Prvorodená dcéra svojho otca. Aj druhé dieťa bolo dievča. Otec sa túžil hrať so svojimi potomkami, ale s bábikami mu to veľmi nešlo. Tak neváhal a postupne zakúpil autíčka, vláčiky, Lego a stavebnicu Merkúr. Mladšia sa po začatí školskej dochádzky začala hrať na učiteľku, staršia zostala pri stavebniciach. Písanie jej veľmi nešlo a s rodičmi trávila nad písankami hodiny. Zato jej však išli počty.
Na druhom stupni zistila, že ju hrozne bavia matematické hádanky, tak sa dala na matematické súťaže. Dôkazy nikdy neboli jej, ale logické oriešky milovala. Niekedy v tom čase prišli prvé osobné počítače a tak začala chodiť do Domu detí na programátorský krúžok. Žofka ju nebavila, Karol bol prostinký, hoci vždy robil, čo si predsavzala, ale Basic, to bola iná káva. Niekedy v tom čase sa rozhodla, že počítače budú jej osud.
Prišlo rozhodovanie, čo so strednou školou. Rodičia trvali na vysokoškolskom vzdelaní, ona sa veľmi nevzpierala, takže bolo to jasné: gymnázium. Lenže aké gymnázium? V meste, kde žila, boli dve, v jednom krajská matematická trieda. Jej obľúbená učiteľka matematiky rodičov varovala. V tejto triede má syna a tá škola môže byť veľmi ťažká pre dievčatá. Chvíľu premýšľala. Mala štrnásť, bola zvyknutá počúvať autority, do pubertálnej revolty zatiaľ nedospela. Šla na druhé gymnázium, presadila si aspoň triedu s rozšíreným vyučovaním matematiky a fyziky. Bola to paródia, triedny sa síce snažil, ale polovica študentov o matematiku ani fyziku nestála a taký bol aj výsledok. Ďalej sa intenzívne zúčastňovala matematických súťaží. Medzičasom prišla na to, že za dobré výsledky sa chodí na matematický tábor. Tam stretla podobných ľudí ako bola ona. Svojský zmysel pre humor, streštené nápady. A svoju prvú platonickú lásku. Aleš. Bol Slovák a študoval v Prahe. Rozhodla sa, že to skúsi tiež.
Prišlo rozhodovanie o vysokej škole. Mama mala obavy, čo z dievčaťa vyrastie, a trvala na ekonomickom vzdelaní. Otec potichu dúfal, že sa dcéra rozhodne správne. Nekonečné hodiny debát. Uvedom si, že ide o tvoju budúcnosť! Prahy sa vzdala, trúfala si presadiť aspoň technickú školu. Mama nesúhlasila, ona však medzitým z puberty stihla aj vyrásť a potichu sa zaťala. Spraví, čo ona bude chcieť a splní si svoj sen.
Vošla do budovy fakulty a vedela, že tu bude študovať. Asi sa nejaké vyššie sily rozhodli podporiť ju v jej rozhodnutí, lebo nátlaku okolia už nevládala vzdorovať. Prišli roky štúdia, driny, ale zaujímavej driny. Niektorí profesori sa vôbec nezaujímali o to, či je dievča, iní ju vopred odpísali a ďalší ju podporili v správnej chvíli, keď si už načisto zúfala.
Dievčat v ročníku bolo pár, s niektorými sa skamarátili, niektoré tam prišli hľadať niečo iné ako vzdelanie. Roky šli. Štyri semestre bývala na izbe s troma všetečnými chemičkami, naučili ju ako byť ženou a celé okolie si všimlo, že akosi opeknela. Naučila sa odrážať výpady mladých mužov v autobuse.
- Kde študuješ?
- Elektriku.
- Fíha, nevyzeráš ako typická elektrikárka.
- A ako vyzerá typická elektrikárka?
Školu skončila bez väčších problémov, dokonca si stihla popri nej aj čo to zarobiť na živobytie, aby nebola takou záťažou pre rodičov. Nad predsudkami sa už vedela pousmiať.
Začala pracovať. Tentokrát mala šťastie. Šéfka bola náladová osoba a pracovať s ňou vyžadovalo pevné nervy. Ale bola presvedčená, že ženy sú mužom rovnocenné a môžu dosiahnuť, čo si zaumienia. S týmto krédom budovala svoj tím. Ona ďalej bojovala s predsudkami, niekedy si pripadala strašne mladá, túžila mať o dvadsať rokov viac a šediny. Stretávala ľudí takých aj onakých, niektorí ju akceptovali, niektorí bojovali a iní ju podporili.
Dodnes si myslí, že feminizmus je zbytočný, že keď sa žena chce presadíť a má na to, presadí sa aj sama. Lenže v poslednej dobe jej máta v hlave, či naozaj? Či by sa dostala tam kam je, nebyť tých ľudí, ktorí ju vždy v správnej chvíli podporili. Žien i mužov, ktorí si mysleli, že je človek bez ohľadu na pohlavie.
P.S. O mne si prosím myslite, čo chcete, k feminizmu mám prudko nerozhodné stanovisko. Ale tiež mi niektoré veci vŕtajú v hlave. Je pravda, že nežiadam podporu pre mužov na technických školách, ale tým ani nikto odmala nevykladá, že to nezvládnu len preto, že sú muži.