Cena čierneho zlata vzrástla, obmedzenie ťažby pokračuje

Písmo: A- | A+

Organizácia krajín a spojencov vyvážajúcich ropu OPEC + pokračuje v striktných limitoch na ťažbu ropy aj v tomto roku. Efekt opatrení vidíme jasne: ropa prekonala ročné maximá a bude ďalej rásť. Aj s cenami benzínu a nafty.

Ropa od minulého štvrtka stúpa po tom, čo sa Organizácia krajín a spojencov vyvážajúcich ropu (OPEC +) na stredajšom stretnutí zaviazala pokračovať v politike zníženia ťažby. USA tiež informovali o čerpaní dodávok ropy.

Ceny futures kontraktu ropy WTI sa už v New Yorku vyšplhali na 60 dolárov za barel a sú na najvyššej úrovni za viac ako rok. Ministri krajín OPEC + pod vedením Saudskej Arábie a Ruska „podľa oznámenia“ zdôraznili dôležitosť urýchleného vyrovnania trhu „uprostred„ neistých “vyhliadok na ropný dopyt.

CFD World-Kristoff-Cena-ropy-rastie-zasoby-klesaju
CFD World-Kristoff-Cena-ropy-rastie-zasoby-klesaju (zdroj: CFD World-Kristoff)

OPEC + rozšíril svoju súčasnú politiku v oblasti ťažby ropy na minulotýždňovom zasadaní monitorovacieho výboru. Rozhodnutie kartelu naznačuje, že úsilie o zníženie zásob bude pokračovať, aj keď pretrváva pandémia COVID-19 a výhľad na dopyt po palivách zostáva neistý. Je to tiež známka toho, že OPEC + začína odvíjať bezprecedentné znižovanie produkcie, ktoré zaviedol v roku 2020, čo pomohlo ropnej rally z rekordných miním.

Ceny ropy podporili aj stredajšie údaje amerického energetického informačného úradu, ktoré ukazovali čerpanie 994 000 miliónov barelov. Prognózy pripravené portálom Investing.com predpovedali 446 000 barelov. Zásoby ropy v USA sú teraz na najnižšej úrovni od marca.

Pokračujúce pozitívne vyhliadky v zavádzaní vakcíny proti COVID-19 je tiež dôležitou hnacou silou pre trh s ropou.

Skryť Zatvoriť reklamu