Páni, uviažte si kravatu!

Kravata je súčasťou pánskeho šatníka už veľmi dlho a preto ma dosť štve, že sa v posledných pár rokoch na Slovensku vyvinula myšlienka, že ju už nepotrebujeme. Absolútne s tým nesúhlasím a vyhlasujem boj za návrat viazanky na krk.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (34)

V poslednom čase pozorujem zvláštny slovenský trend rozširujúci sa do všetkých sfér spoločnosti, ktorý akoby hovoril, že byť adekvátne a slušne oblečený nie je v dnešných časoch potrebné. Ľudia chodia do divadla v rifliach a tričku, v televízii sa stretávame s tým, že ocenení jedinci si počas večerného gala programu idú na pódium pre svoju cenu vo svetri, alebo v lepšom prípade v košeli bez kravaty. Politici sa po novom snažia „priblížiť sa ľudu“ tým, že sa nechávajú fotiť na billboardy v košeli bez viazanky, prípadne dokonca v tričku. To akože keď chcem byť dobrým politikom aj pre poľnohospodára, mám chodiť oblečený v montérkach a gumákoch a šoférovať traktor? To už je aká logika? Vôbec sa mi tento trend nepáči.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
(zdroj: Aktualne.atlas.sk)

Nedávno mi spolumajiteľ právnickej kancelárie povedal, že on už niekoľko rokov kravatu nemal na sebe, veď načo, ide predsa o znalosti, nie výzor. Áno, znalosti sú prvoradé, ale vhodný zovňajšok radikálne zvyšuje dôveryhodnosť toho, čo hovoríte. Dozvedel som sa aj, že v istej poradenskej spoločnosti odporúčajú svojim zamestnancom NEnosiť do obleku kravatu. To preto, aby sa klienti, ktorí ich v poslednom čase navštevujú úplne neformálne oblečení, necítili zle. Kam zmizla formálnosť a elegancia na Slovensku? Oblečením predsa dávame najavo určitú úroveň, príslušnosť k profesii, vzdávame úctu nášmu obchodnému partnerovi, prípadne podujatiu, na ktorom sa zúčastňujeme. Tak ako veľa podivných javov, aj toto je taký jav slovenský. Pozrite sa na zahraničných politikov z vyspelých krajín, nakuknite do fotogalérií slávnostných podujatí svetovej úrovne, prípadne sa pozrite ako chodia ľudia oblečení na tenisové zápasy Wimbledonu.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: Sotu.blogs.cnn.com)

Prečo vidia muži v peknom obleku a kravate niečo, čo sa už dnes “nenosí“? Veď vhodne zvolená kravata je ozdobou muža. Je to tá časť odevu, ktorou dokáže človek vniesť aj do formálneho outfitu život, farbu a náladu. Alebo neformálnemu odevu dodať trochu elegancie.

Obrázok blogu
(zdroj: TAILOR MADE)

Netvrdím, že kravatu nosím každý deň, ale rád si ju uviažem, keď mám na to chuť, náladu, alebo sa to hodí na danú udalosť. Je to niečo, čo môj zovňajšok robí krajším, zaujímavejším. Veď aj hodinky by sme dnes mohli nechať doma v zásuvke, keďže to, koľko je hodín sa dozvieme aj z mobilu. A napriek tomu si ale zakladáme na tom, čo nosíme na zápästí.

SkryťVypnúť reklamu

A čo praktická stránka? Myslím si, že ak má muž košeľu správnej veľkosti, ktorej golier ho neškrtí, nie je žiaden dôvod cítiť sa stiesnene, alebo nepohodlne aj s peknou hodvábnou kravatou. Takže páni, vyzývam vás, dajte elegancii šancu a spravte aj týmto náš svet farebnejší a krajší!

Obrázok blogu
(zdroj: The Man´s Book)
Obrázok blogu
(zdroj: TAILOR MADE)
Obrázok blogu
(zdroj: The Man´s Book)
Andreas Kreutz

Andreas Kreutz

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Slovák, ktorého celý život sprevádza nemecké meno. Vyštudoval som manažment na Ekonomickej univerzite a 15 rokov som pracoval vo finančnom sektore na niekoľkých manažérskych pozíciách. Oblek, košeľa a kravata boli teda súčasťou môjho každodenného života. Keď raz prišiel deň, kedy sme sa spolu s mojou manželkou Barbarou mohli v kľude rozhodnúť ako bude náš život pokračovať, povedali sme si, že z hobby urobíme prácu. Po mesiacoch príprav sme začali podnikať a dnes máme za sebou 7 rokov úspešného pôsobenia na poli pánskej elegantnej módy. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu