Developerské záujmy kraľujú alebo stratí sa vzácna príroda v nenávratne?

Demänovská ľadová jaskyňa prišla o ľad, Jasná je jedno veľké stavenisko. Kam až siaha ľudská hamižnosť?

Developerské záujmy kraľujú alebo stratí sa vzácna príroda v nenávratne?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Svet, v ktorom žije súčasná civilizácia, má pomýlené hodnoty. Ochrana prírody ustupuje bezbrehému obohacovaniu sa. Vidíme to v zahraničí, deje sa to aj na Slovensku. Klimatická zmena sa sprítomňuje čoraz častejšie a naliehavejšie. Ešte aj tak sa nájdu takí, ktorí ju budú bagatelizovať či relativizovať.

Staviame hotely jeden vedľa druhého. Pohybujeme sa v prírode bez náznaku úcty. Klčujeme lesy a betónové plochy sa ďalej rozrastajú. Pozorujeme masové úhyny rýb a znečisťovanie vôd chemikáliami. Populácia dravých vtákov, ktoré pôvodne obývali naše územie, vymiera. Kam len oko dovidí, tam neporiadok, odpadky a tiché volanie o pomoc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď som v minulosti videla film Jamesa Camerona Avatar, počas scén, kde votrelci pustošili panenskú prírodu na planéte Pandora v honbe za obohatením, mi naskakovali zimomriavky hrôzy. O to väčšie zdesenie a bezmocnosť pociťujem, keď si uvedomujem, koľko paralel s týmto filmom vidím v realite. Zničí ľudstvo aj posledné zvyšky prírodného dedičstva?

Pre ochranu prírody sa koná neprimerane málo a pomaly. Ľudská hamižnosť a pýcha nemajú dno. Výrazne sa to prejavuje na miestach, ktoré žijú z turistického ruchu. Jedna prevádzka nasekaná na druhej bez ladu a skladu, kvantita na úkor kvality. Keď to takto pôjde ďalej, podnikatelia v cestovnom ruchu už nebudú mať turistov ani čím prilákať. Človek hľadá v prírode útočisko od hektiky veľkomesta, no čo nájde? Hluk stavebných mechanizmov, prach a torzá vznikajúcich stavieb. Pritom by stačilo aspoň trocha umiernenosti a premýšľania nad tým, ako rozvíjať cestovný ruch udržateľnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Zimy v posledných rokoch nie sú to, čím bývali. Je príliš teplo a snehu minimum. Letá sú nadpriemerne suché. O pár rokov turista v Demänovskej ľadovej jaskyni bude hľadať náznaky ľadu márne. Prečo sa Skalnaté pleso volá pleso, keď v ňom nie je žiadna voda - opýta sa právom. Odpoveď? Lebo klimatická zmena, lebo ziskuchtivosť je bezbrehá a klimatická zmena pokračuje míľovými krokmi. Čo ako sa to niekto bude snažiť zvaliť na prirodzené prírodné cykly, priam apokalyptický rozmer tejto zmeny nevysvetlí a ľudskú hrabivosť neospravedlní. Demänovská ľadová jaskyňa bez ľadu a Skalnaté pleso bez vody na konci leta pravdepodobne predstavujú nezvratný stav a stratu nevyčísliteľnej hodnoty.

SkryťVypnúť reklamu

Obrázok blogu

Čo ako môžu byť niektoré prevádzky cestovného ruchu zariadené komfortne a na úrovni, fatálna rana na tele prírody sa tým nezahojí. A tak si kladiem otázku, prečo stále váhame a prečo sústavne vznikajú nové stavby, ktoré predstavujú pre životné prostredie enormnú záťaž? Lebo developeri majú nevyčerpateľné finančné prostriedky a sú jedna ruka s niektorými vládnymi funkcionármi? Keď precitneme zo svojej zaslepenosti a uvedomíme si, o čo prichádzame, a že prírodné dedičstvo našich predkov mizne v nenávratne, bude už neskoro. Príroda nás na svoju existenciu nepotrebuje, my ju však áno.

Kristína Jakubičková

Kristína Jakubičková

Bloger 
  • Počet článkov:  189
  •  | 
  • Páči sa:  865x

Mám rada prácu so slovami. Vyberať to najvýstižnejšie je pre mňa také napĺňajúce, ako keď niekto rád skladá puzzle a nachádza zodpovedajúci diel skladačky. Ja si skladám vety a z nich súvetia a text. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťPolitikaPsychológiaOsobnostný rozvojVzťahyŽivotné prostredie

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu