Ropa poklesla: lockdown v európskych krajinách vyvolávajú obavy z dopytu

Viacdňové zablokovanie Suezského prieplavu kontajnerovou loďou nárast ceny ropy nespôsobil. Príčinou sú rastúce počty pozitívnych prípadov COVID-19 v Európe a vysoký stav zásob. Oživenie dopytuj po rope sa zatiaľ nekoná.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ceny ropy minulý štvrtok oslabili kvôli pochybnostiam o rýchlosti oživenia svetového dopytu po rope napriek tomu, že zostáva zablokovaný Suezský prieplav, ktorý obmedzuje dodávky kľúčovou obchodnou cestou.

Úrad pre Suezský prieplav v rovnaký deň uviedol, že dočasne pozastavil dopravu, zatiaľ čo osem remorkérov pracovalo na vyslobodení uviaznutej kontajnerovej lode, ktorá narazila na plytčinu, a zablokovala kanál, ktorý je jednou z najdôležitejších svetových ropných prepravných trás.

„Cez kanál prechádza okolo 10% svetového obchodu s ropou z mora, zatiaľ čo okolo 8% svetového obchodu s LNG kanál tiež využíva,“ uviedli analytici spoločnosti ING vo svojom výskume. „Je zrejmé, že čím dlhšie toto narušenie trvá, tým je pravdepodobnejšie, že sa rafinéri / kupujúci budú musieť obrátiť na spotový trh, aby zabezpečili dodávky odinakiaľ.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie je pravdepodobné, že niekoľkodňové oneskorenia prepravy ropy alebo produktov cestujúcich cez Suezský prieplav do Európy a USA budú mať dlhodobý vplyv na ceny. Viac znepokojujúce je rastúci počet prípadov Covid-19 v Európe, nehovoriac o rozvíjajúcich sa gigantoch, Brazílii a Indii, súvisiace obmedzenie a narušenie distribúcie vakcín proti koronavírusu.

Na fyzickom trhu čínske nezávislé rafinérie spomalili dovoz v druhom štvrťroku, pričom skladovali lacnejšiu ropu, čo malo za následok, že obchodníci znížili ceny spotových nákladov na doručenie do Ázie.

Oficiálne údaje Energetickej informačnej správy zo stredy v USA ukázali, že zásoby ropy sa minulý týždeň zvýšili o 1,9 milióna barelov, čo naznačuje, že návrat dopytu si vyžaduje čas, aj keď sa krajina znovu otvorí.

SkryťVypnúť reklamu

„Činnosť rafinérií sa v priebehu týždňa naďalej obnovovala a miera využitia sa zvýšila o 5,5 percentuálneho bodu na 81,6%, čo rafinérsku činnosť posúva takmer späť na úroveň pred zmrazením zaznamenanú začiatkom februára, ktorá je okolo 83%,“ dodalo ING.

Ceny tento mesiac klesli okolo 4%, čo zvyšuje očakávania, že títo producenti presunú svoje súčasné obmedzenia dodávok do mája na stretnutí naplánovanom na 1. apríla. 

Martin Krištoff

Martin Krištoff

Bloger 
  • Počet článkov:  70
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracoval som ako hlavný analytik spoločnosti CFD World. Viac ako dva roky som pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. Venujem sa dlhodobo portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu