reklama

Dobrodružstvo v krajine javorového listu

Keď niečo nevieme, pýtame sa, keď chceme niečo zažiť, mali by sme byť odvážni

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Najväčší štát západnej pologule je vysnívanou destináciou mnohých z nás. Viete však, že zažiť Kanadu a súčasne získať životnú skúsenosť z „veľkého sveta“ je oveľa dostupnejšie, než si častokrát myslíme? Informácie o tom, ako možno cestovať do krajiny javorového listu sa pravidelne menia, ale jedna istota tu je pre mladých slovenských občanov už 11 rokov.

Program „Zažite Kanadu“ ponúka od roku 2011 Slovákom od 18 do 35 rokov nielen možnosť prežiť rok ich života v jednej z najatraktívnejších krajín sveta, získať prax v zahraničí po skončení štúdia, zdokonaliť jazykové zručnosti, ale hlavne získať super príležitosť pre náš osobný rozvoj a zážitky, ktoré sa nezapíšu len do našich životopisov, ale ostanú trvalou súčasťou našich spomienok. Pozitívnych atribútov cestovania do zahraničia je asi rovnako veľa ako jazier v Kanade, ale už len to, čo som doposiaľ napísala stojí za zváženie. Obľúbený (kanadský) komik Jim Carrey raz múdro povedal, že všetko by sa malo zvážiť a ja mu dávam jednoznačne za pravdu. Veď koľko príležitostí v živote nám ušlo pomedzi prsty a dnes môžeme márne hádzať hrach na stenu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vždy, resp. dlho som si myslela, že musím byť bohatá, aby som mohla plnohodnotne cestovať. Postupom času sa tento môj nesprávny cestovateľský úsudok skorigoval a dnes viem, že takéto šance síce nepadajú z neba na zlatom podnose, ale nie sú ani métou, ktorú nemožno dosiahnuť bez konkrétnych prostriedkov. Takmer vždy je to kombinácia dobrej informovanosti, správneho načasovania a dostatočného odhodlania. Na plnenie cieľov a snov si však treba urobiť čas. Všimli ste si ale, že len malá časť z nás podnikne nejaké konkrétne kroky, aby svoje túžby splnila? Pritom mnohé z našich snov v nás priam horia a sú pre nás zdrojom každodennej motivácie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prečo je Zažite Kanadu také cool?

Tento program už využili tisícky mladých ľudí a rozhodne to nie je len kvôli hokeju, lacrossu či krásnym  jazerám. V krajine, kde objavili prvú práčku aj telefón môžeš zažiť skutočne skvelé pracovné podmienky, cestovať, získať kontakty z celého sveta, pochytiť perfektnú angličtinu a hlavne v praxi demonštrovať svoju nezávislosť a samostatnosť. Zmluva medzi Slovenskom a Kanadou o mobilite mladých, ktorá je v platnosti od leta 2011, skutočne funguje, a to nielen na papieri. Uľahčený vstup do krajiny a dočasné zamestnanie cez zjednodušenie nikdy sa nekončiacich papierovačiek spolutvoria základ skvelej príležitosti pre všetkých Slovákov, ktorí majú menej než dvojnásobok veku, kedy prekročili prah svojej dospelosti. Všetci vieme svoje o tom, čo na Slovensku (ne)funguje, ako aj to,  na čo sa oplatí vynaložiť svoj čas a prostriedky. Myslím si ale, že by sme sa zhodli v tom, že investícia do „zážitkového“ vzdelávania sa oplatí. Lepšie vedomosti z jazyka, spoznanie kultúry a spoločnosti iného štátu, odborný a osobný rozvoj, človek v dnešnom svete skrátka nevyhnutne potrebuje. Konkurencia je veľká na každom kroku a akýkoľvek atribút, ktorý nás pozitívne odlíši od ostatných, je super pridanou hodnotou. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Program sa oficiálne delí na tri časti, aby si tam každý našiel to svoje pravé orechové, resp. v tomto prípade javorové. Jednoznačne najlogickejším dôvodom cestovania za veľkú mláku sú pracovné možnosti. Preto je pre všetkých, ktorí chcú v Kanade pracovať a cestovať, alebo cestovať a pracovať, vhodný program Pracovné prázdniny. Práca v Kanade je skutočne Working Holiday! Program nie je určený pre tých, ktorí si chcú domov priniesť veľa peňazí. Nestojí za to, aby človek cestoval do Kanady, kde bude od začiatku fungovať na minimálnej spotrebe, takto skutočnú Kanadu určite nezažije. Preto program ocenia všetci, ktorí hľadajú zážitky. V rámci tejto kategórie možno pracovať pre viac zamestnávateľov naraz, teda, ak chcete a vládzete, prípadne aj na rok podnikať ako živnostník. Samozrejme, každá minca má dve strany a nerada by som ospevovala len plusy bez toho, aby som napísala aj o tom, aké mínusy tento program zahŕňa v podobe podmienok účasti. Dokonalý program neexistuje, ak sa tak niečo javí, určite to nevzbudzuje vysokú dôveru. Takže, z hry o Working Holiday je von každý, kto nemá platný slovenský pas a čistý register, nemá menej ako 35 rokov, nie je poistený alebo nemá 2500 kanadských dolárov na finančné krytie. Samozrejme, študenti, ktorú chcú zažiť Kanadu cez Zažite Kanadu, musia mať svoj status študenta aj na papieri. Ak ste s týmto v pohode, 38-miliónová krajina plná stereotypne milých ľudí si vás môže onedlho pripísať na svoj zoznam návštevníkov.  

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalej tu máme niečo pre študentov aj neštudentov, alebo jednoduchšie povedané pre tých, ktorí už teraz jasne vedia, že sa chcú pracovne rozvíjať. Jedna krajina, resp. jej 10 provincií a 3 teritóriá ráta aj s touto alternatívou a umožňuje všetkým uchádzačom zvýšiť ich pracovnú kvalifikáciu. Program Young Profesionals ponúka odborný rozvoj prostredníctvom pracovnej skúsenosti s konkrétnym kanadským zamestnávateľom. Podmienky účasti de facto kopírujú predošlý program s jednou inováciou. Na rozdiel od Pracovných prázdnin je program Osobný rozvoj určený záujemcom s pracovnou zmluvou v Kanade, ktorá súvisí s oblasťou ich odbornej skúsenosti a kvalifikácie. Keďže sa chcete pracovne rozvíjať, pracovná ponuka by sa mala vzťahovať na kvalifikovanú prácu, a nie nejakú pomocnú a neodbornú pracovnú činnosť. Odborne sa rozvíjať v Kanade môžeš nielen ako manažér alebo supervisor, ale aj ako kuchár, či remeselník.  Ak všetko pôjde ako má, zarobíš dostatok peňazí, ktoré pokryjú potrebné náklady na pobyt a zvyšok môžeš minúť na vytúžené cestovanie po krajine.

Do tretice je tu program Stáž v rámci štúdia. Ako už z názvu vyplýva, všetci potenciálni stážisti musia okrem obligatórnych podmienok byť študentmi, a to akejkoľvek vysokej školy a byť odhodlaní absolvovať pracovnú stáž v odbore ako súčasť svojho štúdia, a to priamo v Kanade. Samozrejme, nešlo by o nejakú random stáž, ktorú ujo Google vyhodil ako prvú možnosť. Musí ísť o prax, resp. stáž, ktorá bude logicky súvisieť s doterajšími študentskými povinnosťami jednotlivých uchádzačov na Slovensku.  International Co-op je skvelou šancou pre iniciatívnych študentov, ktorí chcú zlepšiť svoje vyhliadky pri hľadaní ich budúcej pracovnej pozície.

Aj ty sa už tešíš na vytúžený pobyt v krajine javorového listu?

Ako to už pri dobrých ponukách býva, počet miest je limitovaný. Viem, že mojimi riadkami o tom, čo program Zažite Kanadu ponúka nemôžem nikoho presvedčiť, to ani nie je mojím cieľom. Kto sa rozhodol pre nie, toho nepresvedčí nik a nič. A tak je to asi fajn, napokon, ak by to bolo inak, potenciálne by sa zvýšili počty odmietnutých kandidátov. Preto tí, ktorí skutočne chcú, majú stále veľkú šancu. Príležitosť na to, aby okrem zlepšenia svojej angličtiny či francúzštiny mohli získať prax a odborné skúsenosti, ktoré im zaručene zvýšia ich budúce šance pri hľadaní zamestnania po návrate domov. Okrem iného program poskytuje jedinečný priestor na spoznanie autentického kanadského spôsobu života.  Práve spôsob života býva často zdôrazňovaný a ospevovaný v súvislosti s Kanadou. Kvalita života v Kanade, ako všetci veľmi dobre vieme, je skutočne vysoká, rovnako ako aj úroveň zdravotníctva či služieb. Naopak, nízka je kriminalita, nezamestnanosť alebo úroveň znečistenia. Britský týždenník The Economist raz onačil kanadské mestá Toronto a Montreal za dve najlepšie miesta planéty pre život. Ja zatiaľ neviem povedať, či je to pravda alebo lož. Pre mňa je to hypotéza, ktorú možno potvrdiť alebo vyvrátiť len na základe vlastnej skúsenosti. Netvrdím, že zajtra kupujem letenku do Kanady, ale ani to, že Zažite Kanadu nikdy nezažijem. Bližšie informácie a programe "Zažite Kanadu" nájdete na portáli www.Kanada.sk. 

Júlia Kromková

Júlia Kromková

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Volám sa Júlia Kromková a pocházam z obce Krivany v okrese Sabinov. Študujem medzinárodné vzťahy na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Aktuálne som v piatom ročníku štúdia. V predošlých semestroch som sa dvakrát zúčastnila Erasmus mobility - v roku 2019 som pol roka študovala na Lotyšskej univerzite v Rige a minulý rok som študovala na Universita degli studi di Pavia v Taliansku. Absolvovala som viacero stáží vrátane stáže na Veľvyslanectve SR v Ľubľane či bezpečnostnej konferencie GLOBSEC. Momentálne stážujem v Kanadskej obchodnej komore. Pôsobím v študentskej organizácii Euroatlantické centrum a v občianskych združeniach v mojom rodisku. Venujem sa dobrovoľníctvu, animátorstvu a doučujem - SJL, ANJ, MAT. Rada čítam - knihy, blogy, noviny...všetko, čo mi príde pod ruku. Mojou záľubou je vlastná tvorba - píšem reflexívnu poéziu. Zaujíma ma dianie doma aj vo svete, zo zahraničia najviac dianie na Blízkom východe a v severnej Afrike, z domáceho diania hlavne ekonomické témy. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu