Tí komunisti boli ale ...

alebo o platoch poslancov Národnej rady Slovenskej republiky  do roku 1989 tj. do čias totality a po ňom, alebo ako cesta k demokracii a o dani za demokraciu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (40)

Na zamyslenie si dovolím odcitovať niekoľko paragrafov týkajúcich sa odmeňovania poslancov NR SR za komunistov. jedná sa o citácie zo zákona č. 45/1989 o poslancoch NR SR. Takto isto resp. obdobne to fungovalo aj u poslancov FZ ČSSR. Nuž počas dôb demokracie sme dospeli k neskutočnému predraženiu práce a rozmaznaniu poslancov NR SR . Že to fungovalo takto mám aj osobnú skúsenosť a poznám osobne poslanca FZ ČSSR, ktorý robil lesného robotníka, bol uvoľňovaný na zasadnutia FZ do Prahy a potom sa pekne vrátil a makal v lese. Máte nejaké argumenty pre neskutočne nespravodlivé odmeňovanie poslancov teraz. Aj napriek kríze a skutočne zlej situácii ani slovíčko o utiahnutí si ale o poriadnom utiahnutí si opaskov u nich a u vysokých funkcionárov. Uťahovať chcú len obyčajným ľuďom /pozor nie tým Matovičovým/. Čo vy na to? Fuj tí hnusní komouši!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnešní poslanci by asi zahynuli hladom.

Takže prisľúbené paragrafíky.

Náležitosti poslancov

§ 25

(1) Poslanecká funkcia sa vykonáva bezplatne.

(2) Poslanec nesmie byť pre výkon poslaneckej funkcie ukrátený na právach a nárokoch vyplývajúcich z jeho pracovného alebo obdobného pomeru.

(3) Organizácia, s ktorou je poslanec v pracovnom alebo obdobnom pomere, je povinná mu poskytovať pracovné voľno potrebné na výkon poslaneckej funkcie v Slovenskej národnej rade, jej orgánoch a vo volebnom obvode. Poslancovi patrí počas pracovného voľna náhrada ušlého zárobku, ktorú mu vyplatí organizácia; organizácii sa na jej žiadosť uhradí ušlý zárobok poslanca z rozpočtu Slovenskej národnej rady. Poslancom, ktorí nie sú v pracovnom pomere alebo obdobnom pomere, náhradu ušlého zárobku poskytuje Slovenská národná rada priamo.

(4) Ak Predsedníctvo Slovenskej národnej rady rozhodlo o uvoľnení poslanca, môže mu priznať funkčnú odmenu zodpovedajúcu rozsahu uvoľnenia a závažnosti úloh, na ktoré bol uvoľnený; funkčná odmena sa vypláca popri náhrade ušlého zárobku.
§ 26

SkryťVypnúť reklamu

§ 27(1) Poslancovi patrí na úhradu výdavkov súvisiacich s výkonom poslaneckej funkcie náhrada, ktorá nepodlieha dani zo mzdy.

(2) Predsedovi Slovenskej národnej rady a podpredsedom Slovenskej národnej rady patrí plat a ďalšie náležitosti, ktoré určí predsedníctvo Slovenskej národnej rady. Funkčný plat patrí predsedovi Slovenskej národnej rady a podpredsedom Slovenskej národnej rady ešte za dobu troch mesiacov po skončení ich funkcie.

1) Poslanci môžu na území Slovenskej socialistickej republiky bezplatne používať hromadné dopravné prostriedky. Na cesty na schôdze Slovenskej národnej rady alebo jej orgánov alebo na cesty, na ktoré boli poverení Predsedníctvom Slovenskej národnej rady, predsedom Slovenskej národnej rady alebo výborom Slovenskej národnej rady, môžu včítane spiatočných ciest bezplatne používať aj lietadlá. Pri uvoľnení
poslanca mimo miesta jeho trvalého pobytu trvajúcom dlhšie ako jeden mesiac môže poslanec použiť bezplatne lietadlo aj na návštevu rodiny, včítane cesty späť, a to raz za 14 dní.

(2) Právo bezplatne používať hromadné dopravné prostriedky na území Slovenskej socialistickej republiky majú aj poslanci Českej národnej rady.

(3) Podrobnosti o náhradách, stravnom a nocľažnom, funkčných platoch, funkčných odmenách a ďalších náležitostiach poslancov, najmä ich výšku a rozsah ustanoví Predsedníctvo Slovenskej národnej rady uznesením. Môže tiež ustanoviť, že náhrady podľa § 26 ods. 1 neprislúchajú poslancovi, ak vykonáva aj inú funkciu, alebo ak nevykonáva poslaneckú funkciu dlhší čas a bez náležitého ospravedlnenia.

SkryťVypnúť reklamu

Len sa pýtam sme na ceste k lepšiemu. Sme na ceste k disciplíne, zákonnosti, slušnosti a etickému správaniu?

Eduard Krištof

Eduard Krištof

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som úplne obyčajný človek, ktorým som bol vždy a aj ním ostanem. Som absolvent právnickej fakulty UK v Bratislave. Bol som robotník, radový policajt, riaditeľ v polícii, vyšetrovateľ, v súčasnosti som výsluhový dôchodca, zamestnanec a živnostník zároveň. Nad všetkým pre mňa stojí čistý štít. Moje heslo je:"čestne žiť, nikomu neškodiť, dať každému čo mu patrí." Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu