Tornádo vo Švajčiarsku

Myslíte si že vo vnútrozemí je tornádo niečo čo nikdy nestretnete? Myslíte si že prírodné živly vyvádzajú len vo filmoch alebo vzdialených krajinách? Mýlite sa. Z vlastnej skúsenosti viem že to tak nie je.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Písal sa dátum 1.august 2017 a vo Švajčiarsku sa vo veľkom štýle oslavoval vznik krajiny. Ja a moji priatelia sme pracovali na zeleninovej farme. Zamestnávateľ nám dal pol dňa voľno, čo bolo pre nás niečo veľmi vzácne( pretože sa tam robilo od nevidím do nevidím). Mali sme v pláne si tento voľný čas užiť na plno. Išli sme s kolegami na ihrisko kde chalani hrali futbal a ja s babami sme sa tešili z pekného počasia. Už počas futbalového zápasu sa prehnala malá búrka, boli blesky vietor ale to neodradilo našich chlapcov aby hru prerušili. Aj sme sa s dievkami trochu o nich báli ale na konci vyšlo slnko a objavila sa krásna dúha. Myslela som si dnešná letná búrka je za nami a čaká nás pokojná tropická letná noc. Netušila som čo má pre nás prírodný živel prichystané.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po futbale sme sa vrátili na naše ubytovanie ktoré nám všetci ostatní "farmári" tak trochu závideli. Bývali sme tak povediac v strede poľa. Bola to veľká šopa v ktorej si majiteľ spravil fajnový jednoizbový bytík so všetkým čo k životu treba. Bývali sme tam oficiálne traja ale náš kamoš býval ne ďaleko a často zaspal u nás na gauči . Mali sme posedenie vonku medzi stromami a okrasnými kríkmi, bolo tam veľmi príjemne. Mali sme tam úplnú voľnosť, žiadnych susedov. Preto za nami často chodili kamaráti a kolegovia. 

lepšiu fotku nemám bohužiaľ
lepšiu fotku nemám bohužiaľ (zdroj: Kiki Mackova)

Ako každý večer sme si spravili večeru dali sme si pivko a pred spaním sme si pustili film. Vybrali sme moju obľúbenú komédiu Ja moje druhé ja a Irena s Jimmom Carym. Čakala som že náš kamoš ostane aj dneska na svojom gauči a pozrie si s nami film. On sa zrazu zodvihol že ide k sebe na ubytko. Bola som prekvapená že odišiel, lebo bola dobrá nálada a mne osobne by sa nechcelo. Na konci dňa mu to zachránilo život.

SkryťVypnúť reklamu

My traja obyvatelia sme film dopozerali a postupne pozaspávali. Uprostred noci som sa zobudila a vidím ako kamarát svieti mobilom do okna. Vravel že vonku je celkom smršť ale ľahol si naspäť. To už sme boli prebudení všetci traja. Chvíľu sme sa bavili o tom že "áno je búrka ale to rýchlo prejde poďme spať". O pár sekúnd na to sme cítili ako vietor naberá na sile,stále viac a viac. V duchu som si opakovala vydrž, vydrž. Vravela som to tej šope, lebo som vedela že to nie je klasický murovaný dom. V momente keď sa steny začali chvieť vedela som že je zle. Schovala som hlavu pod perinu a čakala som že čo sa stane. Neskutočný rachot,buchot a hluk nastal. Myslela som si že do budovy udrel blesk. Krátko na to ma do hlavy trafilo niečo ľahké. Odkryla som si oči a videla som nad nami hviezdy a okolo seba trosky strešnej krytiny a všade všetko zavalené. Na mieste kde sme mali postele sa strecha zachytila na železných tyčiach takže sme mohli ujsť. Rýchlo mi došlo že sa to tu rúti a musíme ísť von. Že ďalšia vec čo ma môže trafiť do hlavy môže byť drevený trám.

SkryťVypnúť reklamu

Kričala som že rýchlo von, a vybehla som dverami ktoré už boli zrútené na zemi. V tom som sa otočila a vrátila po svojho priateľa ktorému sa na tých dverách pošmyklo. Nestíhala som vnímať čo robí druhý kamarát, všetko bolo tak rýchle. Zbehli alebo lepšie povedané zleteli sme po schodoch. Chceli sme ísť do auta, pretože sme vedeli že nás ochráni pred bleskami. Vietor bol veľmi silný. Hádzalo nás zo strany na stranu. Cez zadné sklo auta bol prerazený konár brezy takže, plán B "utekajme ku kamarátovy ktorý býva krížom cez pole". Boli sme ochotný bežať bosý po ostrom strnisku. Spravili sme pár krokov a spustilo sa krupobitie. Nie len také hocijaké ale krúpy vo veľkosti pimpongovej loptičky. Bili nám na hlavu a na holú kožu. Bol to pocit ako keby vás drali z kože. Útek bol nemožný. Preto sme sa schovali pod prístrešok ktorý sa mohol každú chvíľu zrútiť. 

SkryťVypnúť reklamu
potom
potom (zdroj: Kiki Mackova)

Napadlo ma že majiteľ má za šopou otvorený traktor. Schovali sme do neho. Traja mokrí,zbití a roztrasení sme sa napchali do kabíny traktoristu. Sledovali sme v spätných zrkadlách ako búrka odchádza a ako blesky zaplavujú oblohu. 

Za pár minút som videla ako po poľných cestičkách k nám prichádzajú autá. To už boli synovia majiteľa a neskôr aj on sám. Neverili vlastným očiam. Rovnako ako neveril aj náš kamarát ktorý odišiel spať k sebe a my sme mu o pol štvrtej v noci klopali . Otvoril dvere a celý šokovaný nám dával suché oblečenie. Keby že ostane spať u nás na gauči tak by to bolo zle nedobre pretože strecha by ho zavalila. 

 V momente keď sa to všetko odohrávalo moja koncentrácia bola veľmi veľká. Bola som schopná rozmýšľať a konať celkom rýchlo. Keď nás " zachránili" a ľahli sme si do postele vtedy nám všetko došlo. Mne to dochádzalo ešte dobrých pár týždňov potom. Nakoniec sme zistili že nás netrafil blesk ale bol to silný vietor ktorý dosahoval silu tornáda. Doteraz mám dosť veľké post traumatické stavy, keď v noci fúka vietor alebo sa večer schyľuje k búrke. Nikdy sme to nikde nenahlásili, žiadne poistky, nič. Boli sme radi že nám nič vážne nie je a že sme mali obrovské šťastie v nešťastí.

Kristína Macková

Kristína Macková

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Kiki, mám 24, som zo Zvolena a som na to hrdá, aj keď momentálne pôsobím vo Švajčiarsku na Slovensko nedám dopustiť. Mala som úraz kolena a to ma priviedlo až sem. Mám celkom vtipný život a niektoré historky možno aj stoja za zmienku. Uvidíme !? Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

714 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

51 článkov
SkryťZatvoriť reklamu