„Plagiátorstvo je prístup k písaniu takým spôsobom, akým je banková lúpež prístupom k bankovníctvu.“
Takto zadefinovali plagiátorstvo A. Marcus a I. Oransky v článku The plagiarism euphemism parade continues. Autori Adam Marcus a Ivan Oransky sú zakladateľmi a prevádzkovateľmi blogu Retraction Watch, ktorý sa zameriava na sledovanie a reportovanie o retrakciách (stiahnutiach t. j. „odpublikovaniach”) vedeckých článkov.
Máme na Slovensku nejeden prípad takéhoto prístupu k písaniu a žiaľ, týka sa to aj vysoko postavených osôb verejného a politického života. Hanba je o to väčšia, že sa nezachovali seriózne a ostali „tvrdnúť” na svojich postoch. To má byť príklad pre mladú generáciu?
Plagiátorské kauzy politikov
viedli k zvýšenej pozornosti venovanej akademickej etike a integrite
podnietili diskusiu o potrebných systémových zmenách v oblasti vysokoškolského vzdelávania
podkopali dôveru verejnosti v akademické inštitúcie
zvýšili skepsu voči hodnote vysokoškolských titulov
generovali potrebu vyvodenia zodpovednosti nielen voči plagiátorom, ale aj voči pedagógom, ktorí zlyhali pri odhaľovaní plagiátov
pobúrili akademické inštitúcie, ktoré sa ostro ohradili voči plagiátorstvu a bagatelizovaniu tohto problému
Aj v iných krajinách sú politici, ktorí sa uchyľujú k plagiátorstvu. V Nemecku platí, že ten, kto udeľuje titul, má právo titul aj odňať. Nasleduje tabuľka autorov dizertácií, v ktorých sa preukázalo plagiátorstvo.


Plagiátorstvo ostane plagiátorstvom aj po rokoch. V prípade exministerky školstva Anette Schavan sa plagiátorstvo v jej dizertačnej práci zistilo až po 33 rokoch a musela z hrušky dolu. Nie, nemusela, ale vedela, že odstúpenie z funkcie je prirodzenou etickou reakciou na porušenie akademickej integrity.
Naši zákonodarci sú v tejto veci nejako „pokakaní”, nemajú odvahu navrhnúť do novely zákona vetičku, že kto titul udeľuje má právo ho aj odňať. A tak naši vykrádači sa špacírujú a pýšia sa cudzím perím. Kedy a ktorá parlamentná a vládna garnitúra nájde odvahu a presadí to?