Načo sú nám zbory právnikov?

Každý  poslanec má svojich asistentov, poradcov. Každý člen vlády má svojho štátneho tajomníka, poradné orgány. Veľa štátnych a verejných orgánov okrem štatutárnych orgánov majú aj svojich vlastných právnikov, rovnako ako aj veľa podnikov zo štátnou účasťou. Veľakrát týmito poradcami, právnikmi sú renomovaní advokáti a právnici. No a nemálo poslancov, členov vlády, štatutárov sa priamo hrdí právnickým titulom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

 Otázka potom znie ako je možné, že sa pri takomto počte odborníkov uzatvorí čo len jedna zmluva nevýhodná pre štát. Sú potom títo ľudia kompetentní, sú odborne a morálne na výške, sú to vôbec ľudia, ktorí tu majú čo robiť? Ak nie prečo tam sú a štát ich veselo platí za to, že doslova ohrozujú ekonomické a sociálne základy tohoto štátu.?
 Každú chvíľu nájdeme v novinách správu o tom že štát, samospráva, štátne firmy majú takú a takú zmluvu, ktorá je nevypovedateľná, alebo vypovedateľná pod vysokou pokutou aj napriek tomu, že profit štátu alebo samosprávy je z nej takmer nijaký. Každú chvíľu je tu správa, že štát prehral nejaký spor z nedodržania svojich zmlúv. Každú chvíľu je tu informácia, že niekto v súdnom konaní ošmekol štát o ohromné pokuty, úroky z omeškania a pod.
 Paragraf je teda dosť krivý, ale tie zbory dobre až veľmi dobre platených ľudí by mali byť ľudia na svojom mieste, ktorí by zmluvy uzatvárali tak by sa v nich nevyskytovali diskriminačné podmienky pre štát, aby sa tieto zmluvy nedali beztrestne obchádzať, aby nemuseli byť a neboli x krát dodatkované. A hlavne zástupcovia štátu by mali dbať na dodržiavanie už uzatvorených zmlúv, alebo na ich riadne a zákonné vypovedanie a vysporiadanie sa s náhradou za takéto vypovedanie zmluvy.
 Z hľadiska príčin stavu, kde štát ťahá akosi za kratší koniec sa črtajú ako hlavné tieto:
- nekonanie štátu a jeho zástupcov, tam kde to bolo žiadúce.
- protiprávne konanie spôsobené neznalosťou právnych predpisov
- protiprávne konanie z dôvodu korupcie a ovplyvnenia účastníkom zmluvy, resp. účastníka postúpenia pohľadávok voči štátu.
- súdne spory vyvolané štátom s nedostatočným rozborom právnej situácie, ktoré sú tzv. vopred prehrané a je potrebné ich urovnať hlavne mimosúdne
- konanie zástupcov štátu v jeho neprospech, pretože títo zástupcovia štátu majú svoj podiel aj v spoločnostiach, ktoré majú so štátom zmluvu. 
 No a na záver malý exkurz do rôznych prehratých súdnych sporov štátu, resp. štátnych firiem:
RTVS - firma Omega pre nedodržanie zmluvy 40 . mil euro, Tipos - Lemikon pre porušenie ochranných práv k duševnému vlastníctvu a úroky z omeškania 14,1 mil. euro, Liptovský Mikuláš - bývalý primátor, pre nepreplatenie dovolenky 36.000.-€, Trebišov - firma Vitex pre porušenie zmluvných dojednaní 359.398.-€, Min. školstva - Školstrav pre porušenie riadne uzavretej zmluvy po voľbách novými nominantami 20 mil €, MV SR - Dortex -pre neplnenie zmluvy o financiách pure Záchranný system 16,6 mil€, MS SR - sudcovia - diskriminačné žaloby niekoľko miliónov euro a viacero neuzavretých procesov je ešte na caste.
 Dá sa tomuto javu vôbec ešte zabrániť?
Veľmi ťažko pri súčasných zákonoch o náhradách škôd, o hmotnej zodpovednosti, o zodpovednosti štatutárnych orgánov, o zodpovednosti z právnych služieb a pod. V tomto smere je potrebné popracovať hlavne na legislative, ktorá bude tieto vplyvy čo najviac eliminovať.

Eduard Krištof

Eduard Krištof

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som úplne obyčajný človek, ktorým som bol vždy a aj ním ostanem. Som absolvent právnickej fakulty UK v Bratislave. Bol som robotník, radový policajt, riaditeľ v polícii, vyšetrovateľ, v súčasnosti som výsluhový dôchodca, zamestnanec a živnostník zároveň. Nad všetkým pre mňa stojí čistý štít. Moje heslo je:"čestne žiť, nikomu neškodiť, dať každému čo mu patrí." Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu