Koľko je už úplatok?

V posledných dňoch rieši verejnosť  aj otázku úplatku  jeho  veľkosti, posúdenia morálnosti úplatku, posúdenia jeho trestnosti, povinnosti oznámiť a pod.  hlavne v súvislosti s detektorom lži na ktorý chcel poslať svojich spolukandidátov p. Matovič. Nejdem rozoberať  jeho postup. On sám vie prečo to urobil. Chcem len poukázať na niektoré skutočnosti  čo sa týka úplatku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

V našej spoločnosti sa stalo úplne bežné nejakým spôsobom sa poďakovať niekomu kto si robí svoje povinnosti, za ktoré je zaplatený, alebo za vybavenie niečoho čo treba vybaviť, či už formou niečoho hmotného - káva, fľaša alkoholu, klobásky, vajíčka, formou niečoho nehmotného - prácou, prihovorením sa za niečo, vybavením niečoho ako odplaty, alebo formou priameho poskytnutia peňazí ako úplatku, alebo ako ho voláme provízie. Samozrejme nemyslím tie zákonné provízie oficiálnych sprostredkovateľov.
Bežne sa konštatujú skutočnosti že pred úkonmi v nemocnici, alebo po nich je úplne bežné aby sa lekárovi, sestričkám dali nejaké peniaze, kávička, fľaška, domáce produkty a pod.
Na základe viacerých článkov blogov a ďalších zdrojov zdrojov je bežné napríklad pri STK na vozidlo poskytnúť nejaké peniaze do techničáku a dokladov a úkon prebehne bez problémov.
Bežne sú konštatované prípady keď občan ponechá peniaze bez vydania pokutových blokov za to že mu nebola daná pokuta resp. že mu bola daná pokuta nižšia ako bola v skutočnosti na prvýkrát uložená.
Podľa Igora Matoviča bol prítomný on sám pri tom keď niekto z jeho blízkych na požiadanie lekára tomuto poskytol pred operáciou sumu 5000.-Sk /165,97€/
Aj vrabce na streche čvirikajú o tom ako sa delia provízie farmaceutických firiem lekárom.
Podľa akcie Gorila sa stávalo a mám za to, že naozaj sa to stávalo, že za predaj podnikov tým správnym ľuďom odišli nejaké tie provízie tým čo zariadili tento predaj prevod a pod.
Je viacero súdnych rozhodnutí ktoré postihli niekoho kto úplatok prijal, dal,, vyžiadal pre iného.
Podľa prieskumov vysoké percento Slovákov má osobné skúsenosti s poskytnutím úplatku napríklad 25 percent ošetrovaných v zdravotníctve, 15,8% účastníkov katastrálnych konaní, 14,8% účastníkov súdnych konaní, 25,9% účastníkov konaní vo verejnej správe, 36,9% v konaniach o zákazku medzi podnikateľmi. A to ešte nehovorím o tom že čo sa týka názoru na existenciu úplatkárstva sú tieto percentá ešte vyššie. A napriek tomu že vyše 80% ľudí z prieskumu hovorí o tom že korupcia na Slovensku je veľmi vážna problém iba 8 percent týchto ľudí však úplatkárstvo oznámilo. Neoznamovanie dôvodili obavami z postihu, z pomsty a hlavne tým že sa oznámeniami nikdy nič nevyriešilo. Ten istý prieskum hovorí o tom že na Slovensku sa upláca viacej ako v Európe. A dokonca len Slováci a Bulhari považujú súdy, ktoré by mali byť vzorom čistoty za najskorumpovanejšie zo všetkých ustanovizní.
Spravím malý exkurz do trestných zákonov čo sa týka prijímania úplatku a poskytnutia úplatku.
Trestný zákon č. 140/1961 platný do 31.12.2005 hovorí o týchto skutkových podstatách takto:
§ 160 Prijímanie úplatku a inej nenáležitej výhody: Kto priamo alebo cez sprostredkovateľa pre seba alebo pre inú osobu prijme, žiada alebo si dá sľúbiť úplatok, alebo inú nenáležitú výhodu, aby zneužil svoje zamestnanie, povolanie, postavenie alebo funkciu na poskytnutie výhody niektorej osobe alebo na jej neodôvodnené uprednostnenie pred inými, potresce sa odňatím slobody až na tri roky alebo peňažným trestom.
§161 Podplácanie: Kto priamo alebo cez sprostredkovateľa poskytne úplatok alebo inú nenáležitú výhodu alebo ich sľúbi inému, aby ten zneužil svoje zamestnanie, povolanie, postavenie alebo funkciu na poskytnutie výhody niektorej osobe alebo na jej neodôvodnené uprednostnenie pred inými, alebo z tohto dôvodu priamo alebo cez sprostredkovateľa poskytne alebo sľúbi úplatok alebo inú nenáležitú výhodu inej osobe, potresce sa odňatím slobody až na dva roky alebo peňažným trestom.
Trestný zákon č. 300/2005 platný od 1.1.2006 hovorí o týchto skutkových podstatách takto:
§ 328 Prijímanie úplatku: Kto priamo alebo cez sprostredkovateľa pre seba alebo pre inú osobu prijme, žiada alebo si dá sľúbiť úplatok, aby konal alebo sa zdržal konania tak, že poruší svoje povinnosti vyplývajúce zo zamestnania, povolania, postavenia alebo funkcie, potrestá sa odňatím slobody na dva roky až päť rokov.
§ 332Podplácanie: Kto priamo alebo cez sprostredkovateľa sľúbi, ponúkne alebo poskytne úplatok inému, aby konal alebo sa zdržal konania tak, že poruší svoje povinnosti vyplývajúce zo zamestnania, povolania, postavenia alebo funkcie, alebo z tohto dôvodu priamo alebo cez sprostredkovateľa sľúbi, ponúkne alebo poskytne úplatok inej osobe, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
Teda nikde žiadna výška úplatku. Úplatkom je podľa trestných zákonov platných minimálne posledných 20 rokov všetko. Aj klobásky, aj vajíčka, aj peniažky aj provízie. Kde je však naša morálna hranica od ktorej si povieme no toto je už úplatok. Určite je iná keď niekto úplatok berie / vyššia/ a iná keď ho niekto dáva / nižšia/. V trestnom zákone v roku 1995 až 1996 bol dokonca aj pokus aby sme netrestali osoby, ktoré úplatok poskytujú, ale len tých čo ho berú, ale táto skutková podstata trestné činu sa veľmi rýchlo vrátila do trestného kódexu. Bolo to presne to obdobie o ktorom hovoril p. Matovič.
Čo z tohto je ešte akceptovateľné a čo už nie?
Akceptovateľnosť je tu podľa strany /berúci a dávajúci/ a záujmu, ktorý sa úplatkom sleduje. Zdravie ktoré si chceme takto kúpiť, normálnou cestou nevybaviteľné posudky, doklady, rozhodnutia, prednostné vybavenie tej našej záležitosti, získanie lukratívnej zákazky podnikateľom.
Bohužiaľ bagatelizovanie tohto problému je na škodu boja proti tomuto javu. Bagatelizovanie tak zo tých, čo si myslia že všimné je úplne normálne, ale aj bagatelizovanie podozrení tými, ktorí by sa mali biť za preverenie a vyšetrenie všetkých takýchto skutkov. Skôr by bolo riešením problému netrestanie oznamovateľa do určitej doby od poskytnutia úplatku /trebárs 48 hodín aby bolo reálne úplatok aj preukázať/ , alebo odstupňovanie úplatku aj podľa výšky škody a v prípade tých malých všimných aj prípadné zavedenie takéhoto priestupku. Všetko to je však na citlivom, dlhom a objektívnom posúdení zákonodarcov a vykonávateľov zákona. Preto aj 10.3.2012 musíme vyberať ľudí, ktorým na tejto problematike záleží a hlavne ktorí sú schopní s vecou niečo reálne robiť.

Eduard Krištof

Eduard Krištof

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som úplne obyčajný človek, ktorým som bol vždy a aj ním ostanem. Som absolvent právnickej fakulty UK v Bratislave. Bol som robotník, radový policajt, riaditeľ v polícii, vyšetrovateľ, v súčasnosti som výsluhový dôchodca, zamestnanec a živnostník zároveň. Nad všetkým pre mňa stojí čistý štít. Moje heslo je:"čestne žiť, nikomu neškodiť, dať každému čo mu patrí." Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu