Pracovné podmienky na Slovensku patria k najhorším v EÚ
Najnovšie údaje Eurofoundu odhalili, že kvalita pracovného prostredia na Slovensku sa v poslednom roku nezlepšila a v niektorých aspektoch dokonca patrí k najhorším v Európskej únii. Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR upozorňuje na alarmujúci stav slovenského pracovného trhu.
Podľa štatistík Slováci v priemere odpracujú týždenne 39,6 hodiny, čo je o 2,5 hodiny viac ako priemer EÚ. Až 23% zamestnancov pracuje na zmeny. Slovensko vedie v podiele nočnej práce v rámci únie. Cez víkendy pracuje značná časť populácie - 15,8% v sobotu a viac ako 12% v nedeľu.
KOZ považuje slovenský ekonomický model založený na nízkych mzdách a vysokom počte odpracovaných hodín za zastaraný a vyžadujúci zásadnú reformu. Odborári poukazujú aj na problém tzv. fiktívnych živnostníkov, ktorých počet za posledných 10 rokov vzrástol o 30 000 na viac ako 110 000.
Nepriaznivé pracovné podmienky sa netýkajú len robotníckych profesií. KOZ upozorňuje, že aj vysokoškolskí učitelia či umelci čelia nedostatočnému finančnému ohodnoteniu a neistote zamestnania.
Odborári vyzývajú na systémové zmeny, ktoré by viedli k zlepšeniu kvality pracovného prostredia. Medzi kľúčové opatrenia radia zvýšenie miezd, rozšírenie pokrytia kolektívnymi zmluvami a obmedzenie neštandardných foriem zamestnávania.
Zlepšenie pracovných podmienok je podľa KOZ nevyhnutné nielen pre zvýšenie produktivity, ale aj pre celkové zlepšenie kvality života slovenských zamestnancov. Bez týchto zmien hrozí, že Slovensko bude naďalej zaostávať za vyspelými krajinami EÚ v oblasti pracovných štandardov a atraktivity pre kvalifikovanú pracovnú silu.