Slovenskí žiaci dosahujú v medzinárodnom testovaní čitateľskej gramotnosti v rámci OECD podpriemerné výsledky už od roku 2012. Nechce sa im čítať a miesto toho radšej trávia čas pasívne, prilepení na bludoch, ktoré produkujú sociálne siete v hojnej miere, prípadne zabíjajú čas hraním agresívnych videohier. Priveľa času za počítačom či s mobilom v ruke však neprehajdákajú len deti a mladiství. Ani dospelí nie sú etalónom primeraného a striedmeho používania moderných médií. Mnohé deti odpozerajú spôsob nakladania s časom od svojich rodičov. Ak by ich však napríklad opakovane nachádzali v pohrúžení do knihy a od útleho detstva by im pomáhali budovať si vzťah k čítaniu, mohli by si tento spôsob získavania vedomostí dokonca obľúbiť. Čítanie hodnotnej literatúry predstavuje jeden z najúčinnejších prostriedkov ochrany pred konšpiráciami, nezáujmom a mnohými ďalšími neduhmi tejto doby.

Keď sa prevalilo, že výzva na sociálnej sieti pripravila viacero detí o život, verejnosť utrpela šok. Sociálna sieť čelila žalobám rodičov, no nie je jednoznačné, či sa k spytovaniu svedomia dopracovali aj oni sami. Deti dostávajú mobil do ruky div nie už hneď pri narodení. Intímne zábery z pôrodnice nezriedka končia na "fejsbúkoch a instáčoch", ešte ich ani blízki príbuzní nestihli poriadne vidieť a spracovať. Virtuálna realita si postupne odhrýza čoraz väčší priestor a niektorých zraniteľnejších jedincov môže pohltiť úplne. Internet mnohé zjednodušil a zrýchlil, no priniesol aj problémy, o ktorých nikto netušil, že môžu nastať.
Nie som odporkyňou nových technológií, no niekedy s nostalgiou spomínam na detstvo, keď boli ešte úplne v plienkach. Starí rodičia mi čítali Bratislavské povesti a rodičia Osmijankove rozprávky. Zapísali ma do knižnice, kam som chodila, odkedy som vedela čítať. Knihy ma sprevádzali celý život a trúfam si povedať, že aj ony mi pomohli uzdraviť sa z anorexie. Kľúčová pre mňa bola publikácia českého psychiatra Františka Krcha, ktorej som venovala jeden zo svojich starších blogov. Myslím si, že včasná osveta, aj prostredníctvom kníh, môže dokonca zachrániť život. Okrem knihy Františka Krcha som sa stretla s dvomi ďalšími publikáciami, ktoré na mňa urobili hlboký dojem a rada by som ich predstavila, lebo podľa môjho názoru každý, kto si ich prečíta, si nájde v nich svoje vlastné obohatenie.
Podľa údajov Štatistického úradu SR v posledných rokoch najčastejšiu príčinu úmrtnosti na Slovensku predstavujú choroby obehovej sústavy. Revolučné poznatky o tejto skupine ochorení u nás spropagoval Doc. MUDr. Ladislav Kužela, známy gastroenterológ, ktorý sám, ako hovorí, utiekol hrobárovi z lopaty, keď prekonal infarkt a ihneď po ňom prijal dôležité zdravotné opatrenia. Doktor Kužela skúmal a potvrdil úzku súvislosť medzi zdravým stravovaním, črevnými baktériami a kardiovaskulárnymi ochoreniami. Jeho publikácie sa prísne pridŕžajú medicíny založenej na dôkazoch a sú formulované natoľko jasne a zreteľne, že informáciám v nich porozumie aj laik bez medicínskeho vzdelania. Odporúčala by som ich hlavne ľuďom, ktorí sa liečia na vysoký tlak, pochybujú o dôležitosti zdravého stravovania a primeraného pohybového režimu, prípadne v rodine zaznamenali výskyt predčasných úmrtí na zlyhanie srdca, ale aj pacientom s rôznymi autoimunitnými ochoreniami tráviacej sústavy.

Druhou hodnotnou iniciatívou zameranou na šírenie osvety na poli medicíny je úsilie Doc. MUDr. Viliama Dobiáša, nositeľa Národnej ceny SR za záchranárstvo a prezidenta Slovenského Červeného kríža. Jeho prístup charakterizuje pokora, ľudskosť, empatia a jeho štýl vyjadrovania sa vyznačuje humorným nádychom, láskavosťou a sympatickou jednoduchosťou. Prispel snahou o propagáciu prvej pomoci prostredníctvom viacerých publikácií a dokonca aj YouTube seriálu Sedlácka prvá pomoc.

Prínos pánov doktorov Dobiáša a Kuželu sa, vďakabohu, pomaly dostáva do hľadáčika médií, no súvislosti, na ktoré Dobiáš a Kužela privádzajú pozornosť laickej verejnosti , by si zaslúžili oveľa masovejšiu propagáciu. Ich iniciatívy sú hodné nasledovania a mali by preniknúť do školských osnov. Informácie, ktoré čitateľ nachádza v ich publikáciách, môžu doslova zachrániť život(y).