
Pred písaním článku som dal hľadať v blogoch, či sa tejto téme už niekto nevenoval - včera som bol "okomentovaný", že píšem o starých veciach, ale vysvetlenie tohto podvodu som nenašiel.
Bear Stearns akcie sa obchodovali nad 60$ za akciu, až do 11.marca 2008.
14. Marca sa zobchodovalo 188 miliónov akcií tejto firmy, pričom celkový počet akcií je len 240 miliónov :).
Bear Stearns objemy obchodov, a zatváracie ceny Mar. 11 – 14:
Mar 11 | 55+ mil., 62.97 |
Mar 12 | 26+ mil., 61.58 |
Mar 13 | 70+ mil., 57.64 |
Mar 14 | 186+ mil., 54.24 |
Na grafe je táto doba označená červenou farbou.

Môžete namietať, že je to normálny jav a firma v úpadku, pod vplyvom zlých správ je obchodovaná pod tlakom a tieto objemy by boli bežné ... ale :
10. Marca, boli podané na burzu požiadavky otvoriť nové série "puts" s cenami pod 25$, čo predstavovalo pokles o dve tretiny. Neviem, či sa dohľadu nad burzou zdala táto požiadavka normálna, bežne predpokladám, že nemajú zrazu ponuky na 60 dolárovú akciu za 25. Marcová séria putov pritom mala expirovať o 8 dní, čo by predstavovalo pokles o 45$ za 8 dní. Úplne bežné.
Evidentne príklad insider trading, čo je samozrejme protizákonné.
Otázka ostáva, kto tieto obchody realizoval, prečo ich povolili a hlavne prečo sa nevedie rozsiahlejšie vyšetrovanie.
Po krachu na burze, bolo treba konať, lebo Bear Stearns bol naviazaný fnančne na iné subjekty a bolo veľmi žiadane túto firmu "zachrániť". FED (Americká centrálna banka) rýchlo našla riešenie :
- požičiame pár miliárd firme JP Morgan
- JP Morgan skúpi akcie Bear Stearnu - za smiešnu sumu 2$/akciu
- Bear Stearns je zachránený od bankrotu a všetci sú HAPPY
Výsledok pre bežného Američana :
- ak mal nainvestované náhodou sám, alebo cez fondy v Bear Stearne, prišiel o väčšinu peňazí
- peniaze na vykúpenie mohli ísť na rozumnejšie veci, prípadne zníženie dlhu USA
Nie celkom potvrdená je informácia/teória, že práve JP Morgan mal problémy s likviditou (na účtoch má oveľa viac derivátov ako Bear Sterns), takže celá inscenácia bola záchrannou akciou práve pre JP Morgan.
Tieto riešenia mi pripomínajú naše snahy odškodniť nebankové subjekty, respektíve aspoň ich klientov - rovnaký "skvelý" nápad.
Kamarát, spolužiak, zídime sa pri obede
Zaujímavé boli aj stretnutia ľudí na obede v New Yorku.
p.Bernanke (šéf FEDu), p.Rubin (riaditeľ Citigroup), p.Geithner (prezident New Yorského FEDu), p. Thain (z Meryll Lynch) a ďalší šéfovia (okrem ľudí z Bear Stearnu, tí neboli pozvaní) sa stretli 2 dni pred kolapsom Bear Stearnu na obede, samozrejme, čisto náhodne v rámci dobrých vzťahov, sa rozprávali len a len o počasí a golfe...
Americké médiá o probléme prestali písať, firma je zachránená - veď o to všetkým šlo, vyšetrovanie nič nepreukázalo - všetko je v súlade s právom. Happy End.
Trochu mi toto stretnutie pripomína našu Slovenskú kauzu s jachtami, ministrom financií, finančnými "žralokmi" a korekciou Slovenskej meny. Tiež sa obedovalo, tiež zarobili tí správni ľudia, na rozdiel od Ameriky aspoň nebol zaťažený národný rozpočet :)
Neviem, ktorý z podvodov bol lepšie zrealizovaný, ale každopádne na Amíkov zatiaľ nemáme. Tá krajina už dávno nie je demokratickou (samozrejme len môj názor).