Ceny ropy neklesnú ani v prípade druhej vlny koronavírusu

Nasledujúce mesiace prinesú zmierňovanie obmedzení, ktoré sa týkajú produkcie ropy. Počas júla sa na tom dohodli krajiny zoskupené v rámci organizácie OPEC +.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Plánujú tak znížiť limit pre ťažbu ropy na 7,7 mil. barelov za deň (bpd), ktorý bude platiť do decembra 2020. Prudký pokles dopytu po rope, ktorý spôsobila pandémia koronavírusu a s tým súvisiace rozsiahle blokácie krajín, mali za následok obmedzenie produkcie na 9,7 mil. bpd, čo predstavuje asi 10 % celosvetovej ponuky. 

Spomínaná redukcia výroby o 9,7 milióna barelov denne, ktoré vyhlásil OPEC + v apríli tohto roku, vyvolali veľké pochybnosti, či ich budú všetci členovia dodržiavať. Tieto obavy sa odohrali počas prvého mesiaca znižovania, keď sa tieto plány podarilo dodržať na približne 74 %.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Globálna ekonomika sa pomaly spamätáva, avšak stále existujú obavy, že opätovné uzatvorenie krajín by mohlo spôsobiť pokles cien ropy.

Ak bude svetový dopyt po rope stále v priemere 10 % pod úrovňou ako pred krízou a marže rafinérií ostanú naďalej stále slabé, nebude OPEC + netrpezlivo očakávať opakovanie sa aprílového fiaska.

Najbližšie zasadnutie OPEC + sa bude konať až 30. novembra a dovtedy sa situácia môže zmeniť. Vývoj, ktorý sledujeme v posledných mesiacoch však naznačuje, že sa výrobcovia ropy dostatočne poučili a nebudú bojovať proti trhovým fundamentom, ktoré by boli výrazne proti nim. 

SkryťVypnúť reklamu

Ropa Brent aktuálne dosahuje úroveň 45 USD za barel, čo sú najvyššie hodnoty od začiatku marca.

Martin Krištoff

Martin Krištoff

Bloger 
  • Počet článkov:  70
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracoval som ako hlavný analytik spoločnosti CFD World. Viac ako dva roky som pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. Venujem sa dlhodobo portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
SkryťZatvoriť reklamu