Televízni redaktori sú nedôslední a neobjektívni

Prečo to tvrdím? Preto že veľa sledujem médié a chýba v nich nejaké to dotiahnutie vecí do konca. Nejaká bodka k predkladanej veci. Niečo čo by v  sledujúcich vyvolalo pocit objektívnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Veľakrát, keď sledujem správy v televízii dôjde k diskusi s mojimi blízkymi a známimi k predkaldanej téme a k tomu, čo vlastne mala reportáž autorovi povedať. Vôčšinou dôjde na to že reportáž je akási nedotiahnutá, chýba jej niečo čo by jej dalo určitú mieru merateľnej, alebo hmatateľnej objektivity.Je jasné že nie vždy, najmä v prípadoch tzv. investigatívnej spravodajčiny, to, ide ale vo veľa prípadoch sa to dá, ale redaktori si nedajú ani tú prácu aby si overili fakty a s týmito potom v televízii vystúpili. Alebo chýba niečo, čo by označilo problém za problém a nepodstatnú vec za nepodstatnú vec. Za všetky tieto príklady uvediem vec ktorá sa v poslednom týždni objavila v televíznych správach vo všetkých televíziách takmer denne.
Príklad prvý: Opitý mladík havaroval na aute, policajti ho zadržali na 98 hodín a po skončení zadržania ho sudca v tzv. superrýchlom konaní aj odsúdil.
Príklad druhý: Opitý starosta obce Žehňa havaroval na vozidle tak že narazil do vozidla polície. Nebol zadržaný a prokurátor podmienečne zastavil trestné stíhanie.Kto má vysvetliť podstatu týchto dvoch vecí a hlavne to že tu je niečo čo umožňuje a podotýkam že úplne legálne rozohdnúť aj takto?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obidva prípady sú zo života a ten druhý v nás evokuje podozrenie že tu došlo k nejakej korupcii alebo zneužitia postavenia alebo známostí p. starostu so Žehne.Je možné toto podozrenie prešetriť. Objektívne by si v oboch prípadoch redaktor mal dať prácu s vecou a povedať aj to
- aký konkrétny trest dostal mladík v podobe dĺžky zákazu činnosti, či iných obmedzení a výšku prípadnej sankcie, veď aj táto vec mohla skočiť podmienečným odsúdením, minimálnou alebo žiadnou dobou zákazu činosti a pod. - vec sa dá overiť na základe zverejňovania rozhodnutí súdov, prípadne rozhovorom s mladíkom tak ako bol nedostatočne uskutočnený
- čo viedlo sudcu k vydaniu takéhoto rozhodnutia teda priťažujúce a poľahčujúce okolnosti a hlavne či bol mladík v minulosti stíhaný, riešený pre priestupky v doprave lebo to sú vo veci veľmi dôležité kritériá, pričom tieto skutočnosti môžu / ale aj nemusia/ byť aj súčasťou odôvodnenia rozsudku. Zároveň tieto skutočnosti zrejme aj boli podkladom pre rozhodnutie prečo policajti realizovali zadržanie a tzv superrýchle konanie. Pretože zadržanie nie je povinnosťou pri trestnom stíhaní.

SkryťVypnúť reklamu

- podobne u p. starostu bolo potrebné z rozhodnutia prokurátora, ktoré je tiež verejné zistiť či okrem podmienečného zastavenia trestného stíhania prokurátor uložil aj nejaké primerané obmedzenie vo forme zákazu viesť vozidlo s podmienkami pre toto obmedzenie, alebo vo forme zákazu požívania alkoholických nápojov a pod.
- čo viedlo prokurátora k vydaniu takéhoto rozhodnutia, teda priťažujúce a poľahčujúce okolnosti a hlavne či bol starosta v minulosti stíhaný, riešený pre priestupky v doprave lebo to sú vo veci veľmi dôležité kritériá, pričom tieto skutočnosti v tomto prípade musia byť aj súčasťou odôvodnenia uznesenia o podmienečnom zastavení trestného stíhania.

SkryťVypnúť reklamu

Neobhajujem ani jedného ožrana za volantom v oboch prípadoch podľa miery požitia alkoholu a minulosti vodiča by som uložil dosť dlhý zákaz činnosti viesť motorové vozidlo.

No a na záver mi tu chýba konštatovanie že ak sú jednotlivé uložené opatrenia, ktoré sme sa ani po týždni mieľania v televíznych správach nedozvedeli, páchateľom nedostatočné ako je možné, že naše zákony umožňujú takúto neprimeranosť v ukladaní resp. neukladaní trestov? Toto ale chce odbornosť, chuť popracovať, istú mieru objektívnosti a hlavne odvahu poukázať na príčiny javu.

Bolo to poukázanie na jednoduchom prípade, ale neevokujú správy v televizii u vás niečo podobné aj v iných prípadoch?

Eduard Krištof

Eduard Krištof

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som úplne obyčajný človek, ktorým som bol vždy a aj ním ostanem. Som absolvent právnickej fakulty UK v Bratislave. Bol som robotník, radový policajt, riaditeľ v polícii, vyšetrovateľ, v súčasnosti som výsluhový dôchodca, zamestnanec a živnostník zároveň. Nad všetkým pre mňa stojí čistý štít. Moje heslo je:"čestne žiť, nikomu neškodiť, dať každému čo mu patrí." Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu