Dá sa to, Thajsko za 560 EUR/16 dní v hlavnej sezóne

Na konci leta 2016 sme ako typickí Slováci chceli stráviť dovolenku v Chorvátsku , prípadne si kúpiť nejaký last minute. Potom sme si uvedomili, že za podobné ceny sa dá v dnešnej dobe cestovať takmer do celého sveta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Thajsko
Thajsko (zdroj: Kristián Hanus)

Ako nám to vôbec napadlo?

Sú 3 hodiny ráno a my sme sa práve vrátili z pozorovania Perzeidov do našej izby. Zapínam svoj počítač, čítam si Facebook ako zvyčajne a medzi tou hŕbou stereotypných príspevkov a spamov objavím ponuku, ktorá sa neodmieta: Letenka do Thajska za 209 eur! S nadšením to ukazujem priateľke a pýtam sa:
-Ideme?
-Poďme!
Po tejto dlhej diskusii sme konečne pristúpili ku kúpe letenky. Nikoho nebolo potrebné prehovárať a keďže bola pokročilá nočná hodina a navyše nikto z nás poriadne nevedel čo robiť (išlo o premiéru - naše vrcholné cestovateľské zážitky spočívali v piatkovom cestovaní rýchlikom Marlenka do Piešťan), kúpili sme si letenku Istanbul - Bangkok - Londýn. Super, veď nejak sa tam dopravíme, pohodka...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Máme letenky, čo ďalej?

Keďže sme letenky do Bangkoku kupovali v polročnom predstihu, mali sme dostatok času na kúpu zvyšných leteniek a naplánovanie celej cesty. Zo začiatku to bolo maturovanie a obavy, že prídeme o celý majetok, no nakoniec môžem povedať, že sme to zvládli na jednotku. Do Thajska nie sú potrebné víza, ani žiadne špeciálne očkovania - stačí žltačka. Čakali nás už len krušné chvíle - skúškové. Skúšky bolo potrebné zvládnuť do odchodu...asi vám nemusím hovoriť, aké to boli nervy - nech žije STU! :)

A ide sa!

Sme študenti a preto sme sa skromne zbalili do príručnej batožiny. Do mini batoha som si zbalil celý svoj život, ešte aj plutvy a šnorchel mi tam vošli. Neverili by ste, čo všetko sa tam zmestí :) Cestovali sme v zime a preto sme sa rozhodli investovať do kvalitných vetroviek z husacieho peria, ktoré sa dajú v prípade potreby skrútiť do ruličiek a navyše sú príjemne teplé.

SkryťVypnúť reklamu

Príchod do Bangkoku

Po dlhej ceste konečne v piatok večer vystupujeme z lietadla v Bangkoku. Toto letisko patrí k najväčším a najvyťaženejším letiskám, čo nám je hneď zrejmé. Po východe z letiskovej haly dostávame facku: ovalí nás teplý a vlhký vzduch.
Na letisku je dobré kúpiť si turistickú sim kartu s dátami, vychádza to okolo 500 THB.
Po úspešnom nainštalovaní sim karty si voláme Uber, inak vrelo odporúčam, je to asi jeden z najlacnejších dopravných prostriedkov v Bangkoku, zvlášť sa oplatí, ak cestujete viacerí. Z taxíkov je bezpečné nastupovať hlavne do tých ružových, majú najlepšie ceny a zapnutý taxameter. Ak je taxameter vypnutý, požiadajte o zapnutie - v opačnom prípade vystúpte. Tuk-tuky neodporúčam. Pre predstavu, aký veľký je Bangkok, cesta z letiska na miesto nášho ubytovania nám trvala hodinu a prešli sme 70 km. Za túto vydialenosť sme zaplatili len okolo 400 THB.

SkryťVypnúť reklamu
Ryžové polia a príroda v okolí Bangkoku
Ryžové polia a príroda v okolí Bangkoku (zdroj: Kristián Hanus)

Peniaze

Peniaze si určite nezamieňajte na letisku kvôli nevýhodným kurzom. Bankomat tiež nie je správna voľba - naraz sa nedá vybrať väčšie množstvo, preto je potrebné vyberať opakovane a bankomat vás pri výbere 1000 THB oberie o ďalších 200 ako poplatok. Najlepším riešením je mať pri sebe eurá a vymeniť si ich v zmenárni v kombinácii s platením kartou (najlepšie Revolut). 1 EUR = cca 37 THB.

Ubytovanie

Na vyhľadanie ubytovania v Bangkoku sme použili airbnb. Boli sme naozaj príjemne prekvapení - po príchode nás privítala Pat - dáma v stredných rokoch, veľmi milá a pohostinná, s dobrou angličtinou, čo sa o väčšine Thajčanov povedať nedá - mal som pocit, že niektorí nevedia ani čítať vo svojom jazyku, ale nebojte sa, dorozumieť sa s nimi je ten najmenší problém. Bývali sme v obrovskom krásnom rodinnom dome so záhradou a vynikajúcou polohou. Mali sme klimatizovanú izbu s vlastnou kúpeľňou na poschodí s možnosťou využívať práčku, kuchyňu a chladničku. Skrátka, cítili sme sa ako doma :) Thajčania sa pred vstupom do domu vyzúvajú, robte to aj vy. Blízko boli potraviny, trh s ovocím, večerný trh s jedlom, aj zastávka BTS (nadzemná dráha). Mali sme možnosť požičania bicyklov za 100 THB na deň, čo sme samozrejme hneď využili :)

SkryťVypnúť reklamu
Naše ubytovanie - veľký rodinný dom v pokojnej časti Bangkoku
Naše ubytovanie - veľký rodinný dom v pokojnej časti Bangkoku (zdroj: Kristián Hanus)

Jedlo

Prvé dni som si pri pohľade na Thajské jedlo myslel, že tu umriem hladom, chcel som ísť domov a najesť sa kuracieho mäsa a ryže. Postupne som začal ochutnávať a dnes je práve ich jedlo jedna z vecí, ktoré mi budú chýbať asi najviac. Typickým jedlom je fried rice, chicken noodle soup, pad thai, rôzne druhy mäsa a všetkého možného na paličke (grilované), jarné rolky, ovocie, a musím zdôrazniť - ich dezerty sú úžasné! Netreba sa báť ochutnávať. Obed v reštaurácii si kúpite už od 35-40 THB. Stravujte sa tam, kde jedia domáci - jedlo bude určite skvelé :) Prvé dni sme mali aj probiotiká, ale neskôr sme nadobudli pocit, že nie sú potrebné a ďalej sme ich neužívali, dokonca aj voda s ľadom na ulici je úplne bezpečná. Kupujte si len ovocie, ktoré je neošúpané alebo ovocie, ktoré ošúpu pred vami, nie také, ktoré je vystavené celý deň na slnku. Odporúčam žlté mango, ananás, pitahayu, papáju a všetko na čo natrafíte - je skvelé a na Slovensku nič podobné nekúpite!

Fried rice - typické thajské jedlo
Fried rice - typické thajské jedlo (zdroj: Kristián Hanus)

V potravinách kúpite bežné veci, mlieko, ovsené vločky, drogériu, jogurty a vlastne všetko čo potrebujete.

Kam ísť?

Ako som už spomínal, požičali sme si bicykle a vyrazili sme na poldňový výlet k rieke Chao Praya, kde sa dá vidieť naozaj nádherná scenéria a dostali sme sa až k ostrovu Pak Kret. Okrem iného, štart našich výletov bol vždy z najbližšej stanice BTS- purple line, odkiaľ sa dostanete takmer všade. Najlacnejší spôsob ako sa dostať priamo do centra (okrem Uberu) je využiť miestnu lodnú dopravu alebo autobusy. Loďkami ľudia cestujú do práce alebo do školy a stojí to cca 15 THB jednosmerne a dopraví vás priamo do centra, kde je to už len na skok k chrámom atď.

Stanica BTS - purple line
Stanica BTS - purple line (zdroj: Kristián Hanus)

Tipy:

  • V centre odporúčam navštíviť víkendový trh Chatuchak aj park vedľa ktorého sa nachádza. Tu sa dá ísť do Bangkok butterfly garden - motýlia záhrada a insektárium.

Chatuchak park
Chatuchak park (zdroj: Hanus Kristián)
  • Park Lumpini - ak budete mať šťastie a prídete počas osláv čínskeho nového roka, v Lumpini parku sa koná "festival", počas ktorého tu kúpite výrobky, jedlo a konajú sa tu rôzne vystúpenia - tematicky k rôznym oblastiam Thajska.

  • Jeden veľký zážitok je návšteva China town - čínskej štvrti, taktiež počas osláv čínskeho nového roka. Doplním, že táto čínska štvrť patrí k najväčším na svete

  • Chrámy, ktoré navštíviť: v Bangkoku sa nachádza veľmi veľa chrámov a sú na každom rohu, preto si pre návštevu vyberte len zopár. Jedným z najkrajších je Wat Arun alebo Temple of dawn, ktorý sa nachádza na brehu rieky Chao Praya, no momentálne je zatvorený a v rekonštrukcii. My sme navštívili Wat Pho, chrámový komplex, v ktorom uvidíte obrovskú sochu ležiaceho budhu, budhistické chrámy aj mníchov v typickom oranžovom oblečení. Vstupné je 100 THB. Aby som nezabudol, pri chráme Wat Pho sme jedli tie najlepšie jarné rolky!! V blízkosti sa nachádza aj kráľovský palác, ktorý by tiež stál za návštevu, no bohužial, kvôli smrti kráľa bol pre verejnosť zatvorený. Nezabudnite, hlavne dámy, že do chrámov je povolený vstup len so zahalenými ramenami a kolenami - stačí mať so sebou šatku a prehodiť si ju cez plecia.

  • Choďte sa pozrieť na Khao San Road - je to ulica, kde kúpite napríklad škorpióna na paličke (čo s ním budete robiť, už neviem), nakúpite si tu suveníry, magnetky, je plná barov a reštaurácii.

  • Oceanárium - Bangkok Sea Life, nachádza sa na prízemí nákupného centra

  • výlet do chrámového komplexu Ayutthaya - dostanete sa tu vlakom z hlavnej stanice Hua Lampong alebo Bang Sue za 15 THB, cestovanie vlakom je veľký zážitok!

  • plavba po rieke Chao Praya

  • plávajúce trhy "floating market"

  • škola varenia thajských jedál

China town v Bangkoku
China town v Bangkoku (zdroj: Kristián Hanus)

Najlepší zážitok?

To najlepšie, čo som mohol v Thajsku zažiť, bol výlet na bicykloch s našou hostiteľkou Pat a jej kamošmi. Z domu sme vyrazili ešte pred svitaním, aby sme unikli pred horúcimi lúčmi slnka. Našou medzizástavkou bol víkendový trh pri rieke Chao Praya, kde sme sa schuti najedli a po krátkej prestávke pokračovali v „little bicycle tour“. Pod týmito slovami som si predstavoval asi hodinku – dve na bicykli, no keď sme sa po štyroch hodinách a asi 70 kilometroch blížil k nášmu domu mal som síce dosť, no tento výlet bol pre mňa obrovským zážitkom– pozorovať východ slnka nad Bangkokom, jazdiť po poľných cestičkách medzi ryžovými poliami, obdivovať krásnu prírodu a zažiť ten neuveriteľný pokoj. Na moment som zabudol na všetok stres a užíval si autentické Thajsko. 

Little bicycle tour
Little bicycle tour (zdroj: Kristián Hanus)

Cesta do Krabi

Po návšteve Bangkoku sme si chceli užiť aj oddych pri mori a po dlhom vyberaní sme sa rozhodli nekomplikovať to a ísť "len" do Krabi. Z Bangkoku sa sem dá dostať niekoľkými spôsobmi. My sme sa rozhodovali medzi lietadlom a autobusom. Cesta autobusom trvá okolo 10-12 hodín, lietadlom tak krátko, že si to nestihnete všimnúť. Po kalkulácii sme prišli k záveru, že lietadlo je lacnejšie ako autobus a preto bola voľba jasná.

Krabi

Oblasť Krabi je rozdelená na dve časti: Ao Nang a Krabi Town. V Krabi Town sa veľmi neokúpete, preto odporúčam ubytovanie v oblasti Ao Nang - bližšie k moru. Cez deň tu jazdia malé pickupy, odhadom každých 10 minút, ktoré premávajú medzi Krabi cez Ao Nang až na Nopparat Thara beach, cena je okolo 20 THB, dopravia vás od vášho ubytovania až k plážam.

Pláže

Asi najväčšou plážou je pláž Ao Nang beach, az príliš preľudnená a pred slnkom sa tu tiež veľmi neschováte. Voda je "špinavá" od rozvíreného piesku, no príjemne teplá, akurát na kúpanie. Zistite si kedy je odliv, aby ste neprišli nadarmo - každý ďeň je v inom čase a vtedy sa veľmi neokúpete. Z tejto pláže sa dá prejsť na vedľajšiu Pai Plong beach (naľavo) a Nopparat Thara beach (napravo), kde sa nachádza aj národný park - tu sa nám páčilo asi najviac - plusy: málo ľudí, pekná príroda, čistota.
Rozhodli sme sa požičať si skúter a pozreli sme si aj vzdialenejšie pláže Tubkaek a Klong Muang - tieto vyhrávajú, čo sa týka čistoty vody a počtu ľudí. Prázdne pláže a tyrkysovo modrá priezračná voda. V blízkosti týchto pláží sa nachádzajú prevažne rezorty.

Pláž Klong Muang
Pláž Klong Muang (zdroj: Kristián Hanus)

Výlety

V tejto oblasti sú všadeprítomné rôzne stánky a agentúry, ktoré ponúkajú výlety na priľahlé ostrovy, tie sme sa ale rozhodli neabsolvovať, namiesto toho sme si požičali skúter a podnikali výlety do okolia:

  • Tiger temple

  • Emerald pool

  • Fossil shell beach

  • Krabi night market

Cena za požičanie skútra priamo v našom ubytovaní bola 200 THB/ ďeň.
Tiger temple: chrám, na ktorý vedie okolo 1300 schodov - ak máte možnosť, pre návštevu využite deň, keď je zamračené, alebo po daždi, výstup bude trocha znesiteľnejší. Nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť, no pri vrchole som už nevládal ani ja :) Zo začiatku sú schody mierne, no nedajte sa zmiasť, tie čo nasledujú majú aj 30 centimetrov a sú naozaj strmé. Hore je pitná voda a dá sa tu občerstviť, no nezabudnite si pribaliť dostatok vody aj na cestu hore. Taktiež treba mať so sebou šatku (ženy), dá sa použiť aj uterák, alebo čo máte práve po ruke. Pri výstupe si ju samozrejme zložte, aby vám nebránila v pohybe. Dávajte si pozor na opice - na nás našťastie neútočili, ale počul som, že kradnú a vedia byť naozaj dotieravé - nie nadarmo sa hovorí: si drzý ako opica.

Všadeprítomné opice
Všadeprítomné opice (zdroj: Kristián Hanus)

Koľko to stálo? 

letenky: 318 eur
Istanbul - Bangkok - Londýn 209 eur
Viedeň - Istanbul 58 eur
Londýn - Košice 15 eur
Bangkok - Krabi - Bangkok 36 eur

autobusy: 3 eurá
BA - Viedeň, Londýn (Heathrow - Luton) spolu 3 eurá

ubytovanie na 16 nocí: 106 eur

jedlo, výdavky, vstupy: 130 eur

SPOLU: 557 eur na osobu :)

Na záver

Vždy som túžil navštíviť exotické krajiny, miesta spojené s históriou a spoznať iné kultúry, vidieť ako ľudia žijú... no myslel som si, že je to drahé a zdalo sa mi to nedosiahnuteľné. Teraz ale viem, že nič nie je nemožné a aj so skromným študentským rozpočtom môžeme my, mladí ľudia, spoznávať svet. Thajsko patrí k najlacnejším exotickým krajinám a pre začiatočníkov v cestovaní na vlastnú päsť, ako sme boli my, je ako stvorené. Chcem vás povzbudiť, nemajte strach spoznávať nové krajiny. Peniaze sa dajú minúť na rôzne veci, materiálne veci nie sú večné, ale zážitky - tie nám nevezme nikto a budú žiť tak dlho, ako aj my :)

Východ slnka nad Bangkokom
Východ slnka nad Bangkokom (zdroj: Kristián Hanus)
Kristián Hanus

Kristián Hanus

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študentom FCHPT STU, zaujímam sa o vedu a techniku. Vo voľnom čase rád cestujem a športujem. So športom sa spája aj dobré jedlo, ktoré nielen rád konzumujem, ale i pripravujem. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu