Ropa môže už skoro atakovať 18-ročné minimá. Dobrá správa pre motoristov je pohromou pre ť

Nízky dopyt kvôli koronavírusu naďalej tlačí na ceny ropy. Ak by globálna spotreba ropy ďalej rapídne klesala, môžeme byť v 2. kvartáli svedkami poklesu ceny ropy Brent k hranici 20 dolárov. Takto nízko nebola ropa od roku 2002.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Analytici banky Goldman Sachs odhadli do konca marca pokles dopytu o 8 miliónov barelov denne (bpd). Medziročný pokles za celý rok 2020 odhadla banka na 1,1 milióna bpd – išlo by o vôbec najväčší pokles v histórii.

Zásadný dopad koronavírusu na svetovú ekonomiku je už teraz zrejmý. Najbohatšie štáty to pochopili a už dnes na zmiernenie ekonomického dopadu pandémie podporu na svoju ekonomiku uvoľňujú bilióny dolárov. Napríklad Donald Trump zostavil stimulačný plán vo výške 1,2 bilióna dolárov, ktoré majú v najbližšej dobe dostať občania Spojených štátov, letecké a ďalšie spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O tvrdom dopade koronavírusu svedčí aj fakt, že už sa stihol prejaviť v oficiálnych štatistikách obchodného úradu v Japonsku. Ten včera zverejnil, že dovoz do tretej najväčšej ekonomiky sveta klesol vo februári klesli oproti predchádzajúcemu roku o výrazných 9 %.

Ani všetky spomínané stimuly, samozrejme, nedokážu zastaviť krátkodobý kolaps dopytu po palivách. Na to, aby ceny ropy „otočili“ a prestali padať, by trh potreboval dohodu svetových lídrov na dočasnom obmedzení ťažby. V skutočnosti sa však deje pravý opak - cenová vojna medzi lídrom OPEC - Saudskou Arábiou - a Ruskom má opačný efekt a ďalej podporuje cenový prepad. Je zrejmé, že rokovania o koordinovanom znížení produkcie sa tento mesiac „zrútili“, čo ešte zvýšilo tlak na trh. Ak sa nič nezmení, bude prepad cien producentov ešte veľmi bolieť, a to so všetkými následkami na ekonomiky týchto štátov.

Martin Krištoff

Martin Krištoff

Bloger 
  • Počet článkov:  70
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracoval som ako hlavný analytik spoločnosti CFD World. Viac ako dva roky som pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. Venujem sa dlhodobo portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu