Potulky Izraelom 2

V novembri tohto roka som prvýkrát navštívila Izrael a táto krajina má vcelku očarila. Možete tu nájsť starobylé uličky s orientálnymi bazármi, kostoly, synagógy a mešity, ale aj moderné výškové budovy a obchody.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Vstávame o šiestej ráno a ako prvé sa vyberieme obzrieť si pláž oproti hotela. Je šesť hodín ráno a to je pre mnohých čas na ranný beh po piesočnej pláži. Rada by som sa pridala, ale s kuframi by to bolo predsa len trochu problematické. Neskôr sa zastavíme na obed v miestnej reštaurácií, kde ochutnám miestnu špecialitu - rybu s nejakými hubami, cesnakom, petržlenom, rajčinami a olivami. Priznám sa, že v takejto kombinácií som to nikdy predtým nejedla, ale bolo to ozaj dobré. Trošku má prekvapilo, keď sa čašníčka ohradila, že prepitné je minimálne 25% účtu, predtým som to totižto nikde inde nezažila. Neskôr sa dozvedám, že v Izraeli je takýto zvyk, tak to ďalej neriešim. Zvyšok dňa venujeme prechádzke po meste, zaujali má najmä biele budovy, ktorých sa v Tel Avive nachádza neúrekom a sú typické pre túto oblasť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Tel Aviv je pomerne mladé mesto, ktoré bolo založené v roku 1910. Prídu si v ňom na svoje nielen milovníci umenia, histórie a prírody, ale aj ľudia hľadajúci zábavu a oddych. V meste sa nachádza množstvo parkov, múzeií, zábavných atrakcií, barov a reštaurácií. Bohužiaľ, na rozdiel od Bulharska alebo Thajska to nie je lacná destinácia a za dobré služby tu musíte poriadne zaplatiť. 

Moderný Tel Aviv
Moderný Tel Aviv 
Pláž v Tel Avive
Pláž v Tel Avive 

Cestou do Jeruzalema máme možnosť vidieť tzv. Diamond Tower, ktorá sa nachádza na predmestí Tel Avivu. Keďže v Izraeli sa nenachádza žiadna diamantová baňa, diamanty sa do Izraela dovážajú najmä z Holandska a Belgicka a tu sa následne opracuvávajú. Diamantový biznis sa presunul v štyridsiatich rokoch minulého storočia z Holandska a Belgicka do Tel Avivu, pričom dôvodom bol najmä v tej dobe narastajúci antisemitizmus v Európe. 

SkryťVypnúť reklamu

Na druhý deň nás čaká starobylý Jeruzalem, posvätné mesto troch hlavných náboženstiev. Presúvame sa do centra starého mesta, kde si najprv obzrieme kresťanskú štvrť. Navštívime Baziliku Svätého Hrobu umiestnenú na Golgote, kde bol podľa Biblie ukrižovaný Ježiš Kristus. Oproti baziliky sa nachádza Omarova mešita, pričom viditeľný je len jej minaret. 

Starobylý Jeruzalem
Starobylý Jeruzalem (zdroj: Ľudmila Križanovská)
Chrám Božieho Hrobu
Chrám Božieho Hrobu 
Jeruzalem
Jeruzalem 
Múr nárekov
Múr nárekov  

Ďalej nasleduje prehliadka jednotlivých zastavení Ježiša Krista pred jeho ukrižovaním. Niektoré zastavenia je ťažké nájsť a pripomínajú ich už len pamätné dosky na budovách v moslimskej štvrti v okolí orientálneho bazáru. Ďalších 40 minút si vyhradíme na prehliadku známeho “Múru Nárekov” ktorý je označovaný ako najposvätnejšie miesto Židov. Múr sa delí na mužskú a ženskú časť a ľudia tu vkladajú medzi škáry lístočky so svojimi prosbami. Je to posvätné miesto a tak ma tu hneď na začiatku zastavuje zastavuje mladá slečna a podáva mi dlhokánsku sukňu, ktorú si musím obliecť. Na chvíľu ľutujem, že som sa rozhodla skoro ráno pre minisukňu siahajúcu po kolená, praktickejšie je obliecť si dlhé nohavice, pokiaľ plánujete navštíviť posvätné miestá. To sa týka nielen židovských a moslimských svätyní ale aj kresťanských chrámov v Betleheme a Nazarete. Niekde musíte dokonca odovzdať svoj pas, a až tak Vám vydajú “slušné oblečenie”. Po skončení prehliadky chrámu alebo synagógy im šaty vrátite a dostanete svoj pas späť. Zaujímavé je, že sa to týka nielen žien ale aj mužov, a teda všetci musia byť oblečení cudne. 

SkryťVypnúť reklamu
Bazár v Jeruzaleme
Bazár v Jeruzaleme (zdroj: Ľudmila Križanovská)
Múr nárekov
Múr nárekov 
Výhľad na staré mesto
Výhľad na staré mesto 
Izraelské  vojačky počas dopoludňajšej prestávky
Izraelské vojačky počas dopoludňajšej prestávky (zdroj: LK)

Po prehliadke mesta sa zastavíme na obed v reštaurácií s výhľadom na cely Jeruzalem. Ochutnáme falafel zabalený v pita chlebe, pre tých čo o tomto populárnom jedle ešte nepočuli, tak falafel je vyprážaná guľočka vyrobená z cíceru alebo bôbu. 

 Poobede vyrazíme do Betlehema, ktorý je súčasťou palestínskej samosprávy. Myslím, že toto mesto netreba nikomu zvlášť predstavovať, snáď len pre zaujímavosť zopakujem, že väčšina obyvateľstva je moslimského vierovyznania, a že v poslednej dobe nastal v tejto oblasti exodus kresťanskej menšiny z dôvodu narastajúceho fundamentalizmu na strane moslimov. 

Bazilika Narodenia
Bazilika Narodenia (zdroj: LK)

Navštivíme Baziliku Narodenia Pána a pár ďalších kostolov v centre mesta. Spolu s našim arabským sprievodcom si zaspievame Tichú Noc a následne spolu navštívime kresťanský obchod v centre mesta. Kúpim si tam olivový olej, ktorým si neskôr natriem svoje popraskané pery. Betlehem je mesto, ktoré žije hlavne z kresťanského turizmu, ročne ho navštívia tisícky pútnikov z celého sveta. 

SkryťVypnúť reklamu
Bazilika v Nazarete
Bazilika v Nazarete (zdroj: LK)
Bazilika v Nazarete
Bazilika v Nazarete 
Nazaret
Nazaret 
Bazilika v Nazarete
Bazilika v Nazarete 

Na druhý deň ráno vyrazíme do mesta, v ktorom Ježiš Kristus prežil svoje detstvo a mladosť. Nazaret je najväčšie arabské mesto v Izraeli a nachádza sa v severnej časti krajiny. Práve sever je známy tým, že sa tu nachádza najviac lesov, zatiaľ čo na juhu nájdete hlavne púšť. 

Tabgha - miesto zázračného rozmnoženia
Tabgha - miesto zázračného rozmnoženia 
Tabgha
Tabgha 
Capharnaum - Ježišovo mesto
Capharnaum - Ježišovo mesto 
Capharnaum
Capharnaum 
Rieka Jordán
Rieka Jordán 
Rieka Jordán
Rieka Jordán 
Galilejské more
Galilejské more 
Synagóga v Capharnaum
Synagóga v Capharnaum 

Na ceste do Kafarnauma sa zastavíme v Tabghe, známej ako miesta zázračného rozmnoženia chleba a rýb. Ďalšou zastávkou je už vyššie spomínané Kafarnaum a navštívime synagógu postavenú v štvrtom storočí na základoch staršej synagógy, v ktorej kázal Ježiš. Pri Galilejskom mori sa zdržíme asi hodinu, ktorú máme vyhradenú na obed. Pochutnáme si na rybe v reštaurácií svätého Petra na brehu mora a presúvame sa smerom k rieke Jordán, ktora tvorí prirodzenú hranicu s Jordánskom a vlieva sa do Mŕtveho mora.

Amfiteáter v Ceasarei
Amfiteáter v Ceasarei 
Pláž v Caesarei
Pláž v Caesarei 
Pláž v Caesarei
Pláž v Caesarei 
Rosh Hanikra
Rosh Hanikra 

Na druhý deň sa vyberieme do Ceasarei, mesta postaveného Herodom Veľkým. Okrem iného je Ceasarea známa tým, že má tu svoju súkromnú rezidenciu premiér Benjamin Netanyahu. Nedávno preletela izraelským bulvárom informácia, že vraj utráca veľa peňazí na jedlo a hygienu. Zdá sa, že bulvár politikov nešetrí v žiadnej krajine. Asi najzaujímavejšou pamiatkou je rímsky amfiteáter blízko pláže. Nasleduje návšteva mesta Haifa nachadzajúceho sa na úpätí hory Karmel, a poobede sa zastavíme v meste Akko, kde si odfotíme miestne mešity.

Rosh Hanikra
Rosh Hanikra 
Výhľad na mesto Hajfa
Výhľad na mesto Hajfa 
Mesto Akko
Mesto Akko 
Mešita v Akko
Mešita v Akko 

Asi najzaujímavejšou časťou tohto výletu bola návšteva starovekej pevnosti Masada, ktorá inšpirovala aj holywoodských filmárov. Na vrch sa dostaneme lanovkou, ale našlo sa aj pár odvážlivcov, ktorí si to “vyšliapali” pešo. V novembri sa to ešte dá, keďže tam vtedy nie je až tak horúco, ale v lete sa výstup hore pešo z dôvodu veľkých horúčav neodporúča. Zhora je krásny výhľad na okolie Mŕtveho mora. Všade okolo nás lietajú čierne vtáčiky, ktoré vraj žijú len v tejto oblasti a dole v mestách by sme ich hľadali márne. Paradoxne sa vôbec neboja ľudí a sadajú Vám aj na ruku. Poslednou časťou túry je návšteva Mŕtveho mora, o ktorom počul už hádam každý. Snáď len spomeniem, že kúpanie v jeho vodách pomohlo už nejednému psoriatikovi zmierniť následky tejto nepríjemnej choroby.

Národný Park Masada
Národný Park Masada 
Judská púšť
Judská púšť 
Pohlad dole z pevnosti Masada.
Pohlad dole z pevnosti Masada. 
Vtáky žijúce v pevnosti
Vtáky žijúce v pevnosti 
Pevnosť Masada
Pevnosť Masada 

Izrael odporúčam navštíviť každému, je dobré letieť napríklad s Ryanairom, ktorý ponúka lacné lety z Bratislavy do Tel Avivu a Eilatu. Ak však túžite po väčšom komforte, vsaďte radšej na Austrian Airlines, z vlastnej skúsenosti viem, že ich lety nie sú tak vyťažené, napríklad ja som mala to šťastie, že som sedela na trojsedadle úplne sama. 

Ľudmila Križanovská

Ľudmila Križanovská

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  7 824x

Som vyštudovaná právnička, ale svoje uplatnenie som našla v oblasti ľudských zdrojov. Hovorím plynule po anglicky a nemecky, ale chcela by som sa ešte naučiť nejaký slovanský jazyk. Na tomto blogu zverejňujem svoje osobné názory a postrehy týkajúce sa hlavne politického diania na Slovensku, ale nevyhýbam sa ani iným témam. Nie je mi ľahostajné, keď politikom nejde o verejné blaho, ale namiesto toho sledujú svoj osobný prospech. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

140 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 22x
  • Prečítané: 1 426x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 143x
  • Prečítané: 4 377x
  • 5
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 484x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 1 126x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 44x
  • Prečítané: 2 401x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 107x
  • Prečítané: 2 259x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Aj vy máte pocit, že opozícia nič nerobí? (píše Samo Marec)
Zabudnite na hollywoodsky Titanic. Toto je lovestory z miesta tragédie a hlavnú úlohu hrá Júlia z Nitry
Daniari vysvetľujú transakčnú daň v rozpore so zákonom, slovenské firmy diskriminujú
Rado žije v Prešove: Pár kilometrov za mestom sú hladové doliny. Ako majú ľudia žiť z 900 eur
reklama
SkryťZatvoriť reklamu