
Nieje čo dodať. Snáď len krátky prehľad udalostí.
Ústavný súd vznikol v roku 2003, aby súdil obzvášť závažné zločiny, ktorých prepojenie mohlo byť často aj na politikov, alebo okresných sudcov. Nech sa na mňa čestní sudcovia nehnevajú, ale myslím, že články .týždňa hovoria pomerne dosť o "sudcovskej mafii".
Veľavravný je aj komentár v týždenníku Trend, ktorý má nadpis "Kto a prečo sa obáva špeciálneho súdu" a pokračuje vetou: "Na spore o Špeciálny súd, o ktorého existencii dnes rozhoduje súd ústavný, sú najdôležitejšie kompetencie Špeciálneho súdu - pod jeho pôsobnosť patria poslanci, ministri, najvyšší štátni úradníci, sudcovia, riaditelia NBÚ a SIS, členovia bankovej rady NBS..." (odporúčam čítať aj ďalej)
Máme teda vyjasnenú situáciu a do hry vstupuje nová vláda, ktorá v rámci "silného sociálneho cítenia" nemôže trpieť aby niektorí sudcovia dostávali vyšší plat.
Brzda všetkých pozitívnych zmien a nominant HZDS na post ministra "spravodlivosti" (musí byť riadne slepá) začne s útokmi. Lenže to akosi nestačí. Poslanci HZDS a iných prepojených organizácií podávajú návrh na ústavný súd.
Poďme sa ale pozrieť na voľbu členov ústavného súdu. Volí ich prezident na základe návrhov súdnej rady, ktorá " Podľa čl. 141 a Ústavy Slovenskej republiky..... Jej ďalšími členmi sú:
ôsmi sudcovia, ktorých volia a odvolávajú sudcovia Slovenskej republiky,
traja členovia, ktorých volí a odvoláva Národná rada Slovenskej republiky,
traja členovia, ktorých vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky,
traja členovia, ktorých vymenúva a odvoláva vláda Slovenskej republiky."
V praxi to znamená, že "nezávislý" orgán slovenskej justície má pod palcom SMER, SNS a HZDS + prezident Gašparovič, ktorý je súčasne bývalým členom HZDS a účastníkom eldoráda známeho ako 90-te roky.
Tento orgán navrhne prezidentovi kandidátov na posty sudcov ústavného súdu. Stalo sa tak aj 16. februára 2007, kedy prezident Ivan Gašparovič slávnostne vymenoval nových sudcov ústavného súdu.
Denník SME o tejto udalosti napísal:"
Z 18 kandidátov na sudcov Ústavného súdu vybral pätnástich súčasný parlament, v ktorom majú väčšinu Smer-SD, SNS a ĽS-HZDS. Ostatných troch kandidátov vybral parlament ešte počas vlády Mikuláša Dzurindu."
Podotýkam, že poslanci HZDS doručili podanie na ústavný súd 11. februára 2008, takže o tejto veci už rozhodovalo "vlada friendly" zoskupenie sudcov.
Keď som sa teda včera dozvedel, že dnes má byť oznámený výsledok, nemal som príliš veľa ilúzií. Aspoň že nezrušili už uzavreté prípady, lebo to by tu už bolo iné kocúrkovo.