„Slovná vojna”

Písmo: A- | A+

„Demokracia je zo všetkých politických systémov najviac závislá od jasného myslenia, od zodpovedného a primeraného pochopenia.”- Giovanni Sartori

 

 

Demokracia je pojmom modernej doby. Demokratické znamená prospešné a pokrokové, preto sa do šírenia demokracie vo svete investujú obrovské peniaze a podľa potreby aj ľudské životy. Pričom demokracia samotná nie je jedinou zárukou slobody. V knihe Budúcnosť slobody ( Kaligram 2010 ) americký spisovateľ a novinár Fareed Zakaria sa zaoberá myšlienkou búrajúcou nedotknuteľnosť demokracie. Zakaria vo svojej knihe tvrdí, že východiskom nie je odstránenie demokracie, pretože demokracia má stále obrovské výhody. Avšak musí byť spojená s poctivým rozhodovaním a tí, čo vládnu potrebujú prijímať zodpovedné rozhodnutia s morálnym obsahom. Bez toho zostane demokracia len prázdnou škrupinou. Procedúry spájané s demokraciou, a to hlavne parlamentné voľby, súťaž politických strán alebo prezidentské voľby sú spájané s mnohými nekalými hrami našich politikov.

Rok 2014 sa stal rokom prezidentských volieb, ktoré viac-menej rozhodovali o tom, či sú ľudia na Slovensku spokojní s politikou Róberta Fica a jeho strany alebo potrebujú novú zmenu v podobe Andreja Kisku. Boj dvoch silných kandidátov sa začal po ich výhre v prvom kole prezidentských volieb. Už vtedy bolo jasné, že to premiér Róbert Fico nebude mať vôbec ľahké. Podľa oficiálnych výsledkov prvého kola prezidentských volieb vyhral len o 4 % nad Andrejom Kiskom. Zaostal tak za svojimi preferenčnými hlasmi z parlamentných volieb 2012, kedy získal vyše 760-tisíc hlasov.

Fico celkovo v kampani, najmä pred prvým kolom, nepôsobil ako prezidentský kandidát, ale stavil na to, že ako premiér má dostatočnú silu v spoločnosti. Ficovou slabinou bolo aj to, že nemal kde vziať nových voličov a veľkou chybou, že sa o to ani s volebným tímom nesnažil, ak nepočítame jeho chabú snahu prostredníctvom antikampaní proti Kiskovi. Za jeho neúspechom stojí  tiež to, že pre jeho voličov bolo sklamaním, že sa rozhodol v polovici vládnutia odísť a kandidovať za prezidenta. Keďže Róbert Fico musel bojovať počas kandidatúry s veľmi nepriaznivými podmienkami, pokúsil sa vytiahnuť špinavú hru proti svojmu súperovi. Snažil sa presvedčiť voličov Andreja Kisku, že on nie je ten správny kandidát na prezidenta. Označil ho za scientológa a úžerníka. Ficovým zámerom bolo zmiasť voličov, zmeniť ich názor na Andreja Kisku, ovplyvniť ich a dostať na svoju stranu. Avšak skúšal to dosť zákerným spôsobom, ktorý rozpútal  „slovnú vojnu" medzi kandidátmi na prezidenta.

Fico spustil antikampaň proti Kiskovi začiatkom marca prostredníctvom najčítanejšieho denníka Nového Času. Celá strana 5 platenej inzercie prezidentského kandidáta Róberta Fica naráža na Andreja Kisku a na to, že nemá žiadne politické skúsenosti. Táto strana pozostávala z viacerých kratších textov, z vysvetlenia prečo Fico kandiduje na prezidenta. V jednej časti využil Róbert Fico svoje dlhoročné postavenie v Európe a pridal obrázok s americkým prezidentom Barackom Obamom, kde je napísané aké má priateľské kontakty s európskymi štátnikmi a mocnými hlavami štátov. V hlavnom článku sa zoberá kandidatúrou Andreja Kisku a namieta proti jeho kandidatúre, pretože ani v jednej európskej krajine nemajú prezidenta, ktorý by nemal politické skúsenosti. Taktiež je tam poznámka pre ľudí, či by si sadli do lietadla, ak by ho pilotoval človek, ktorý ho nikdy predtým neriadil. Súčasťou textu sú aj tri citáty zahraničných politikov na adresu Róberta Fica, ktoré sa o ňom vyjadrujú len pozitívne. Táto antikampaň v Novom Čase stála podľa platného cenníka inzercie 13 000 € bez DPH.

Len pár dní pred druhým kolom prezidentských volieb sa objavili v schránkach na rôznych miestach Slovenska nové letáky, ktoré taktiež boli namierené proti Andrejovi Kiskovi. V jednej časti letáku je kópia prihlášky do KSČ, kde nie je vidieť meno, priezvisko, ani podpis, len miesta Poprad a Bratislava. V druhej časti letáku sú vety, ktoré sú vytrhnuté z kontextu z knihy Andreja Kisku. V knihe opisoval, ako hľadal cestu ku kresťanstvu. Rovnako sa v schránkach objavili letáky bez podpisu s textom, ktorý nepriamo útočí na Andreja Kisku. V letáku sa spomína úžera a scientológia. Sú to slová, ktoré v poslednej dobe používal Róbert Fico na adresu Andreja Kisku.

Krátko pred druhým volebným kolom sa zasa objavil v schránkach list od Róberta Fica, v ktorom sa snaží priamo obrátiť na ľudí. Snaží sa ich znova presviedčať, že prezident by mal byť skúsený štátnik a prirodzený politický líder, rešpektovaný doma aj v zahraničí. Znova tie isté slová proti Kiskovi, že on nie je známy a nemá politické skúsenosti.

Antikampaň v médiách s jasným adresátom bola v rámci predvolebnej komunikácie v minulosti skôr výnimkou. Táto antikampaň súvisí s tým, že podľa viacerých prieskumov dokázal Kiska získať viac hlasov ako Fico. V mnohých prípadoch sa stala antikampaň skôr zlou ako dobrou pre toho kandidáta, ktorý ju vytvoril. Róbert Fico vytvoril silnú antikampaň proti Andrejovi Kiskovi, pretože vedel o jeho silnej pozícií pri voľbe prezidenta. Vďaka silnej antikamapani proti nemu si ho začali viac ľudia všímať a vedeli, že má veľké šance na výhru.

Proti Ficovi sa neviedla žiadna antikampaň. Andrej Kiska síce vyslovil aj silné slová na stranu Róberta Fica, ale vždy mieril naňho priamo a nie prostredníctvom letákov. Antikampaň proti nemu riešil podaním trestného oznámenia, ktoré aj verejne priznal a nezačal sa brániť antikampaňou proti Róbertovi Ficovi.

Ako kandidáti na prezidenta si svoje námietky mali nechať na rôzne verejné vystúpenia, kde mali vždy príležitosť sa vyjadriť na stranu protikandidáta a mali priestor aj v rôznych diskusných reláciách. Tak by mal každý človek priestor na vytvorenie si vlastného úsudku a nie manipulovanie prostredníctvom letákov a antikampaní. Napriek takejto silnej antikampani dokázal Andrej Kiska zviťaziť nad súčasným premiérom, a to dokazuje, že Slováci nie sú spokojný s doterajšou vládou a mala by nastať nejaká zmena a možno aj v podobe Andreja Kisku ako prezidenta. Róbert Fico dosiahol takým klamlivým bojom úplne opačný efekt, ako chcel, pretože ľudia si uvedomili, že to nie je dôstojné a čestné voči jeho protikandidátovi.

 

Skryť Zatvoriť reklamu