reklama

Pseudostajlisti a rádobyodborníci

Aj vás ide trafiť, keď si v médiách prečítate alebo vypočujete zaručené odborné rady z vášho fachu a pritom vy viete, že je to len kopa nezmyslov vydávaných za  múdrosti? Ja sa v poslednej dobe nestíham čudovať snáď už každý deň.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Pracujem s elegantnou pánskou módou denne už viac ako 6 rokov a ani dnes sa nevyhlasujem za najväčšieho odborníka. Ale už si nevládzem hrýzť do jazyka a tváriť sa, že je všetko OK, keď sledujem niektorých slovenských akože odborníkov na módu. Keď som okolo roku 2010 začínal s oblekmi a košeľami na mieru, táto téma tu skoro neexistovala. Musel som študovať, chodiť na výstavy a skúšať veci v praxi, aby som sa niečo naučil a mohol zodpovedne mojim klientom ponúknuť kvalitné služby. Postupne sa snažím so získanými poznatkami podeliť aj s ostatnými prostredníctvom sociálnych sietí a blogu. Oblek, sako, košeľu, či kravatu nosím skoro denne a preto veľa mojich odporúčaní vyplýva z vlastných skúseností. Ale to, čo dnes čítam v časopisoch, vidím v televízii, na FB, či instagrame, je veľmi často výsledok úplného diletantizmu ľudí, ktorí s pánskou módou nemajú žiadne reálne skúsenosti. Dnes si niekto urobí rýchlokurz farebnej typológie a zajtra je z neho odborník, ktorý vám dá zaručenú radu, ktorá farba je pre vás tá najlepšia. To najmódnejšie čo títo “odborníci“ v živote videli, sú výklady v nákupných centrách Bratislavy, no napriek tomu sa smelo stavajú do role stajlistov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo poviete na to, že televízia oblieka chudákov moderátorov do šialených kombinácií divného saka, košele, motýlika, nohavíc a lacných topánok, každý kus inej farby a s iným vzorom? Veď je to zábavná relácia, tak čo by sme z neho neurobili šaša, nie? A že už neuveriteľne dlhý čas niekto vyberá moderátorovi TV novín kravatu vo farbe šiat vedľa sediacej moderátorky, mi je úplne nepochopiteľné. Tieto viazanky sa im spravidla vôbec nehodia, často sú nevkusné a vyzerajú lacno, ale hlavne že farba ladí s kolegyňou... A potom takto médiami “edukovaní“ ľudia chodia ku mne do obchodu hľadať kravatu na slávnostné udalosti s partnerkinými šatami v igelitke. Že „takúto by som potreboval, povedala žena“ ukazujúc na šaty v taške...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A čo slovenskí profi stajlisti, ktorí nerobia nič iné, len sledujú instagram známych zahraničných celebrít, ktoré sú práve v kurze a potom kopírujú ich outfity a tlačia do toho svojich klientov, aj keď sa im to nehodí. Nulová invencia a vkus. A to nehovorím o tom, že to tým ľuďom často nesedí veľkostne. Načo, veď stačí, že je to značkové, nie? 

No a potom sú tu ešte výborné hodnotné online články a blogy niektorých slovenských pánskych obchodných reťazcov, kde sa dozviete také veci, že odpadnete. Píšu to ľudia z marketingu daných firiem, ktorí na sebe mali oblek naposledy na maturite. Prípadne to píšu ženy a teda oblek na sebe nemali nikdy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale veď načo dnes treba odborníkov, keď všetko je na webe? Stačí sa spýtať googlu a viete všetko. V praxi to potom znamená, že nachádzam moje formulácie na cudzích weboch, niekde aj s fotkami. Niektorí sa odvážia ísť o level vyššie a prečítať si články v angličtine od renomovaných zahraničných blogerov a potom z toho vytrhnúť pár viet. Spravidla sa stráca kontext a pri preklade do slovenčiny často aj zmysel. A vrcholom všetkého je to, že niektoré naše časopisy výplody týchto ľudí ešte aj zverejnia. Z toho zasa vyplýva len to, že ani len profesionálnych redaktorov na pánsku módu, ktorí by dokázali odhaliť tú neodbornosť, žiaľ nemáme. Inak si to vysvetliť neviem.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tých pár skutočných odborníkov u nás mi asi dá za pravdu, že úroveň pánskej módy a s tým spojené vedomosti ľudí z brandže sú u nás na veľmi provinčnej úrovni a veľkú zásluhu na tom majú práve tí pseudostajlisti a rádobyodborníci, ktorí učia ľudí hlúposti. Veľmi by som sa potešil, ak by niektoré relevantné médiá prejavili konečne trochu záujmu aj o pánsku módu a venovali jej pár edukatívnych riadkov v spolupráci s niekým, kto v tejto tematike skutočne žije.

Andreas Kreutz

Andreas Kreutz

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Som Slovák, ktorého celý život sprevádza nemecké meno. Vyštudoval som manažment na Ekonomickej univerzite a 15 rokov som pracoval vo finančnom sektore na niekoľkých manažérskych pozíciách. Oblek, košeľa a kravata boli teda súčasťou môjho každodenného života. Keď raz prišiel deň, kedy sme sa spolu s mojou manželkou Barbarou mohli v kľude rozhodnúť ako bude náš život pokračovať, povedali sme si, že z hobby urobíme prácu. Po mesiacoch príprav sme začali podnikať a dnes máme za sebou 7 rokov úspešného pôsobenia na poli pánskej elegantnej módy. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

748 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu