
Jednou z najväčších devíz, ktorú môže človek v súčasnosti získať, je potreba a schopnosť samostatne tvorivo myslieť a konať. Samostatne sa uživiť. Škola ako inštitúcia k samostatnosti nevychováva. Súbor postojov, z ktorých samostatnosť prirodzene vyplynie, však má záujemca šancu získať v hre, o ktorej je tento článok. Každý z účastníkov dostane priestor, aby ukázal, čo v ňom naozaj je, bez ohľadu na dosiahnuté vzdelanie a certifikáty, ktoré vlastní. Dostane možnosť, aby sa jeho individualita prejavila v rámci tímu naplno. Ak sa ponúkanej šance chytí, odmenou mu môže byť práve osamostatnenie sa. A ešte niečo navyše. Bude pracovať pre radosť a tvoriť hodnoty, ku ktorým by sa inak ani nepriblížil. Bude si vážiť svojho zákazníka. Uvedomí si totiž, že on sám síce produkt tvorí, no až zákazník mu dáva právo na život.
V mojom predchádzajúcom článku som kritizoval študentov vo vzťahu k vzdelaniu. Moja kritika nikdy nie je a nebude samoúčelná. V tomto prípade som chcel zasiať v mysli ľudí, ktorým bol článok určený, zrnko pochybnosti o ich vzťahu ku škole a ku štúdiu. Mnohí ma za to teraz iste nemajú radi. Pohľad do zrkadla niekedy bolí (viem to, aj ja sa tam niekedy dívam). Nemyslím si, že mám patent na rozum, môj stýl písania je možno pichľavejší a menej vysvetľujúci, ako by mohol byť. Ale neospravedlňujem sa. Ľuďom, čo sa nad vec povzniesli, ale aj ostatným, dávam možnosť, aká tu ešte nebola. Vytváram priestor pre ich osobný a profesionálny rast (a rast ako protihodnotu očakávam pre seba). Urobil to nejaký bloger predo mnou?
Ak sa chcete stať súčasťou súhvezdia, ktoré spolu vytvoríme, je nutné, aby ste spĺňali niekoľko základných kritérií (požadované vlastnosti by mal v sebe uchádzať pociťovať aspoň v zárodku).
povaha hráča, ktorý túži víťaziť, ukázať, že v ňom niečo je a dokáže pre svoj cieľ aj trochu riskovať a niečo obetovať
zmysel pre zodpovednosť
samostatnosť v odbornej práci
chuť pracovať ako súčasť tímu
kus voľného času
aspoň základná znalosť niektorej z profesií, ktorá sa môže podieľať na tvorbe softvéru, resp. chode firmy, ktorá ho bude ponúkať ako vlastný produkt
A ktoré sú to profesie? To sa chcem spýtať ja vás. Tím snov, ktorý spolu zložíme, bude pozostávať asi zo 6-7 jednotlivcov. Určite budeme potrebovať programátorov. No vítaní sú aj grafici, návrhári, špecialisti na marketing, skrátka fantázii sa medze nekladú. Nerád diskriminujem, no vzhľadom k povahe produktu bude asi väčšina "softvérových" pozícií obsadená matfyzákmi a fiitkármi. Ale nechajme sa prekvapiť. Ako som povedal, šancu dostane každý. Ponúknite sa, ukážte, že viete a chcete byť užitoční. Informujte aj svojich kamarátov.
Čo sa týka náplne našej (dúfam) spoločnej zábavy, prezradím len málo. V hlave a čiastočne aj na papieri mám rozpracovaný projekt, ktorý nemôže skončiť neúspechom. Jeho časť som zadal jednému zo spolublogerov ako diplomovú prácu. Je však dostatočne rozsiahly, aby sa na ňom zúčastnilo a pobavilo ešte zopár ľudí navyše. Z pohľadu spolupráce a udržovania kontaktu je nutné, aby bol uchádzač z Prahy alebo Bratislavy, resp. aby mal chuť do týchto miest pravidelne (aspoň 1x za dva týždne) dochádzať. Teším sa na množstvo e-mailov od nádejných kandidátov.
A môj odkaz čitateľom, ktorí chcú celý experiment len z diaľky pozorovať? Reality shows sú v kurze, tak prečo to nevyužiť. Účastníci projektu budú tvoriť, rásť, meniť sa a vy to môžete sledovať. Iste vzniknú nové priateľstvá a plodné profesionálne vzťahy. Nedovidím do všetkých koncov, do akých môže naša spolupráca vyvrcholiť. Ale vďaka blog.sme.sk budete pri tom!