a Kylea Kurica. Patrí medzi nich aj Bobby Sura, bývalá hviezda Floridy State s 10 odohranými sezónami v NBA.
Na začiatku poslednej dekády 19. storočia prišli na území dnešného východného Slovenska na svet dve deti, ktorých cesty sa neskôr stretli za oceánom, v slovenskej Amerike. Michal Sura a Anna Hrebeňáková sa zobrali v Pensylvánii, kde sa im po prvej svetovej vojne narodil syn George. Tomu sa sedem rokov po skončení druhej svetovej vojny narodil Robert George, neskorší otec Roberta Suru juniora. Ich domovským mestom bolo banícke Wilkes-Barre vo východnej Pensylvánii, kde mimochodom vyrastal aj legendárny rozhodca NBA Mendy Rudolph, ktorého matka má ako miesto narodenia uvedené Rakúsko (Rudolph i jeho rodičia boli Židia) a kde žil slovenský vynálezca a kňaz Jozef Murgaš.

Robert „Bob“ Sura sa narodil 25. marca 1973 a basketbal mu učaroval odmalička. Keď mal štyri roky, jeho strýko mu pri dome postavil kôš, na ktorý si malý Bobby mohol strieľať a kde mohol neskôr pilovať svoju hru. Keď začal chodiť na základnú školu, určite sa hrával na Juliusa Ervinga a mladých Magica Johnsona a Larryho Birda, vtedajšie najväčšie hviezdy basketbalu v Amerike.
Surova hviezda vystrelila počas stredoškolských čias, keď hrával za školu G.A.R. Memorial High v jeho rodnom mestečku Wilkes-Barre. Keď bol štvrták, strieľal v priemere 35 bodov za zápas a ako najlepší hráč mužstva doviedol svoj tím k titulu majstra Pensylvánie 1991; za zmienku stojí aj neuveriteľná 86-zápasová šnúra víťazstiev v konferencii, v ktorej modro-šedí hrávali. Ale Sura hrával za pomerne malú strednú školu, takže vysokoškolskí kouči si ho začali viac všímať až po tom, čo v jednom zápase nastrieľal 68 bodov. Tento výkon presvedčil trénera univerzity Florida State, aby Surovi ponúkol basketbalové štipendium. Bobove ďalšie kroky tak smerovali na slnečnú Floridu.

Sura so svojím ballhandlingom, crossovermi, oku lahodiacimi prihrávkami a efektnými smečmi bol už na strednej veľkým miláčikom tribún. Priaznivci Floridy State si ho taktiež ihneď zamilovali a už počas jeho prvej sezóny v drese Seminoles ste mohli v hale zazrieť tabuľky s nápisom WHITE MEN CAN JUMP. Surovi fanúšikovia dodnes spomínajú na jeho neskutočný výskok, jeho mimoriadnu atletickosť však pribrzdili dve operácie kolien v priebehu jedného roka, po prvom aj po druhom ročníku na vysokej. Počas týchto ročníkov hrával s výborným rozohrávačom Samom Cassellom; po prvej sezóne ho vyhlásili za nováčika roka prestížnej konferencie ACC, a keď bol druhák, expert športového kanálu ESPN mu dal prezývku Hondo, keďže mu pripomínal legendárneho Johna Havliceka. V Surovom treťom ročníku sa FSU takmer dostala do Final Four turnaja NCAA - Seminoles stroskotali až v štvrťfinále March Madness. Surova vysokoškolská kariéra skončila po sezóne 1994/95. Dodnes je najlepším strelcom v histórii FSU s 2130 bodmi.
196 cm vysokého strieľajúceho rozohrávača Suru si v drafte NBA 1995 zo 17. miesta vybrali Cleveland Cavaliers, vedení trénerom Mikeom Fratellom. Počas nasledujúcich piatich rokov hrávalSura s All-Star hráčmi ako Terrell Brandon či Shawn Kemp, ale Cavs v tomto období postúpili do playoff len dvakrát a v dvoch playoff sériách vyhrali len jediný zápas. Najlepšie výkony Sura predvádzal v sezóne 1999/2000, keď mal priemer 14 bodov na zápas. Bob sa v drese Cavs objavil aj počas troch All-Star víkendov: ako rookie si zahral v zápase nováčikov (v tomto stretnutí mal za spoluhráča českého pivota Jirku Zídeka), o rok neskôr sa predviedol v súťaži smečiarov a v roku 2000 sa predstavil v zápolení o najlepšieho trojkára (víťazom sa vtedy stal Jeff Hornacek). V lete toho roku ho však Cavs vytrejdovali do Golden State Warriors, kde strávil nasledujúce tri sezóny. V silnej Západnej konferencii sa Warriors so Surom ani raz neprebojovali do playoff; jeho najlepšími spoluhráčmi boli Antawn Jamison, vtedy ešte mladíci Jason Richardson a Gilbert Arenas, a jednu sezónu odohral s Čechom Jirkom Welschom.

V lete 2003 ho v trejde získal Detroit, ale za Pistons odohral len pol sezóny - vo februári nasledujúceho roku sa musel presunúť do Atlanty ako súčasť trejdu Rasheeda Wallacea. Za Hawks sa do konca sezóny objavil v 27 zápasoch, s priemermi 15 bodov, 8 doskokov a 5 asistencií na zápas. Na palubovke dostával veľkú porciu minút a po boku Stephena Jacksona a Jasona Terryho hral možno najlepší basketbal svojej kariéry. V apríli mu chýbal jeden doskok k tomu, aby získal tretie triple-double v rade, čo sa vtedy naposledy podarilo Grantovi Hillovi v roku 1997. Kuriózne/kontroverzné bolo, že Sura dvojciferný počet doskokov v tom treťom zápase mal, ale ten posledný desiaty si zapísal tak, že v závere stretnutia sa ocitol sám pod košom, úmyselne minul donášku a doskočil si loptu. NBA mu ho následne po zápase odobrala, keďže definuje strelecký pokus ako pokúsenie sa o trafenie lopty do koša - a Surovým zámerom bolo netrafiť sa.
Sura sa prvýkrát v kariére stal voľným hráčom a v auguste 2004 podpísal štvorročný kontrakt s Houstonom. Pri letnom individuálnom workoute si však poranil chrbát a nakoniec musel ísť na operáciu, čo ho stálo prvých 14 zápasov sezóny. Rockets na čele s Tracym McGradym a Yaom Mingom vyhrali 51 stretnutí a postúpili do playoff, ale vypadli hneď v prvom kole v 7-zápasovej sérii s Dallasom. V Game 3 odohral Sura svoj najlepší playoff zápas: 21 bodov, 11 doskokov a 6 prihrávok. Suru ale stále trápil jeho problematický chrbát a problémy s kolenami. Jeho pravé koleno bolo v septembri 2005 v katastrofálnom stave a znovu musel podstúpiť operáciu. Celý ročník 2005/06 strávil na maródke a hoci sa o rok na jeseň pokúšal o comeback, jeho chrbát a kolená mu to nedovolili. V októbri 2007 ho Rockets umiestnili na waiver listinu a o tri dni neskôr Sura definitívne ukončil kariéru.
Surove posledné dva roky v profi basketbale boli frustrujúce, ale v roku 2007 sa mu dostalo pocty, keď FSU - po tom, čo Suru v 2003 uviedla do svojej športovej siene slávy - vyradila jeho dres s číslom 3. Bob sa na športovom dôchodku začal venovať pokru a v posledných rokoch sa dokonca objavuje aj v prestížnom svetovom pokrovom turnaji World Series of Poker. Okrem pokru sa milovník hip-hopovej muziky Sura venuje aj obľúbenému golfu a občasne chodí na zápasy Rockets, keďže žije v Texase. Pred necelými dvomi rokmi sa vyjadril k súčasnej NBA: „Je bláznivé, akí sú v dnešnej NBA atléti. Keď to teraz pozerám, divím sa, ako som bol vôbec schopný s nimi súťažiť. Kto vie, kde to bude o päť alebo o desať rokov.”