Ako nosiť manžetové gombíky.

Jedným z mojich najobľúbenejších pánskych doplnkov sú jednoznačne manžetové gombíky. Nosím ich každý deň a považujem ich za jeden z mála šperkov, ktoré si muž môže dovoliť nosiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Viete ako vlastne vznikli? Z historického hľadiska sú manžetové gombíky súčasťou pánskeho šatníka už niekoľko storočí, aj keď nie v takom prevedení ako ich poznáme teraz. Na začiatku boli výsadou kráľovských rodín a šľachty, ktorí si ich dávali vyrábať zo zlata a drahých kameňov. Konkrétne kráľ Ľudovít XIV, ktorý bol známy svojim pozitívnym vzťahom k šperkom, disponoval 150 kusovou kolekciou diamantových manžetových gombíkov.

Obrázok blogu
(zdroj: Penrose)

Údajne prišla požiadavka na prvú košeľu s dvojitou manžetou, ktorá sa nosí s manžetovými gombíkmi, po vydaní románu Gróf Monte Christo od Alexandra Dumasa v 19 storočí, v ktorom popisuje baróna Danglarsa ozdobeného elegantnými manžetami. To inšpirovalo francúzskych krajčírov k výrobe a začala sa písať história tzv. francúzskej manžety. Postupom času sa stali košele s dvojitou manžetou a manžetovým gombíkom charakteristickým prvkom moderného gentlemana.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nosiť manžetové gombíky nie je žiadna veda, ale tu je zopár rád, ako to robiť štýlovo a nespôsobiť si pri tom žiadnu hanbu.

1/ Ak si chcete dať manžetové gombíky, potrebujete košeľu s dvojitou manžetou, resp. tzv. francúzskou manžetou. Tieto košele nie sú určené len na spoločenské udalosti ako si veľa ľudí myslí, ale môžete ich štandardne nosiť aj na bežný deň.

Obrázok blogu
(zdroj: Andreas Kreutz)

2/ Vyberte si manžetové gombíky podľa príležitosti. Napr. s perleťou, kryštálom či ónyxom sa výborne hodia k smokingu, alebo fraku na slávnostnú udalosť.

Obrázok blogu
(zdroj: Andreas Kreutz)

3/ Na bežný deň kľudne siahnite po pestrofarebných, ktoré dokážete zladiť napríklad s farbou kravaty, alebo hodvábnej vreckovky v náprsnom vrecku saka, prípadne farebnými ponožkami.

SkryťVypnúť reklamu

4/ Svoje hobby, či vášeň môžete navonok komunikovať aj výberom tematických manžetových gombíkov, ako sú golfové loptičky, vlajky, autíčka a podobne. Existujú aj krásne kusy pre milovníkov mechanických hodiniek, ktoré skrývajú či už celé hodinové strojčeky, alebo niektoré z ich súčiastok.

Obrázok blogu
(zdroj: Andreas Kreutz)

5/ Kombinujte manžetový gombík s hodinkami a šperkami. Zlato so zlatom, striebro so striebrom. Aj keď, videl som aj rôzne kombinácie zlatej so striebornou, prípadne aj s kožou a nevyzeralo to zle. Niekedy fungujú aj na prvý pohľad veci nekombinovateľné.

Obrázok blogu
(zdroj: Andreas Kreutz)

6/ Vyhnite sa tzv. kombinovaným manžetám, je to taký mačkopes. Ide o jednoduchú manžetu s klasickým gombíkom, ale na oboch stranách manžety má dierky, cez ktoré sa dá prevliecť manžetový gombík. Beriem to ako skutočne núdzovú záležitosť.

SkryťVypnúť reklamu

7/ Osobitnou kapitolou sú tzv. stud sety. Tie sa používajú do špeciálnej smokingovej alebo frakovej košele, ktorej chýba na lége 4 až 5 gombíkov a namiesto nich má dierky. Do týchto dierok sa potom vkladajú ozdobné gombíky zo spomínaného setu v rovnakom dizajne s manžetovými gombíkmi.

Obrázok blogu
(zdroj: Tateossian)

Veľa ľudí zaujíma z akého materiálu sa manžetové gombíky vyrábajú. Telo býva vyrobené štandardne z mosadze, prípadne kovovej zliatiny s podobnými vlastnosťami alebo z ocele, či titánu. Mosadz je jednoduchšia na spracovanie, preto bývajú oceľové o niečo drahšie. Ich povrch je potom potiahnutý drahými kovmi ako irídium, ródium, alebo zlato, aby sa dosiahol dlhotrvajúci žiadaný vzhľad. Pri skutočne luxusných kusoch môže byť použité masívne striebro, zlato, alebo platina. Tu počítajte samozrejme s násobkami cien bežného manžetového gombíka.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: Tateossian)

Veľmi často sa gombíky kombinujú s emailom, kryštálmi, polodrahokamami, alebo napríklad aj muránskym sklom, kožou a drevom. Cena ostáva prijateľná a vznikajú naozaj zaujímavé kombinácie.
Pokiaľ chcete vlastniť skutočne exkluzívny kus, siahnite po drahých kovoch, ktoré sa zvyknú dopĺňať diamantami, zafírmi a perlami. Absolútnou špecialitou sú v tejto oblasti meteority, skameneliny alebo aj celý zlatý nuget.

Obrázok blogu
(zdroj: Andreas Kreutz)

Ak si predsa len nedokážete vybrať, existuje ešte jedna možnosť. Dajte si ich vyrobiť. Podľa vlastných predstáv tak na zápästí môžete nosiť napríklad aj rodinný erb alebo svoj monogram.

Dostali ste chuť? Mne sa pri tých všetkých možnostiach zdá už „obyčajná“ košeľa s jednoduchou manžetou a klasickým plastovým gombíkom akási nudná ;)

Andreas

Andreas Kreutz

Andreas Kreutz

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Slovák, ktorého celý život sprevádza nemecké meno. Vyštudoval som manažment na Ekonomickej univerzite a 15 rokov som pracoval vo finančnom sektore na niekoľkých manažérskych pozíciách. Oblek, košeľa a kravata boli teda súčasťou môjho každodenného života. Keď raz prišiel deň, kedy sme sa spolu s mojou manželkou Barbarou mohli v kľude rozhodnúť ako bude náš život pokračovať, povedali sme si, že z hobby urobíme prácu. Po mesiacoch príprav sme začali podnikať a dnes máme za sebou 7 rokov úspešného pôsobenia na poli pánskej elegantnej módy. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu