Celý svet sa otriasa v základoch pri pomyslení na tak rýchlom návrate krízy. Hľadajú sa riešenia. Hľadá sa však len to ako zachrániť zisky bánk, finančných skupín, veľkých gigantických podnikov a popri tom sú aj vznešenejšie úlohy ako zachovať zamestnanosť, udržať na uzde infláciu a pod.
Áno navrhujú sa tvrdé opatrenia a uvažuje sa aj nad ďalšími opatreniami ako sú zvýšenie daní na pivo, cigarety, z vlastníctva nehnuteľností, zníženie výdavkov na sociálne a zdravotné veci veci /hlavne pre starých a chorých/ , hoci toto trošku skomplikoval postup lekárskych odborov.
Nikde som však nevidel skutočnú snahu šetriť na správnom mieste. Teda nie na občanovi ale na tom čo má pre občana zabezpečiť jeho fungovanie tj. na chode štátu, na zbytočných a trestuhodne vysokých výdavkoch tam kde by mohli byť ďaleko nižšie. Podľa mňa práve toto je cesta ako sa dostať k peniazom. Je to v tom istom zmysle ako nás presviedčajú ekológovia, že nanižšia cena za energiu je za tú ušetrenú.
Takže kde sú riešenia?
- už pred rokmi sa robili rôzne audity na ministerstvách kde sa zisťovala prezamestnanosť a pod. Bola daná úlkoha aby sa znížili počty úradníkov a riadiacich článkov . Normatívne čísla na zníženie sa však takmer nikde nedodržali a dokonca niekde sa počet úradníkov zvýšil. Možností bolo xxx, ale... "skutek utek" Hoci by to zvýšilo nezamestnanosť treba si uvedomiť, že títo ľudia n e p r o d u k u j ú nič a pokiaľ ide o kopec úradníkov z pohľadu občana je treba to brať tak, že ide o prekladanie papierov z kopy na kopu schvaľovacie procesy ktoré sú minimálne diskutabilné a vyžadovanbie rôznych podkladov ktoré je možné dostať jednoduchými kliknutiami na internete. Takže zníženie počtu úradníkov.
- "veľmi sa mi páči", keď ku každej téme a ku každému problému a otázke orgánu verejne správy a u stredne veľkých miest aj u samosprávy, u štátnej zdravotnej poisťovni a podnikoch s väčšinovou účasťou štátu a pod. sa vyjadrujú pekné, mladé, usmievavé hovorkyne, niekde aj hovorcovia, isto veľmi odborne zdatní, nabití skúsenosťami a hlavne presvedčiví vo vystupovaní lebo ich to naučili na masmediálnej komunikácii. Samotného funkcionára, ktorý by mal danú problematiku vysvetliť, u ktorého by sme čakali zásadné a hlavne zodpovedné slovo /lebo hovorca je len hlásnou trúbou a nie zodpovednou osobou/ nikde. Pýtam sa čo naši funkcionári nevedia hovoriť, nevedia vysvetliť danú problematiku, nevedia komunikovať, nie sú na tom odborne tak aby sa mohli pustiť do debaty so zvedavými novinármi a verejnosťou? Potom musia ísť preč takí určite tam nepatria. No aby sme zistili na akej odbornej, mentálnej a inej prepotrebnej úrovni sú naši funkcionári a naši zástupcovia, ktorí by mali chrániť záujmy nás všetkých je potrebné zrušiť všetky miesta hovorcov . Alebo naši zodpovední majú toľko práce že s verejnosťou či už priamo alebo cez nóvinárov nechcú komunikovať. Ako chcú potom zastupovať naše problémy. Veľmi by ma zaujímalo akú časť zamestnanosti tvoria poráve tieto hlásne trúby od nemocníc po ministerstvá a tiež by bolo zaujímavé aj sledovať vzťahy s funkcionármi, ich stranami a pod. Ale to už je iná téma.
- človek je tvor nespokojný a keď má veľa chce mať viac. V čase núdze však v bežnej rodine /ktorou podľa mňa je aj štát/ je však zvykom že si tí čo môžu utiahnu opasok a žijú skromnejšie . Napríkald otec si nedá svojich 5 pív a 30 cigariet, mamina si nekúpi kožuch za nehjorázne peniaze a nejde sa na dovolenku. Má to zatiaľ logiku? V našom prípade štátu však si politici navrhnú zákony ktoré im zabezpečia ešte zvýšenie platov a potom keď zistia že nám tečie do topánok takl z veľkou pompou idú schvaľovať zákon o zmrazení platov. No a ešte k tej rodine. Je málo rodín, kde deti takmer hladujú a otec sa vozí na x miliónovom tereňáku a platí si "lacné dievčatá" Takže sa pýtam sú na mieste platy a hlavne nepublikované odmeny našich vládnych činiteľov, vysokých úradníkov, vysokého managementu podnikov so štátnou účasťou /lebo tie súkromné nevieme ovplyvniť a tie sa aj tak regulujú podľa svojich ziskov/, managereov nemocníc a pod. Je namieste ak bežný plat občana je 300euro a plat prezidenta je 9000 euro plus ďalšie výhody /je to 30 krát viac nehovoriac už o tých ďalších výhodách/? Je namieste keď v tých podporovaných samsungoch a kiaách a pod. ľudia v ťažkých podmienkach zarobia možno 500eur v čistom a keď minister v klimatizovanej kancelárii berie 3500euro /čo je 7 krát viacej, nehovoriac už o ďalších výhodách/ ? Je namieste že robotník nedostane v roku žiadnu stimulačnú odmenu a manageri v podnikoch ktoré svojou činnosťou za účelom predaja finančným skupinám privádzajú do krachu berú desať a státisícové odmeny? Nevznikajú tu neopodstatnené rozddiely medzi ľuďmi a elitou? Pán minister, p. manager , p. úradník spapajú na raňajky 7x viacej rožkov ako robotník, učiteľ alebo niektorý lekár?
Takže zníženie príjmov pracovníkov verejnej správy a samospávy na základe normálneho porovnania s priemernou mzdou v národnom hospodárstve napr. kľúčom miesta so stredoškolským vzdelaním s maturitou min.1,4 násobok ale max. 1,8 násobok , miesta s prvým stupňom vysokoškolsekého vzdelania min. 1,6 násobok a max. 2 násobok a miesta s druhým stupňom min. 1.8 násobok a max. 2,2 násobok a miesta s potrebnou doktorantúrou a atestáciami a pod. min. 2 násobok a max. 2.4 násobok tejto mzdy avšak nič viacej? Pričom tieto cifry by mohli byť vodítkom aj pre lekárov, učiteľov a pod. Nehovoriac už o viacnásobnom "džobe" týchto úradníkov a funkcionárov v rôznych predstavenstvách a pod.
No rozohnil som sa viac ako dosť a to v snahe nájsť niekde peniaze na riešenie krízy. Ďalšie myšlienky nabudúce.