Prečo a ako si dať ušiť košeľu na mieru.

Košele má v skrini asi každý muž. Niekto len jednu – dve na nedeľu do kostola, iní ich majú desiatky, aby ich dokázali umne zladiť s rôznymi oblekmi, sakami a kravatami. Napriek tomu, že dnes kúpite najrôznejšie košele na každom rohu, košeli na mieru sa žiadna konfekčná z regálu nevyrovná.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

Košeľa sa nosí už veľmi dlho a dlho ešte bude. Nenahradí ju žiadne tričko ani keď je na ňom logo toho najlepšieho dizajnéra. V košeli proste muž vyzerá lepšie. Ale kde a ako si kúpiť tú správnu košeľu?

Jedna možnosť je vybrať sa po obchodoch a nájsť niečo hotové, čo vám sadne a bude zodpovedať všetkým kvalitatívnym a dizajnovým požiadavkám a dúfať, že ju majú aj vo vašej veľkosti. No a potom ešte mať konfekčnú postavu, aby tá košeľa vyzerala schopne aj oblečená. Že je tam príliš veľa premenných a riešenie je v nedohľadne? No, skutočne je to veľmi často tak, že pri zháňaní konfekcie to bude aj o kompromisoch. Ako z toho von? Jednoducho – dajte si ju ušiť. Som presvedčený, že košeli na mieru sa žiadna z regálu nevyrovná. Kto to už skúsil, dá mi za pravdu :) Jednoducho poviete svoju predstavu a takú košeľu dostanete. Treba však samozrejme vziať do úvahy, že to bude o kúsok drahšie. Ale radšej jednu poriadnu košeľu, z ktorej budete mať skutočnú radosť pri nosení ako 2 konfekčné, kúpené s kompromismi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
(zdroj: Tailor Made)

Chcete skúsiť košeľu na mieru, ale neviete ako na to?

Existuje viacero možností a odlišujú sa na prvý pohľad najmä cenou. Najlacnejšie to pôjde cez internet. Tu ale úplne absentuje odborné poradenstvo, zmerať sa musíte sami a látku si pozriete len na obrazovke, takže výsledok môže byť značne iný, než ste si predstavovali, resp. nikdy nebude tak dokonalý ako keď sa zveríte do rúk profesionálov. Takže z môjho pohľadu ruky preč od online objednávky. Ak ste sa teda rozhodli pre osobný kontakt, dobre zvážte komu sa zveríte do rúk. Platí to tak, ako pri všetkých ostatných profesiách – vyberajte na základe referencií, skúseností personálu a pozrite si čo už daný krajčír, či salón vyprodukoval. Pri košeli na mieru je dôležitý každý centimeter, preto si zistite, ako prebieha meranie a následná produkcia.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: Tailor Made)

Niektoré obchody a reťazce totiž za košeľu na mieru považujú obyčajnú skladačku, kde sa zväčša používajú materiály rovnaké ako na konfekčné košele tej danej značky a len sa v podstate nadefinuje, ktoré konfekčné diely sa majú skombinovať, aby to zákazníkovi sadlo čo najlepšie. Predstavte si, že na telo z košele veľkosti 40 sa našije golier veľkosti 42, pretože zákazník má hrubší krk a našijú sa rukávy 68cm namiesto štandardných 65cm, pretože má dlhšie ruky ako priemerná konfekčná postava. Toto však za košeľu na mieru rozhodne nepovažujem. Je to taký mačkopes.

Obrázok blogu
(zdroj: Tailor Made)

V iných prevádzkach som sa zasa stretol nasledovným prístupom - pani predavačka vám za 3 minúty vezme niekoľko telesných mier bez ohľadu na to, či máte momentálne na sebe košeľu alebo tričko. Následne sa spýta, či chcete košeľu voľnejšiu alebo takú, ako sa to teraz nosí, slim fit. Vy poviete, že jasné, že slim fit a ona si to poznačí. Koniec. Viete čo sa bude ďalej diať? K vašim telesným mieram pripočítajú nejakú vôľu, napr. 7cm a zvolí sa užší strih s užšími rukávmi. Vybavené. Takto ale žiadne zázraky neočakávajte. Lepšie ako konfekcia, ale od poriadnej košele na mieru stále na míle ďaleko.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: Tailor Made)

Skutočná košeľa na mieru vzniká trochu zložitejšie a je na to treba poriadnu dávku skúseností a čas. Ja sa vždy so zákazníkom rozprávam o tom, ako si svoju košeľu predstavuje a kam ju bude nosiť. Je to dôležité aj pre výber materiálu. Napriek tomu, že používam len najkvalitnejšiu čistú bavlnu, existuje veľa možností. Niekto má rád pevnejší materiál, ktorý si drží tvar, iný preferuje mäkkú padavú látku. Taktiež rozdiel v hrúbke, či gramáži môže byť obrovský. Najtenšie košeľové látky vážia len okolo 80 gramov na meter štvorcový, tie skutočne hrubé aj 200g/m2. Konštrukcia materiálu je tiež veľmi dôležitá, pretože ovplyvňuje tak dizajn, ako aj úžitkové vlastnosti látok. Môžete si vybrať od klasického popelínu, cez menej krčivý tvil, až po oxford, natté, piket, alebo dokonca satén. Ďalší rozdiel spočíva v jemnosti vlákna a v počte nití na 1 centimeter. Mnoho mužov sa pýta na krčivosť. Aj keď krčenie bavlny jej prirodzenou vlastnosťou a netreba sa tým nejak zvlášť trápiť, existujú aj bavlnené látky, ktoré sú upravené špeciálnymi balzamami a voskami a nesú potom označenie Easy Care, alebo Non Iron. Je toho dosť, čo treba vziať do úvahy, tak sa nezabudnite pýtať. Ak zistíte, že personál je úplne mimo, radšej si to rozmyslite. Nikto nevie všetko, ale základné veci musí človek, u ktorého si dáte košeľu ušiť, ovládať.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: Tailor Made)

Ak už máte vybranú látku, ide sa na detaily ako je tvar goliera, výška stojačika, léga, odševky, tvar manžiet, gombíky, monogram a množstvo ďalších drobností ako tvrdosť vystuženia goliera, vyberateľné alebo zašité kostice, štepovanie goliera...

Keď už som spomenul manžety, nedá mi nevysvetliť čo to vlastne je, keďže denne počúvam nesprávne použitie tohto slova. Hlavne musím zdôrazniť, že manžety nie sú manžetové gombíky. (Btw., manžetové gombíky sa nevolajú ani „manžetky“ ako som už x krát počul.) Manžetu má každá košeľa (nie len tá, ktorá sa nosí s manžetovými gombíkmi) a je to ten malý diel prišitý na konci rukáva, ktorý máte na zápästí. Manžeta, ktorá je určená na použitie manžetového gombíka sa volá dvojitá, resp. francúzska manžeta. Prosím šírte túto myšlienku, aby si čo najmenej mužov a žien v budúcnosti pýtalo „manžetovú košeľu“ keď hľadajú košeľu s dvojitou manžetou ;)

No a až po výbere týchto všetkých možností prichádza na rad meranie. Niektoré miery sa dajú odmerať hoci aj na tričku, pre iné bude potrebné mať na sebe košeľu. Ja používam špeciálnu vzorovú radu košieľ, ktoré majú presne stanovené miery a vieme sa teda so zákazníkom dohodnúť veľmi presne na tom, ako si svoju košeľu predstavuje. Viem mu na konkrétnej košeli odskúšať aký obvod goliera mu bude príjemný, aká šírka plecnice je správna, ako sa bude cítiť, ak bude mať na hrudníku vôľu X a na páse zasa Y centimetrov. Môžeme presne stanoviť aj obvod bicepsu, či hĺbku prieramku a samozrejmosťou sú rozdielne obvody ľavej a pravej manžety pri nosení masívnych hodiniek. A to som nespomenul, že je vhodné vziať do úvahy, či má zákazník nízke alebo vysoké plecia, viac alebo menej vyvinuté prsné svaly. Ak sa bude košeľa nosiť zapravená v nohaviciach, musí byť dlhšia a na bokoch priliehavá, aby sa nevyťahovala von, ale ak to má byť voľnočasový model, ktorý ostane vonku na nohaviciach, košeľa môže byť kratšia a dolu jemne širšia. Mohol by som ešte chvíľu pokračovať, ale myslím, že teraz chápete, prečo nikomu neodporúčam online objednávky akýchkoľvek vecí šitých na mieru.
Ďalšou veľkou výhodou je, že ak ste si dali ušiť košeľu na mieru a ste so strihom spokojný, ďalší raz budete už len vyberať látku, pretože miery sú už v databáze a ak nechcete nič meniť, môže sa replikovať vaša predchádzajúca objednávka. Dokonca môžete poslať svoju polovičku, aby vám vybrala niečo pekné a nechať sa prekvapiť.
Ale pozor, kto raz oblečie perfektnú košeľu ušitú na mieru, len veľmi veľmi ťažko sa bude vracať k obyčajnej konfekcii. Nezabudnite, kde konči tá najlepšia konfekcia, začína luxus toho, čo bolo vyrobené výlučne pre vás a podľa vašich predstáv ;)

Andreas

Andreas Kreutz

Andreas Kreutz

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Slovák, ktorého celý život sprevádza nemecké meno. Vyštudoval som manažment na Ekonomickej univerzite a 15 rokov som pracoval vo finančnom sektore na niekoľkých manažérskych pozíciách. Oblek, košeľa a kravata boli teda súčasťou môjho každodenného života. Keď raz prišiel deň, kedy sme sa spolu s mojou manželkou Barbarou mohli v kľude rozhodnúť ako bude náš život pokračovať, povedali sme si, že z hobby urobíme prácu. Po mesiacoch príprav sme začali podnikať a dnes máme za sebou 7 rokov úspešného pôsobenia na poli pánskej elegantnej módy. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu