Ríša Fantázie, pandémia Ničota, rakovina moderných technológií, antivaxeri a konšpiračné teórie

Ríša Fantázie, pandémia Ničota, rakovina moderných technológií, antivaxeri a konšpiračné teórie
Písmo: A- | A+

V roku 1984 uzrel svetlo sveta film, ktorý si diváci ihneď obľúbili. Nekonečný príbeh nestratil nič zo svojej aktuálnosti ani o necelých štyridsať rokov neskôr. Čo majú spoločné osud ríše Fantázie a aktuálne svetové dianie?

Nekonečný príbeh sa síce zaraďuje do žánru fantasy, no tí, ktorí ste ho videli, alebo ste jeho fanúšikmi, viete, aké fascinujúce paralely na reálne spoločenské dianie pri hlbšom zamyslení ponúka . Divák sleduje osud ríše Fantázie, ktorú postupne pohlcuje Ničota, pretože ľudia stratili svoje sny, porozumenie a city. Len mne to nebezpečne verne pripomína podobu súčasného diania, alebo aj vám?

Ak sa skúsite pozrieť do tvárí ľudí, mladších aj starších v dospelom veku, a chvíľu budete pozorovať ich správanie, istotne si to všimnete. Vyzerá to, akoby sa v ich vnútornej krajine Fantázie usídlila Ničota a pomaly ale isto tam preberala nadvládu. Nasvedčuje tomu už len ten sklený pohľad do mobilu, freneticky scrollujúci alebo ťukajúci prstík a totálna apatia voči všetkému, čo sa deje naokolo. Minule som tieto prejavy správania spozorovala a neodolala chuti otvoriť oči týpkovi, ktorý "zabudol" pustiť sadnúť si staršiu pani v MHD. Zízal do prázdnoty a mysľou bol bohviekde. Keby mal čo i len štipku chochmesu a vo voľných chvíľach by pravidelne praktizoval techniku mindfulness, určite by sa nebol správal tak ingnorantsky. Lenže "tu a teraz" je skôr termín pre premeditovaných guru ako pre bežného človeka, lebo veď masy sa potrebujú baviť. Radšej sa ponárame do alternatívnej kyberdimenzie, instadimenzie alebo facebookdimenzie, lebo však veď to je oveľa viac cool, ako keby sme mali byť len s vlastnými myšlienkami a objavovať realitu našej mysle a duše. Možno je to aj tým, že vnútorný priestor občas vyplaví niečo boľavé, niečo, čo je zranené, pomyselných kostlivcov v skrini, s ktorými nemáme odvahu sa konfrontovať, aj keď sú produktom našej vlastnej mysle. Moderné technológie nám skutočne v mnohom uľahčili život a vďačíme im aj za rýchly prístup k informáciám, ako aj mnoho ďalších vecí. Tak ako ani iné výdobytky modernej techniky stvorené ľuďmi nie sú dokonalé. Ak si od nich nezachováme zdravý odstup a necháme sa nimi vmanipulovať do pozície otroka, urobia z nás otupelé, zdeptané, sebecké, ignorantské, vnútorne prázdne a agresívne kreatúry s uhrovitou pokožkou a odtieňom pleti á la mŕtvola na stole pitevne, ktoré sa konštantne na niečo len ponosujú a celkom zabudli na vďačnosť a stratili oduševnenie.

Nielenže sme stratili oduševnenie, sny, túžby a empatiu, my sme stratili vlastný úsudok a celkom sme vypli kritické myslenie. To uvoľnilo priestor konšpiračným teóriám. Tie predstavujú jeden z najnebezpečnejších druhov ničoty práve kvôli ich zhubnému účinku podobnému metastázam pri onkologickom ochorení v terminálnom štádiu. Je desivé pozorovať, ako si tento netvor konšpirácií uzurpuje čoraz väčší priestor v mysliach a srdciach ľudí. Stávajú sa zaslepenými a nadchýňajú sa militantnými myšlienkami ako zaslepení fanatici náboženského radikalizmu. Tí sú za svoje ideály a pravdy pripravení vraždiť. To, že títo konšpirátori utláčajú a obmedzujú na právach ľudí, ktorí konajú zodpovedne, dali sa zaočkovať a dodržiavajú protikoronové opatrenia, od vraždenia radikalistov nemá až tak ďaleko. Šírenie nákazlivej choroby je trestným činom, ktorého sa títo pomýlení ľudia dopúšťajú, keď s mylnými názormi na perách broja proti očkovaniu či opatreniam a hlásajú bludy. Je mi jasné, že ku konšpiráciám sa človek dostane aj bez toho, aby vyvinul čo i len náznak snahy, kedže na neho podobné internetové stránky vyskakujú nonstop, aj keď otvorí dvere chladničky, aby si vybral kyslé uhorky. Rozumiem aj tomu, že na to, aby sa dostal k poznatkom založeným na vedeckých dôkazoch, ktoré majú reálnu výpovednú hodnotu, lebo sa opierajú o dáta, musí často vyvinúť kus úsilia a že osveta pokrýva iba špičku ľadovca. I tak však pre mňa ostáva záhadou, že sme v detskom veku boli očkovaní proti záškrtu a tetanu a všakovakým iným chorobám a nikomu ani len na sekundu neprišlo na um spochybňovať, či je to správne, alebo to dokonca odmietnuť. To prišlo až teraz, lebo si niekto zas ohol tému ľudské práva tak, aby mu dopĺňala argument v jeho pomýlenom svetonázore. Ako títo antivaxeri a konšpirátori môžu vôbec použiť argument slobodnej voľby, keď ju sami svojím konaním upierajú?! Vehementne sa oháňajú tým, že nedať sa zaočkovať je ich rozhodnutie, no tu sa zas prejavuje úplná strata empatie a myslenie štýlom po nás potopa. Čo ak práve ich sa bude týkať závažný priebeh ochorenia? Čo ak budú odkázaní na nemocničnú starostlivosť a na ich nezodpovednosť a medzeru v poznatkoch doplatí napríklad človek, ktorý si závažné ochorenie na rozdiel od nich nezavinil sám? Všetci dobre vieme, aká je na Slovensku situácia v zdravotníctve a že je fatálne poddimenzované personálne aj materiálne. Ale aj tak budeme aj naďalej premýšľať obmedzene v sebeckom móde, lebo však áno, tam na tej stránke písali a jedna pani povedala, že očkovaní sú neplodní. Ak sa včas nepreberieme z týchto bludov, zničí nás to všetkých. To je na tom najdesivejšie. Mnohým ľuďom však spojenie kolektívna zodpovednosť nič nehovorí. Dúfam však aspoň v to, že sme ešte nepostúpili do štádia, že nám nebude prekážať, že sme niekomu svojou nezodpovednosťou spôsobili závažné zdravotné komplikácie, alebo dokonca, nedajbože, smrť!

Ďalšiu paralelu na šíriacu sa Ničotu vidím v situácii s bezdomovcami. Títo ľudia celkom stratili vnútorný kompas, sú úplne vyprázdnení, nemajú sny ani ambície zmeniť svoj osud. Sú celkom vydaní na milosť a nemilosť Ničote, keďže nič nevytvárajú, nikomu svojou snahou neosožia a len parazitujú na sociálnom systéme štýlom profesionálnych notorických povaľačov a/alebo alkoholikov. Nech sa ma nikto nesnaží presvedčiť, že si nie sú strojcami vlastnej situácie. Svetlé výnimky sú dôkazom toho, že zmena je možná a reálne uskutočniteľná. Oni sa však radšej budú aj naďalej bahniť v svojej pohodlnosti a apatii, lebo však načo by vyvíjali čo i len náznak snahy, lebo veď však štát sa postará a nejako už len bude.

Nechcem však tento príspevok zakončiť v negatívnom duchu. Ešte stále je nádej, že nás Ničota nepohltí a že naša krajina Fantázie nezanikne. Kým budú existovať ľudia, ktorí sú hrdinskými bojovníkmi proti konšpiráciám, terénnymi sociálnymi pracovníkmi angažovanými v problematike bezdomovectva či uvedomelými rodičmi, ktorý deťom svojím správaním a konaním ukazujú vzor hodný nasledovania, Ničota ľudstvo nikdy nemôže zachvátiť úplne

Skryť Zatvoriť reklamu