Mestská symbolika Bánoviec nad Bebravou a jej zmeny je témou, ktorejvyjasneniu sme od septembra 2007 venovali nemalé úsilie. Tento článokpredstavuje prvý zrelý plod tohoto úsilia.
Neraz sme poukázali na to, že polemiku o symboloch treba rozšíriť anevoliť úzkoprso medzi súčasným a minulým erbom. Treba zvážiť obsahsamotných symbolov, ich kombináciu, prípadne farebnosť celejkompozície. V tomto príspevku popíšeme jednu z možností. Vzhľadom kpredchádzajúcej diskusii prekvapujúcu, no ako sa ukáže,najprirodzenejšiu.
Zafarbenie súčasného erbu
Ako vieme, súčasný erb mesta je stvárnený vo farbách: strieborná (biela), zelená, červená: 'Vstriebornom (bielom) poli je umiestnená zelená listnatá vetvička stroma červenými zlatostredými (žltostredými) a zelenokališnýmisklonenými ružami a dvoma červenými pukmi' [1]. Toto zafarbenie použil autor súčasnej kompozície (obr. 1), pred ním J. Novák (obr. 2) 'Presnepodľa predlohy som do ranogotického strieborného štítu vložil tričervené ruže a dva puky na zelených stopkách. Poznamenávam, že taktozafarbil erb Bánoviec už r. 1880 K. Tagányi' [2] a pred ním K. Tagányi [3].Tagányiho zafarbenie je v tomto kontexte najstaršie známe (žiadnestaršie sa neuvádza). Domnievame sa, že toto zafarbenie je možnépovažovať za ovplyvnené dobovým maďarizačným prúdom, a teda môže byťtendenčné.
Obrázok 1

Obrázok 2

Túžba po zmene – nesúlad symbolu a skutočnosti
V roku 1995 sa v Bánovciach vo vzťahu k mestskej symbolike odohraliudalosti, ktoré vyústili až k zmene erbu. Ozubené koleso vystriedalotri ruže, zmenila sa aj farebnosť mestských symbolov. Pôvodný zámer bolvšak iný. Malo dôjsť k zmene farebnosti erbu s troma ružami.
Nepoznáme zákulisie vzniku myšlienky na zmenu farebnosti, môžeme sa oprieť len o výpovede súčasníkov.
Zmienku o motíve zmeny prináša L. Vrteľ vo svojom materiále 'Bánovce nad Bebravou – Symboly mesta' [4]: 'K.Tagányi navrhol sfarbenie mestského erbu podľa prirodzeného sfarbeniamotívu - ruže červené, stopky a listy zelené. Štítové pole vyšlo (prirešpektovaní heraldického pravidla o striedaní farieb a kovov)strieborné. Je jasné, že farby nemajú historický základ, sú lendiktované prirodzeným sfarbením motívu, zobrazeného v návrhu erbu. Vposlednom období sa mesto opakovane obrátilo na Heraldickú komisiu so žiadosťou o zavedenie modrej farby do erbu, pretože táto sa v meste pociťuje, spolu s bielou, ako tradičné mestské farby'.Poznamenáme, že autorove konštatovanie o prirodzenom sfarbení motívuTagányim je domnienkou, nie overeným faktom. Prirodzené sfarbenie nikdynediktuje zafarbenie erbu (erb nesie predsa symbol, ktorý nemusízodpovedať prírodným reáliám), môže len naznačiť jednu z možností.Preto je prípustný aj nacionálny motív Tagányiho zafarbenia.
Expresívnejšie sa vyjadruje J. Novák vo svojom článku 'Diskusia o erbe Bánoviec nad Bebravou a nielen o ňom': 'Je to niečo vyše roka, čo sa predstavitelia mesta pozastavili nad farebnosťou svojho erbu. Niekto zbadal, že erb Bánoviec má maďarské národné farby, preto sa mesto začalo dožadovať zmeny na tomto erbe.V snahe uplatniť slovenské národné farby, požiadalo Heraldickú komisiuo súhlas so zmenou zelených stopiek ruží na modré. Heraldická komisia,pochopiteľne, s touto zmenou nesúhlasila, pretože je nelogické, abyčervené ruže mali modré stopky.'
Slová J. Nováka potvrdzuje v rozhovore pre Trenčianske noviny z 20.9.2007 Š. Kobza.: 'V roku 1996 sa poslanci začali zamýšľať nad tým, že bánovská zástava má červený, zelený a biely pruh, čo sú také isté farby ako maďarská zástava' [5]. Š. Kobza ešte v inom príspevku do Bánovských novín č. 8/2007 [6] uvádza: '24.januára 1995 poslanci na rokovaní MsZ vyslovili pochybnosti ofarebnosti symbolov mesta s tým, že vo farbách nie je použitá modráfarba symbolizujúca Slovensko'.
Spomenieme ešte diskusný príspevok pamätníka udalostí z rokov 1995-1997, V. Lalucha, k článku 'Bánovce nad Bebravou – Symboly mesta' na PopuliVox [7], v ktorom spomína: 'Totovšetko zhruba odznelo na plenárnych zasadnutiach MsZ v čase, keď sapripravovala zmena erbu. Ona sa vlastne ani nepripravovala, len saspustilo akési pátranie na základe interpelácie vtedajšiehoposlanca MsZ RNDr. Ľubomíra Blaschkeho o rozdielnosti vtedajších fariebmesta (zelená, červená, biela), a tých, ktoré sa v Bánovciach rokytradovali ako farby mesta (modrá a biela).'
Máme tuteda dva motívy, ktoré sa navzájom nevylučujú. Jeden je formulovanýpozitívne (tradičnosť farieb), druhý negatívne (podobnosť mestských amaďarských národných farieb). Zaujímavé by bolo zistiť, čo sa skrýva zatvrdeniami, že biela a modrá 'sa roky pociťovali ako tradičné', resp. 'sa roky tradovali ako farby mesta' – v akých prameňoch je táto tradícia zachytená.
Čo bolo skutočným motívom návrhu na zmenu farebnosti symbolov? Nemohlato byť jednoducho spomienka (ktorá sa vplyvom šumov a bočných prúdovzdeformovala) na skutočnosť, že Bánovce naozaj dlhú dobu používali erbv iných farbách? A teda že vtedajší symbol je vlastne falošný? Nám sazdá tento dôvod ako najprirodzenejší.
Čo je symbol a čo ho tvorí?
Na tomto mieste chceme uviesť len niekoľko poznámok o tom, čo je symbola čo ho vytvára. Hlbšie sa tejto téme chceme venovať v samostatnomčlánku.
Symbol je skoncentrovaná reprezentácia nejakejskutočnosti. Túto skutočnosť zastupuje na miestach, kde samotnáskutočnosť nemôže vystupovať alebo má zámerne vystupovať len skryte.
Dôležitým atribútom symbolu je jeho forma – tvar. Rovnako dôležitou jevšak kvalita tejto formy. Tú vytvára v prípade symbolu vyjadrenéhokresbou farba. V našom prípade sú formou tri ruže. Nie je jedno, či ideo kyticu ruží alebo ružovú vetvičku, či je zobrazená samotná,vyrastajúca z trojvršia alebo vznášajúca sa nad trojvrším. Rovnako takvôbec nie je jedno, či sú ruže zafarbené červeno-zelenou, striebornoualebo zlatou farbou. Ani to, akú farbu má štít, na ktorom súumiestnené. Zlaté ruže na modrom pozadí reprezentujú inú skutočnosť akočerveno-zelené ruže na bielom (striebornom) pozadí.
Erb na budove mestského úradu
Nie nadarmo sa vraví, že pod sviečkou býva najväčšia tma. KaždémuBánovčanovi odporúčame, aby zašiel k budove mestského úradu, postavilsa naproti hlavnému vchodu a zahľadel sa na portál s domovým znamením(obr. 3). Uvidí štít, ktorý nesie na modrom pozadí kyticu troch zlatýchruží, vznášajúcu sa nad zeleným trojvrším (obr. 4).
Obrázok 3

Obrázok 4

Monografia Bánoviec o budove a erbe na nej umiestnenom uvádza: 'Historizujúcabudova (mestského úradu) postavená v roku 1861 má priečelie zdobené pobokoch vstupu stĺpmi s kompozitnými hlavicami. V malej atike nadstredovou osou je umiestnený erb Bánoviec.' [8].Predpokladáme, že erb bol na tomto mieste umiestnený hneď od začiatkuexistencie budovy, tento údaj je ale potrebné preveriť. Pokiaľ by tomutak bolo a navyše by bola doložená aj farebnosť erbu, jednalo by sa oveľmi významnú skutočnosť. Stavba totiž vznikla ešte predtým, ako K.Tagányi stvárnil bánovský erb vo farbách striebornej (bielej), zeleneja červenej.
Podľa dochovaného plánu budovy bola atika s erbom súčasťou budovy rozhodne v roku 1874 (obr. 5) [9]. Erb sa v atike nachádzal rozhodne už začiatkom 20. storočia (obr. 6, ďalšie obr. [10]).Veríme, že na otázku pôvodu erbu na budove a času, kedy bol zafarbený,sa podarí nájsť jednoznačné odpovede. Predpokladáme, že dokumentácia,ktorá bude uvedené údaje obsahovať, sa nájde v topoľčianskom archíve.Pomôcť môžu aj originály fotografií publikovaných v monografii, pretožeich výpovedná hodnota zmenšením pre potreby publikovania výrazneklesla.
Obrázok 5

Obrázok 6

Dobrovoľný hasičský zbor
V monografii Bánoviec sú súčasťou obrazovej prílohy reprodukcie dvochzaujímavých artefaktov spojených s dejinami miestneho dobrovoľnéhohasičského zboru [11]. Jedná sa o hasičskú zástavu, datovanúrokom 1949 (obr. 7) a album (možno na fotografie), ktorý nie jedatovaný (obr. 8). Vzhľadom na to, že ilustrácia na jeho prednej stranezachytáva pohľad na Bánovce s budovou ZŠ Duklianska v súčasnej podobe,predpokladáme, že vznikol po roku 1931 [12].
Obrázok 7

Obrázok 8

Na oboch spomenutých predmetoch sa nachádza symbol, ktorý možno zkontextu jednoznačne prisúdiť mestu. V oboch prípadoch sa jedná o zlatúružovú vetvičku s troma kvetmi na modrom pozadí, na albume dokoncaumiestnenú na štíte (obr. 9 a 10). Kompozícia z albumu je veľmi podobnátej z budovy mestského úradu. V prípade mestského úradu sa však jedná okyticu ruží, na albume ide o vetvičku vyrastajúcu z trojvršia. Žiaľ,monografia neobsahuje údaj o tom, kde sa uvedené predmety nachádzajú.Veríme však, že tento údaj sa po konzultácii s autormi publikáciepodarí bez problémov doplniť.
Obrázok 9

Obrázok 10

Publikácia 'Zo starých Bánoviec'
V Bánovských novinách č. 4/2008 bol uverejnený článok 'Poznáme osobnosti? Výzva' [13], ktorý bol doplnený fotografiou zatvorenej knihy 'Zo starých Bánoviec'autora A. Kostina (obr. 11). Kniha má okrem svojho názvu na obálke erb,ktorý možno s určitosťou považovať za erb mesta: v modrom štíte zlatáružová vetvička s troma kvetmi. Kniha vyšla v roku 1933.
Obrázok 11

Bánovské mestské knihy
V topoľčianskom archíve sa, okrem iného, nachádzajú dva vzácneartefakty zo starých Bánoviec. Sú to veľké mestské knihy v pôvodnýchcelokožených väzbách s kovovým kovaním (obr. 12). Obe boli v 20.storočí zreštaurované. Prvá je na prednej strane datovaná rokom 1786,druhá nesie na rovnakom mieste letopočet 1842. Obe sú zaujímavé tým, žemajú na prednej strane umiestnené znamenie – prvá tri zo srdcavyrastajúce ruže (obr. 13), druhá zviazanú kyticu ruží (obr. 14).Staršia kniha má navyše na zadnej strane zobrazené tri ruže v akejsiváze (obr. 15). Kovanie oboch kníh má zlatú farbu. Kov mohol byť vtejto farbe volený zámerne, aby ruže niesli svoju symbolickú farbu. Smesi však vedomí, že sa jedná o ťažko dokázateľnú domnienku.
Obrázok 12

Obrázok 13

Obrázok 14

Obrázok 15

Heraldický výskum
Každý špeciálny obor, v našom prípade heraldika, je primárne fixovanýna isté historické pramene, na ktorých zakladá svoj výskum.Systematické heraldické bádanie je venované najmä pečatiam a erbovýmlistinám. Heraldik bádajúci na národnej úrovni svojim spôsobom ani nieje pri tvorbe mestského erbu spôsobilý iné pramene zozbierať azhodnotiť. Musí sa spoľahnúť na mravenčiu prácu regionálneho historika,ktorý mu z takýchto prameňov pripraví systematický kompilát. Takýtomateriál pre Bánovce neexistuje (tento článok chce byť okrem inéhoskromným náznakom, ako by mohol vyzerať). Keď bola v roku 1995 otvorenádiskusia o farebnosti bánovského erbu, pramene, ktoré sme uviedli,vôbec neboli prehodnocované.
Týmto a iným prameňom, ktoré savynoria, by bolo potrebné venovať samostatný výskum. Nie je v našichsilách realizovať tento výskum formou dobrovoľníckej práce. Pokiaľmesto (pretože komu, ak nie mestu, by na tom malo záležať) vyčlení natakýto výskum prostriedky, sme ochotní sa na ňom podieľať alebo hosamostatne realizovať.
'Dobré' symboly pre Bánovce nad Bebravou
V roku 1995 bol v oblasti mestskej symboliky Bánoviec nad Bebravouiniciovaný pohyb, ktorý sa nezastaví, kým mesto nenájde symboly, ktorébudú jeho vlastné. Kým ľudia nepochopia, čo symboly mesta sú ačo znamenajú, v každej dobe sa môže nájsť niekto, kto ich pretvorí nasvoj obraz a zneužije.
Popri našom bádaní smepostupne dospeli k názoru, že ani jeden z nedávnych, resp. súčasnýchsymbolov nie je dostatočne stabilný, aby o ňom bolo možné prehlásiť, žeje mestu vlastný. V podobe zlatých ruží na modrom pozadí sa pred namivynára nová možnosť, ktorej obsah je hlbší, než obsah každého z doterazpoužívaných symbolov osamote a aj obsah kombinácie, ktorú sme pôvodnezvažovali. Interpretácii tohoto symbolu chceme venovať samostatnýčlánok. Zmyslom predkladaného textu bolo poukázať na fakt, že tentosymbol bol s mestom jednoznačne spojený.
Na záver položímeotázku: sú nami popísané artefakty z histórie Bánoviec nesúce zlatéruže na modrom pozadí jediné alebo ich existuje viac? Sme náchylníveriť, že ich bude viac. Boli by sme veľmi vďační, keby sa ozvaliľudia, ktorí o nich vedia. Ideálne by bolo publikovať fotografie týchtoartefaktov. Prípadne aspoň odkazy na miesta, kde sa s nimi ľudiastretli. Môže sa jednať aj o pretlmočenie tradičného ústneho podania.
Poďakovanie: Za inšpiráciu k bádaniu naznačeným smerom sa chceme poďakovať anonymnému čitateľovi (podpísal sa pseudonymom 'domáci') článku '(Staro) nové symboly nášho mesta' [14] na PopuliVox: 'neviemako sa dospelo k farbám ruží v znaku mesta, ale ja si stále pamätám ajod starých Bánovčanov, že sa hovorilo o troch zlatých ružiach natmavomodrom podklade – tj. zamate. Pozrite sa na budovu Mestského úraduaký znak a v akých farbách sa nachádza na samom vrchu'. Bol to totiž jeho diskusný príspevok, ktorý otvoril naše oči novým skutočnostiam, jasným ako deň.
Poznámky k textu
[1] Bánovce nad Bebravou, VZN č. 55 Štatút mesta Bánovce nad Bebravou (text nariadenia možno nájsť na adrese http://www.banovce.sk/?id_menu=542&module_action__2189__id_vzn=561)
[2] NOVÁK, J.: O erbe Bánoviec nad Bebravou a nielen o ňom (K metodike v Heraldike). Slovenská archivistika 2/98 (na PopuliVox http://www.populivox.sk/index.php?page=clanok&id=908)
[3] TAGÁNYI, K.: Magyarország czimertára. Budapest 1880, tab. II/2
[4] VRTEĽ, L.: Bánovce nad Bebravou - Symboly mesta. 1996 (na PopuliVox http://www.populivox.sk/index.php?page=clanok&id=876)
[5] KOPPIOVÁ, A.: Bánovce majú novú pečať, vlajku aj znelku. Trenčianske noviny, ročník 48, č. 36 (http://www.mynoviny.sk/c/3494669/)
[6] KOBZA, Š.: Symboly mestskej správy. Bánovské noviny č. 8/2007, Mestské kultúrne stredisko Bánovce nad Bebravou, str. 5 (http://www.banovce.sk/download_file_f.php?id=22596)
[7] http://www.populivox.sk/index.php?page=clanok&id=876
[8] ŠIŠMIŠ, M. a kol.: Bánovce nad Bebravou 1232-2002 (ďalej len Monografia). Osveta Martin, 2002, str. 347
[9] Monografia, str. 346
[10] Monografia, str. 148, 211 a 333
[11] Monografia, str. 7 farebnej obrazovej prílohy
[12] Monografia, str. 288
[13] Bánovské noviny č. 4/2008, Mestské kultúrne stredisko Bánovce nad Bebravou, str. 6 (http://www.banovce.sk/download_file_f.php?id=38735)
[14] http://www.populivox.sk/index.php?page=clanok&id=104
Poznámky k obrázkom
Obrázok č. 1 bol prevzatý z titulnej strany VZN č. 55 mesta Bánovce nad Bebravou 'Štatút mesta Bánovce nad Bebravou' (http://www.banovce.sk/download_file_f.php?id=34733)
Obrázok č. 2 bol prevzatý z článku L. Vrteľa 'Bánovce nad Bebravou – Symboly mesta' (na PopuliVox http://www.populivox.sk/index.php?page=clanok&id=876)
Obrázky č. 3 a 4 boli prevzaté z fotogalérie mesta Bánovce nad Bebravou, umiestnenej na stránke http://www.banovce.sk/
Obrázky č. 5 až 10 a 12 boli prevzaté z Monografie
Obrázok č. 11 bol prevzatý z Bánovských novín č. 4/2008, Mestské kultúrne stredisko Bánovce nad Bebravou, str. 6 (http://www.banovce.sk/download_file_f.php?id=38735)
Obrázky č. 13, 14 a 15sú autorské, vznikli v topoľčianskom archíve. Jedná sa o fotografiearchiválií: MV SR, Štátny archív v Nitre, pobočka Topoľčany. MestečkoBánovce, Mestská kniha (protokol) mesta Bánovce 1786-1843, II/4, inv.č. 31 (obrázky č. 13 a 15) a MV SR, Štátny archív v Nitre, pobočkaTopoľčany. Mestečko Bánovce, Mestská kniha (protokol) mesta Bánovce1842-1852, II/8, inv. č. 35 (obrázok č. 14)
Vytvorené: Praha, Veľká Noc, 2008