Elegantne aj v zime

Napadlo vás, že by bolo fajn mať v skrini elegantné oblečenie, ktoré je prispôsobené danému ročnému obdobiu? Nie je to zbytočný luxus, ale niečo, čo vám spríjemní váš deň, nech je vonku akékoľvek počasie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Veľa mužov na Slovensku je zvyknutých používať ten istý šatník po celý rok, čiže bez ohľadu na aktuálne ročné obdobie. Ak sa zameriam na elegantnejšiu, či formálnejšiu časť šatníka, platí to dvojnásobne. Kto z vás pri výbere obleku berie do úvahy ročné obdobie v ktorom ho bude nosiť? Takmer nikto. A to je škoda, pretože správnym výberom si môžete aj chladné dni urobiť krajšími.

Pripravil som vám pár odporúčaní na zimnú garderóbu ;)

Začnime oblekom, ktorý tvorí základ šatníka. Oproti bežnému štandardu hladkej tenkej vlny odporúčam vyskúšať materiály, ktoré sú hrubšie, udržujú vás v teple a pôsobia na prvý pohľad akoby sa pre jeseň či zimu narodili. Zložením to stále môže ostať vlna, prípadne vlna kombinovaná s kašmírom, ale vyberte si ju povedzme vo forme flanelu. Čo sa týka hrúbky, resp. hmotnosti látky, tá sa určuje spravidla v gramoch na bežný meter. Bežný meter je v najčastejšie 1,5m štvorcového, pretože balíky látky majú štandardne šírku 1,5m. Pokiaľ za bežný celoročný oblekový materiál môžeme považovať látku s hmotnosťou 260 – 300g., na jeseň a zimu sú vhodnejšie gramáže od 300g./bm vyššie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
(zdroj: Andreas Kreutz)

Aj samostatné sako môže vyzerať zimne. Je na Vás, či zvolíte hrubšiu vlnu, alebo vyskúšate drsnejší tvíd, či voľnočasový menčester a budete sa cítiť ako v Škótsku, resp. Anglicku, odkiaľ tieto tkaniny pochádzajú. Ak použijete vzor rybej kosti, budete veľmi blízko tradičnému originálu. Pri tvíde sa jeho gramáž môže blížiť až k 500g na bežný meter.

Obrázok blogu
(zdroj: Andreas Kreutz)

Šedá farba zimných mesiacov nemusí byť za každú cenu použitá aj na oblečení. Čo by ste povedali na takúto farbu tvídu? Teplé sako na chladné mesiace, ale fresh dizajn. Takéto možnosti nájdete najmä pri šití na mieru. Pre masovú výrobu sú predsa len trochu nápadné.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: Andreas Kreutz)

Ak by ste ale chceli ostať konzervatívnejší, kopírujte farby jesennej prírody. Môžete hľadať niečo so zemitými tónmi, čiže odtiene hnedej, antracitovej, tmavofialovej alebo tmavomodrej. Výborne sa k nim hodí vzor „Glencheck“, „Prince of Wales“ alebo „Windowpane“. U nás sa tomu tak trochu laicky hovorí káro, aj keď každý spomenutý vzor je trochu odlišný.

Obrázok blogu
(zdroj: Andreas Kreutz)

Škoda, že u nás si 99% mužov kravatu spája len s hodvábom. Teda ak si odmyslím tých pár (snáď len pár) mužov vo viazanke z polyesteru. Do jesenne-zimných oblekov sa perfektne hodí kvalitná vlnená alebo kašmírová kravata. Je trochu hrubšia a akoby chlpatejšia a dá sa ňou výborne podčiarknuť sezónny charakter oblečenia. Zvykne mať tlmenejšie farby, ako tmavomodrá, hnedá, šedá či tmavozelená. Vzory sú menej cifrované a používa sa najmä káro, rybia kosť, pásiky a jednoliate dizajny.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: Andreas Kreutz)

Nikto z nás asi nechce prechladnúť, tak nezabudnite na niečo príjemné a hrejivé na krk. Šál či šatka zahreje a ozdobí zároveň. Pre formálnejší vzhľad by som použil hladší materiál ako hodváb, ktorý býva z rubovej strany kombinovaný s vlnou a ak si môžete dovoliť vyzerať viac uvoľnene, tak siahnite po niečom z kašmíru alebo vlny. Pozor ale na neoholené strnisko, ktoré spôsobuje žmolky na jemných materiáloch šálov.

Obrázok blogu
(zdroj: Adreas Kreutz)

Napriek tomu, že sa asi mnohí často pohybujeme po zastrešených nákupných centrách a presúvame sa autom z garáže do garáže, v zime to bez kabáta nepôjde. Aj tu je ale na výber široká škála materiálov, ktoré sa dajú použiť. Od čistej vlny, cez vlnu kombinovanú s kašmírom, až po luxusný 100percentný kašmír. Pre fajnšmekerov môže byť zaujímavý aj zimný hodváb, ťavia srsť, alebo vikuňa. Btw., viete prečo kašmír tak dobre hreje? Materiál je vyrobený zo srsti kašmírskej kozy. Ten skutočne kvalitný sa získava zo zvierat žijúcich v nadmorských výškach nad 5000 m n.m. a preto má výborné izolačné vlastnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: Adreas Kreutz)

Netvrdím, že sa nedá fungovať v rovnakom obleku celý rok. Ale ak si chcete dopriať trochu viac a užiť si zmenu ročného obdobia, tak do toho, dajte zime na frak a cíťte sa príjemne za každého počasia ;)

Andreas

Andreas Kreutz

Andreas Kreutz

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Slovák, ktorého celý život sprevádza nemecké meno. Vyštudoval som manažment na Ekonomickej univerzite a 15 rokov som pracoval vo finančnom sektore na niekoľkých manažérskych pozíciách. Oblek, košeľa a kravata boli teda súčasťou môjho každodenného života. Keď raz prišiel deň, kedy sme sa spolu s mojou manželkou Barbarou mohli v kľude rozhodnúť ako bude náš život pokračovať, povedali sme si, že z hobby urobíme prácu. Po mesiacoch príprav sme začali podnikať a dnes máme za sebou 7 rokov úspešného pôsobenia na poli pánskej elegantnej módy. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu