I toto som ja - ako objavujeme samých seba

Náš štvorročný syn Marek v nedeľu vystupoval v rámci škôlkárskeho programu ku Dňu matiek. Sám recitoval do mikrofónu na javisku obecného kultúrneho domu básničku: Liečivý som kvietok, skromný, Rastiem hoc aj pri ceste, Materina dúška meno, Je tu veru na mieste. Básnička má taký trochu zložitý „meta" záver, myslím, že mu zo začiatku celkom nerozumel, a preto ho nerecitoval ale len mechanicky nasekal slová za seba, takže sme mu, keď nám ju doma prvý krát skúšobne hovoril, nerozumeli ani my.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Podujala som sa teda trochu to s ním trénovať a výrazne som preháňala pomlčky na mieste čiarok. Ubezpečovala som ho, že sa nemá kam ponáhľať, lebo tí ľudia tam budú preto, aby ho (i jeho) počúvali, a tak im treba dopriať, aby si to užili. Trénoval aj na „mikrofón" - paličku z detského bubníka.

Zaúčinkovalo to, na vystúpení bol úžasný. Veľmi som ho povzbudzovala a bolo vidieť, že je na seba hrdý a že má radosť z tejto svojej novoobjavenej kompetencie, že je unesený so stretnutia s vlastnou dosiaľ nepoznanou schopnosťou. Asi, ako keď si dieťatko ešte v brušku prvý krát strčí palec do pusy a objaví tak svoje vnútro, ďalší rozmer seba; ako keď sa mu po prvých samostatných krokoch zrazu otvorí svet; ako keď po prvých jednoduchých vetách zistí, že i ono vie vyjadriť to, čo cíti, čo si myslí, tak, že mu ostatní rozumejú; ako pocit slobody po prvých jazdách na bicykli bez pomocných koliečok... Je to ten pocit: Toto som ja, toto dokážem ja!

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tomto momente má o sebe pozitívny obraz, čo je podľa psychológov dôležitý predpoklad pre štastnú budúcnosť človeka, a vidím, že z veľkej časti ho budujem práve ja, ako jeho matka. A z toho mám zas radosť ja, zas zo svojej novoobjavovanej kompetencie, zo zistenia - i toto dokážem.

I keď, čo sa nám skutočne podarilo a podarí vštepiť do našej ratolesti, ukáže puberta a jeho následný samostatný život...

Ivana Kučerová

Ivana Kučerová

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žena, matka, manželka, hĺbavý človek zaujímajúci sa o skryté súvislosti života, sveta. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu