Čo máme na Slovensku naj ..., alebo čo sme to vlastne dosiahli?

Ako tak pozerám na to naše Slovensko, tak sme krajinou  veľa naj..., alebo sa aspoň približujeme k viacerým naj..., alebo o tom čo je naj... a čo vyplávalo na povrch v posledných dňoch.  Aj z pohľadu čo sme dosiahli a čo nám sľubujú pred voľbami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

 Rôzne štatistiky, ktoré sú známe o tom našom malom Slovnsku nás opisujú, charakterizujú, skrátka dotvárajú nám nejaké meno a miesto v spoločnosti ostatných krajín, hlavne Európskej únie. Avšak v poslednej dobe sa objavilo množstvo článkov a štatistík najmä z ekonomickej a sociálnej oblasti. Tie charakterizujú stav našej krajiny, ale hlavne postavenie našich občanov vo vlastnej krajine. Dovolil som si to trochu zosumarizovať. Takže v čom sme to naj..., alebo takmer naj?
- najvyššia spotrebná daň na potraviny v EÚ
- najviac dlhodobo nezamestnaných v EÚ
- najvyššie percento podnikateľov v EÚ, ktorí ukončili podnikanie kvôli neziskovosti
- najviac mladých bez práce v EÚ
- najvyšší rast spotrebiteľských cien v EÚ (2011/2012)
- najdrahší benzín s krajín V4 bez DPH.

- druhá najvyššia spotrebná daň na naftu v EÚ
- druhé najdrahšie hypotéky v EU s priemerným úrokom u starých 5,18% p.a. a u nových 4,93% p.a. , výhodnejšie má aj Gréco staré 3,74% p.a. a nové 4,18% p.a.
- druhá najvyššia inflácia s mierou 4,1% v EU , pred nami je len Estónsko s mierou 4,7%
- druhé najvyššie ceny áut po Nemecku.
- druhá najnižšia minimálna mzda z krajín V4 a ôsma najnižšia v krajinách EU
- druhá najvyššia cena elektrickej energie z krajín Vyšehradskej štvorky v poradí od najnižších Poľsko, Maďarsko, Slovensko, Česko . Trinásta najdrahšia v EU. V EU sa pohybujeme niekde v strede, pričom rozdiel medzi cenou energie v Poľsku /207 € a Nemeckom /634€ je 427€, pričom cena elektriny u nás je 458€ v cene sme stále pod priemerom EU.
- siedma najnižšia priemerná mzda vo výške 751€ brutto z krajín EU, pričom za najvyspelejšou krajinou Luxemburgskom zaostávame o 3763€ a pre najhoršou krajinou Bulharskom sme na tom o 536€ lepšie
- siedma najvyššia cena plynu pre domácnosti v EU . V cene sme stále pod priemerom EU. V cenách plynu sme deviatou najlacnejšou krajinou EU.

- systém platenia daní na Slovensku patrí medzi najzložitejšie na svete

- najviac stredoškolsky vzdelaných ľudí zo 110 najbohatších krajín
- druhá najrýchlejšie rastúca ekonomika v EÚ (2011/2012)
- tretie najnižšie ceny benzínu v EU bez zohľadnenia DPH
- najlepšie podmienky na podnikanie z krajín V4
 Čísla sú čísla, rôzne upravované, rôzne nastavené. Aj podľa nich však vieme posúdiť ako sa tu vlastne máme a aká je naša vízia do budúcnosti, či a v akej miere má niekto šancu tieto štatistiky zlepšiť.
 Takže kto má ochotu sa popasovať s týmito číslami a kto má gule povedať že zlepší niekoľko týchto čísel tak významných pre nás všetkých?

Eduard Krištof

Eduard Krištof

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som úplne obyčajný človek, ktorým som bol vždy a aj ním ostanem. Som absolvent právnickej fakulty UK v Bratislave. Bol som robotník, radový policajt, riaditeľ v polícii, vyšetrovateľ, v súčasnosti som výsluhový dôchodca, zamestnanec a živnostník zároveň. Nad všetkým pre mňa stojí čistý štít. Moje heslo je:"čestne žiť, nikomu neškodiť, dať každému čo mu patrí." Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu