Významný historický zdroj pre pochopenie súčasných rusko-západných napätí predstavuje dokument objavený docentom Joshuom Shifrinsonom. Tento záznam z rokovaní vysokých predstaviteľov USA, Veľkej Británie, Francúzska a Nemecka v Bonne 6. marca 1991 prináša nové svetlo do diskusií o údajných zárukách o nerozširovaní NATO na východ.
Významný historický zdroj pre pochopenie súčasných rusko-západných napätí predstavuje dokument objavený docentom Joshuom Shifrinsonom. Tento záznam z rokovaní vysokých predstaviteľov USA, Veľkej Británie, Francúzska a Nemecka v Bonne 6. marca 1991 prináša nové svetlo do diskusií o údajných zárukách o nerozširovaní NATO na východ.
Zánik Varšavskej zmluvy a proces zjednotenia Nemecka vyvolali otázky o budúcom postavení Sovietskeho zväzu v európskom bezpečnostnom systéme. V tejto súvislosti západní lídri opakovane diskutovali možnosti začlenenia post-komunistických štátov do euroatlantických štruktúr.
Proces zjednotenia Nemecka v rámci tzv. 2+4 formátu (Západné Nemecko + Východné Nemecko + USA, ZSSR, Veľká Británia, Francúzsko) vytvoril precedens pre ďalšie bezpečnostné dohody. Podľa nemeckého diplomata Jürgena Chroboga sa počas týchto rokovaní explicitne hovorilo o tom, že „NATO sa nebude rozširovať za Labe“. Toto vyjadrenie bolo súčasťou širšieho súboru ústnych uistení, ktoré mali presvedčiť Sovietsky zväz o bezpečnostných zárukach výmenou za súhlas so zjednotením Nemecka.
Protokol zo 6. marca 1991 objavený Shifrinsonom detailne popisuje diskusiu o bezpečnostnom postavení východoeurópskych štátov.
V protokole sa opakovane spomína rieka Labe (Elbe) ako hranica pre možnú expanziu NATO. Tento geografický nesúlad (skutočná východná hranica NDR bola na Odre) naznačuje, že západní predstavitelia vnímali Sovietsky zväz ako stranu so zásadným veto-právom v otázkach bezpečnostnej architektúry. Raymond Seitz, asistent amerického ministra zahraničia, v tejto súvislosti poznamenal: „NATO by sa nemalo rozširovať na východ, ani formálne, ani neformálne“.
Protokol odhaľuje, že západné mocnosti zvažovali alternatívy k priamemu členstvu v NATO prostredníctvom:
– vytvorenia asociačných dohôd s NATO,
– posilnenia úlohy OBSE ako platformy pre kolektívnu bezpečnosť,
– bilaterálnych bezpečnostných garancí jednotlivých štátov.
Britskí a francúzski zástupcovia tento plán nepodporili, boli skeptickí, upozorňovali na nestabilitu východoeurópskych režimov.
Pre ruskú diplomaciu predstavuje bonnský dokument dôkaz o systematickom porušení dohôd zo strany Západu. Ministerstvo zahraničných vecí RF opakovane poukazuje na to, že rozšírenie NATO v rokoch 1999-2004 (vrátane Poľska, Maďarska a pobaltských štátov) priamo odporovalo duchu rokovaní z rokov 1990-1991.
Oficiálne stanovisko Aliancie je, že žiadne formálne záväzky o nerozširovaní neexistovali. Analýza archívov NATO z roku 2014 uvádza, že diskusie z obdobia 1990-1991 sa týkali výlučne východonemeckého územia a nemali byť interpretované ako globálny zákaz expanzie.
Objav bonnského protokolu prináša nové perspektívy do historického výskumu. Právny status ústnych uistení zostáva predmetom akademických debát. Zatiaľ čo článok 2 Viedenskej konvencie o zmluvnom práve (23.5.1969) pripúšťa ústne dohody ako záväzné, ich vymožiteľnosť v praxi závisí od politickej vôle strán.
Shifrinson vo svojej publikácii z roku 2019 upozorňuje na nebezpečenstvo anachronického čítania historických dokumentov. Kontext rokovaní z marca 1991 podľa neho reflektoval špecifickú geopolitickú konšteláciu, ktorá sa výrazne líšila od situácie v druhej polovici 90. rokov.
Protokol z Bonnu zostáva relevantný pre pochopenie aktuálnych kríz. Ruské návrhy z decembra 2021, požadujúce legislatívne potvrdenie zákazu rozširovania NATO, priamo nadväzujú na diskusie z obdobia 1991. Štúdia Európskej rady pre medzinárodné vzťahy (ECFR) z roku 2023 poukazuje na potrebu nového formátu bezpečnostných rokovaní, ktorý by zohľadňoval historické naratívy všetkých zúčastnených strán.
Objav bonnského protokolu Joshuom Shifrinsonom predstavuje kľúčový moment v historiografii post-bipolárneho obdobia. Dokladá existenciu širokého konsenzu západných lídrov o obmedzení NATO expanzie v raných 90. rokoch, zároveň však poukazuje na komplexnosť medzinárodných dohôd, ktoré často existujú v sivej zóne medzi formálnymi zmluvami a politickými deklaráciami. Tento historický precedens zostáva centrálnym bodom v súčasných snahách o redefinovanie európskej bezpečnostnej architektúry.
Priamy odkaz na plný text protokolu z Bonnu zo 6. marca 1991, objavený profesorom Joshuom Shifrinsonom, nie je verejne dostupný, nachádza sa v UK National Archives. Najbližším zdrojom je článok v Der Spiegel z 18. februára 2022 (Neuer Aktenfund von 1991 stützt russischen Vorwurf), ktorý popisuje obsah protokolu, ale je za paywallom.
…
Joshua R. Itzkowitz Shifrinson je docentom na Škole verejnej politiky Univerzity v Marylande a odborníkom na medzinárodné vzťahy. Zaoberá sa otázkami medzinárodnej bezpečnosti, konkurenciou veľmocí (USA – Rusko, USA – Čína), vývojom a rozširovaním NATO, americkou stratégiou počas a po studenej vojne, šírením jadrových zbraní v politicky nestabilných štátoch a históriou diplomacie.
Analyzoval dôsledky rozširovania NATO tvrdiac, že rozširovanie antagonizovalo Rusko v kľúčových otázkach. Komentoval zahraničnú politiku USA za prezidentov Bidena a Trumpa, obhajujúc pragmatický realizmus. Spolupracoval na textoch o rizikách agresívnych politík USA voči Ukrajine a Taiwanu.
Shifrinsonova práca často spochybňuje zaužívané naratívy, najmä v otázke rozširovania NATO a zahraničnej politiky USA. Jeho argumenty, ako napríklad tvrdenie, že rozširovanie NATO prispelo k napätiu s Ruskom, vyvolali diskusie, pričom niektorí kritici považujú jeho názory za minimalizovanie zodpovednosti Ruska. Jeho spojenie s Cato Institute, známym libertariánskymi a neintervenčnými názormi, môže ovplyvňovať jeho obhajobu zdržanlivosti v zahraničnej politike USA, čo kontrastuje s “jastrabími” perspektívami. Napriek tomu jeho výskum a zameranie na historický kontext poskytujú pevný základ pre jeho analýzy.
Zdroje:
German media fetch 1991 document on NATO commitment to non ... https://english.almayadeen.net/news/politics/german-media-fetch-1991-document-on-nato-commitment-to-non-e
US, UK, France Promised USSR Not to Expand NATO East of ... https://www.transcend.org/tms/2022/02/us-uk-france-promised-ussr-not-to-expand-nato-east-of-germany-newly-discovered-document-proves/
Joshua Shifrinson https://cissm.umd.edu/our-community/faculty-staff/joshua-shifrinson
US, UK, France Promised USSR Not to Expand NATO East of ... https://human-wrongs-watch.net/2022/03/01/us-uk-france-promised-ussr-not-to-expand-nato-east-of-germany-newly-discovered-document-proves/
NATO Expansion: What Gorbachev Heard - National Security Archive https://nsarchive.gwu.edu/briefing-book/russia-programs/2017-12-12/nato-expansion-what-gorbachev-heard-western-leaders-early
Shifrinson Publishes Chapter on the End of the Cold War https://www.bu.edu/pardeeschool/2019/04/04/shifrinson-publishes-chapter-on-the-end-of-the-cold-war/
Joshua Shifrinson - Senior Fellow - Center for International and ... https://www.linkedin.com/in/joshua-shifrinson-9b160310
Russia claims the US agreed to not expand NATO further east after ... https://www.reddit.com/r/AskHistorians/comments/s2l569/russia_claims_the_us_agreed_to_not_expand_nato/
Joshua R. Itzkowitz Shifrinson - CNAS https://www.cnas.org/people/joshua-r-itzkowitz-shifrinson
Document confirms US told Russia NATO wont expand https://www.bignewsnetwork.com/news/272313575/document-confirms-us-told-russia-nato-wont-expand