Prečo sme sa dostali do tejto situácie? Kto zapríčinil dnešný neutešený stav našej krajiny?

Slovensko sa nachádza v hlbokej kríze, ktorej príčiny nestačí vysvetliť vonkajšími okolnosťami. Skutočná podstata krízy sa nachádza doma, na Slovensku. Tí, ktorí ju spôsobili, sa snažia obrátiť náš hnev voči Američanom, Maďarom, monopolom, podnikateľom... Snažia sa odpútať pozornosť od seba, a preto hľadajú vhodný terč, za ktorý by sa skryli. Ak sa opäť dáme pomýliť a nepoučíme sa, môžeme sa síce o nejaký čas na chvíľu z problémov dostať. Ale bez poznania skutočných príčin krízy na Slovensku a bez vyvodenia zodpovednosti voči tým, ktorí ju spôsobili, budeme opäť len figúrkami v hre iných. A pri najbližšej príležitosti, pri prvých nových problémoch, budeme znovu obetovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko postihla veľká kríza ešte ťažšie ako krajiny západnej Európy. Po dvadsiatich rokoch od Novembra 1989 sme sa konečne vyhrabali z problémov a pomaly sme uverili v lepšiu budúcnosť. O to krutejšia je pre nás dnešná realita. Ešte pred nedávnom nám sľubovali, že už už dobehneme vyspelejšie krajiny Európy. Dnes mnohí z nás bojujú o holú existenciu.

Všetci cítime, že sa Slovensko neuberá správnym smerom. Aby sa Slovensko mohlo pohnúť dopredu, povedzme si na rovinu, kde leží naša bieda. A potom si ukážeme cestu, ktorá nás z nej vyvedie von.

Pravá príčina krízy

Odvšadiaľ počúvame, že sa nachádzame v ekonomickej kríze. Na prvý pohľad to tak vyzerá, veď okolo nás vidíme rastúcu nezamestnanosť, krachujúce podniky. Prvý pohľad by nás však nemal odviesť od pravej príčiny krízy. V skutočnosti je ekonomická kríza iba dôsledkom krízy politickej. Hospodársky úpadok spôsobili tí, ktorí nám vládnu – dnes aj v minulosti. Pretože nerobili rozhodnutia v prospech väčšiny ale v prospech seba. Na Slovensku sa totiž nevládne v prospech väčšiny ľudí. Vládne sa podľa pokynov úzkej skupiny ľudí, ktorí si z politiky urobili biznis.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku už dávno nemáme demokraciu – čiže vládu ľudu, ale oligarchiu – vládu úzkej skupiny vyvolených. Tá je tvorená finančnými a ekonomickými skupinami, ktoré žijú z politiky, a teda z peňazí nás všetkých. Slováci počas krízy chudobnejú a uťahujú si opasky. Úzka skupina príslušníkov oligarchie - finančných a ekonomických skupín parazitujúcich na politike - sa má čoraz lepšie.

A pritom sme na Slovensku nemuseli po roku 1989 dopadnúť takto. Spoločnosť sa síce vždy v histórii delila na dve triedy – vládnucich a ovládaných. Ale v napríklad v západnej Európe sa vládnuci , teda politické a ekonomické elity , po druhej svetovej vojne správali relatívne slušne. Elity síce hodovali pri stole, ale veľké omrvinky hádzali aj ľudu. Práve táto zdržanlivosť vládnucej triedy v Európe spôsobila, že ľudia na Západe verili v demokratický politický systém a v kapitalizmus. Ak by sme sa vyvíjali týmto spôsobom, nemuseli sme byť dnes na tom až takto zle.

SkryťVypnúť reklamu

U nás na Slovensku sa však vládnuca oligarchia po roku 1989 rýchlo začala správať ako pijavice, ktoré vyciciavajú všetko, čo ľudia vyprodukujú. Voľby sa stali iba nepríjemnou epizódou, ktorú musela vládnuca politická a ekonomická trieda občas absolvovať. Vo voľbách na Slovensku ide iba o to, komu sa podarí oblbnúť viac ľudí. Teda o to, kto bude mať koľko žetónov, ktoré vo vláde premení na kšefty. Vlády a poslanci sa čiastočne menia, ale v pozadí strán stoja tie isté konkrétne podnikateľské skupiny, ktoré si na základe volieb rozdeľujú vplyv.

Akým spôsobom oligarchia ovláda Slovensko?

O tom bude budúci pondelok Slovo Slovákom súcim na slovo 2.

Milan Krajniak

Milan Krajniak

Bloger 
  • Počet článkov:  64
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Križiak, rytier, samuraj. Profil kandidáta na prezidenta Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu