Škola budúcnosti (pohľad spred vyše 50-tich rokov)

Prognózy s výhľadom na 20 a viac rokov nie sú vždy spoľahlivé. Tu je jeden príklad týkajúci sa školstva.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Prvé, čo v škole budúcnosti zanikne, bude podľa prognózy  skupiny vedcov vyučovanie, ktoré vedie učiteľ v uzavretej triede (pre túto prognózu budúcnosť predstavovala obdobie okolo roku 1990). Žiaci sa budú voľne pohybovať po škole, či už to bude miestnosť, budova, komplex budov, alebo ešte väčší objekt. Preto každému učiteľovi bude veľmi záležať na tom, aby vzbudil záujem u žiakov a aby prinútil svojich zverencov k aktívnej účasti na vyučovaní.

Voľne sa pohybujúci žiaci v škole budúcnosti nevyvolajú zmätok, akoby sa mohlo zdať. Taký názor vychádza z dnešného (rozumej vtedajšieho) chápania vyučovania – skôr vyučovania ako poznávania – a z domnienky, že taký proces musí byť bolestivý. V novej škole nebude rozdielu medzi hrou a prácou. Žiak sa bude vzdelávať a vychovávať na základe slobodného vzájomného vplyvu dieťaťa a citlivého prostredia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Žiak nového typu si bude sám určovať výchovný priestor, osnovy a vypracuje si aj vlastné metódy štúdia. Učiteľ tu bude k dispozícii iba ako usmerňovateľ, ako poradca. Hybnou silou bude samotné vzdelávanie. Nikoho nebude treba nútiť do hry. Morálka a disciplína vyplynú priamo z povahy objavovaného. Žiaka budúcnosti môžeme prirovnať k hrajúcemu sa dieťaťu alebo k tvoriacemu umelcovi. Výchova bude oveľa väčšmi rátať s rozvíjaním zmyslov a vnímania, nebude natoľko prepchávať mozog. A nijako to nebude na úkor rozumu.

Zlikvidovali by sa neduhy starej školy, ktorej odborníci všeličo vyčítajú. Škola totiž namiesto toho, aby povzbudzovala mládež ďalej sa učiť, objavovať, rozvíjať sa a rásť, toto skôr spomaľuje. Škola sa z bolestnej prípravy na zamestnanie, ktorá z nás robí menej, akoby sme mohli v skutočnosti byť, zmení na vzdelávanie chápané ako umenie naučiť sa milovať, zaujímať sa o všetko, rásť, meniť sa. Budú sa spoliehať na vlastné sily. Hnacou silou bude samo poznávanie, sebavzdelávanie, ktoré vzbudzuje nesmierny záujem, nadšenie, zážitok i radosť. Ten kto poznáva je ozajstným lovcom, objaviteľom, bádateľom.

SkryťVypnúť reklamu

Čo k tomu dodať?

Smery naznačené vtedajšou prognózou sa nenaplnili. Ešte aj dnes pôsobí táto prognóza ako science fiction.


Julius Kravjar

Julius Kravjar

Bloger 
  • Počet článkov:  101
  •  | 
  • Páči sa:  997x

pozorovateľ - čitateľ - pisateľ Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

INESS

INESS

106 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu