Turistika v Liptovskom Jáne - takto to nie je dobré

Absolvoval som dovolenku v Liptovskom Jáne. Je to krásna dedinka 7 km od Liptovského Mikuláša. V dedine sú podmienky na lyžovačku v zime v podobe dvoch vlekov, a niekoľkých bazénov  s welness službami v hoteloch. Sú tu podmienky na trávenie dovolenky v lete v podobe vonkajších bazénov, peknej prírody na turistiku, jaskyne s prístupom verejnosti, niekoľkých prameňov minerálnej vody, jazdeckej školy, vysokej koncentrácii kaštieľov a kúrií v obci.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Absolvoval som dovolenku v Liptovskom Jáne. Je to krásna dedinka 7 km od Liptovského Mikuláša. V dedine sú podmienky na lyžovačku v zime v podobe dvoch vlekov, a niekoľkých bazénov s welness službami v hoteloch. Sú tu podmienky na trávenie dovolenky v lete v podobe vonkajších bazénov, peknej prírody na turistiku, jaskyne s prístupom verejnosti, niekoľkých prameňov minerálnej vody, jazdeckej školy, vysokej koncentrácii kaštieľov a kúrií v obci. V Liptovskom Jáne som bol opakovane, naposledy pred piatimi rokmi. A práve toto je vec na ktorú chcem poukázať. Za päť rokov sa toho v Liptovskom Jáne veľa nezmenilo k lepšiemu. Pribudlo síce niekoľko hotelov a ubytovacích zariadení a aj dva bazény v týchto ubytovacích zariadeniach ale to je všetko.
Kopec architektonických skvostov chátra a kazí dojem obce.
V obci samotnej alebo pred obcou chýbajú nejaké vkusné a z informačného hľadiska informatívne bilboardy, značky alebo niečo podobné.
V obci nepribudlo aj napriek obrovskej kapacite žiadne turisticky zaujímavé dielo v podobe ihrísk, zatraktívnenia vonkajších bazénov, informovanosť turistov o tom, čo ponúkajú jednotlivé zariadenia je takmer nulová ak odmyslím informačné tabule priamo pred týmito zariadeniami.
Na internetovej stránke obce Liptovský Ján je veľmi slabá propagácia turisticky zaujímavých miest a služieb pre turistov aj napriek tomu že obec práve z tohto zdroja žije.
Miestne kostoly svojím vzhľadom nielenže nelákajú veriacich ale skôr odpudzujú.
Z miestneho krištáľovo čistého potoka v hornej časti Jánskej doliny sa v časti chodníka k prameňu ku Kadi stala špinavá a smradľavá stoka.
Otváracie hodiny jednotlivých zariadení sú také že keď sme o 09.30 hod., s rodinou hľadali miesto kde si sadnúť, niečo drobné zjesť a napiť sa nejakého nealko nápoja museli sme pochodiť takmer celú obec a až nakoniec sme našli otvorené pizzeriu.
Parkoviská, ktoré tu sú boli vo väčšine neodhrnuté a parkovanie bolo vzhľadom k množstvu snehu obmedzené a až nestíhajúce.
Aj napriek vynikajúcim snehovým podmienkam a vynikajúcim terénnym podmienkam som tu nenašiel upravenú trať na beh na lyžiach.
Myslím si že vzhľadom k množstvu ľudí ktorí sem prichádzajú a sú tu ubytovaní, finančná situácia obce je určite lepšia ako 70 percent ostatných obcí , ktoré nemajú takéto prírodné danosti ako Liptovský Ján.
Chýba tu jednoznačne nejaká jednotiaca ruka, ktorá by na rozvoj tejto prekrásnej oblasti dbala, ktorá by poradila ako z miestami už neatraktívnych miest /dokonca keď sú v podobe rozpadajúcich sa budov, ktoré sú určite historicky veľmi cenné až odpudzujúcich/ urobiť niečo čo by priťahovalo ľudí do tejto obce. A hlavne v obci musia ak chce aj naďalej profitovať z turizmu vzniknúť nové možnosti pre turistiku - tenisové kurty, golfové ihrisko, nové lyžiarske trate, bežecké trate. A zároveň musí dôjsť k zatraktívneniu vzhľadu budov ktoré v obci sú. Obec a hlavne služby ponúkané v obci musia byť jednoduchším a atraktívnejším spôsobom spropagované. Pretože ak k tomuto nedôjde množstvo ubytovacích kapacít, ktoré tu je sa v krátkej dobe stane zbytočnými.
Takto sa turistika nerobí a zamestnanosť sa takto nezvyšuje. Práve tu sú na našom vidieku nevyužité možnosti, ktoré by znamenali rozvoj turizmu, propagáciu obce aj dobrého mena Slovenska a v neposlednom rade rozvoj zamestnanosti. Pritom odstránenie viacerých mnou popísaných nedostatkov nie je až tak finančne náročneé, resp. je riešiteľné aj z fondov EU, prípadne z fondov na rozvoj vidieka od štátu. Článkom nechcem len kritizovať ale rozprúdiť diému. Preto prosím o názory a myšlienky domácich aj turistov, ktorí Liptovský Ján navštívili a majú tento kraj radi. Len dobrou diskusiu podporíme tento kút Slovenska a možno ovplyvníme názor aj na iné podobné krásne kúty Slovenska.
Dnes už totiž len pekná príroda nestačí

Eduard Krištof

Eduard Krištof

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som úplne obyčajný človek, ktorým som bol vždy a aj ním ostanem. Som absolvent právnickej fakulty UK v Bratislave. Bol som robotník, radový policajt, riaditeľ v polícii, vyšetrovateľ, v súčasnosti som výsluhový dôchodca, zamestnanec a živnostník zároveň. Nad všetkým pre mňa stojí čistý štít. Moje heslo je:"čestne žiť, nikomu neškodiť, dať každému čo mu patrí." Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu