Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach zaznamenali v poslednom období trend poklesu, avšak táto pozitívna správa pre motoristov sa zrejme na istý čas zastaví. Dôvodom je zhoršujúca sa geopolitická situácia na Blízkom východe, ktorá vytvára tlak na ceny ropy na globálnom trhu. Eskalácia konfliktu v regióne môže narušiť produkciu ropy a tým spôsobiť nárast cien, čo sa prejaví aj na domácich trhoch vrátane Slovenska.
Geopolitické faktory a ich vplyv na trh s ropou
Jedným z hlavných faktorov, ktorý ovplyvňuje rast cien ropy, je geopolitická riziková prirážka. Tento koncept sa vzťahuje na situácie, keď investori predpokladajú možné narušenie dodávok surovín z dôvodu politickej nestability alebo konfliktov. Aktuálny vývoj na Blízkom východe, kde hrozí eskalácia konfliktu medzi Iránom a jeho susedmi, môže mať priamy dopad na globálnu produkciu ropy. Irán, ako významný producent s produkciou približne 3 miliónov barelov denne, je kľúčovým hráčom na trhu, a ak by došlo k zásadnému narušeniu jeho ropných zariadení, globálne ceny ropy by mohli ďalej rásť.Americký prezident nedávno pripustil možnosť úderov na iránske ropné zariadenia ako odvety za útoky na Izrael, čo len zvyšuje neistotu na trhoch. Ak by došlo k obmedzeniu iránskej produkcie, cena ropy by mohla rýchlo vystúpiť na vyššie úrovne, čo by sa prejavilo aj na čerpacích staniciach po celom svete.
Očakávania pre slovenský trh
Podľa analytikov je pravdepodobné, že ceny pohonných látok na Slovensku sa v nasledujúcich týždňoch zvýšia. Cena benzínu by sa mohla opäť dostať nad hranicu 1,5 eura za liter, čo predstavuje významný nárast oproti súčasným úrovniam. Cena nafty, ktorá je na Slovensku momentálne v priemere o niečo nižšia ako v okolitých krajinách, by sa mohla priblížiť k 1,45 eura za liter.Výrazný nárast cien však nemusí byť trvalý. Takéto geopolitické rizikové prirážky majú z historického pohľadu tendenciu byť krátkodobé, pokiaľ nedôjde k reálnym výpadkom produkcie ropy. Ak by sa situácia na Blízkom východe stabilizovala a nedošlo by k výraznému narušeniu dodávok, je možné očakávať, že ceny ropy sa po určitom čase vrátia na nižšie úrovne.
Produkčné kapacity a globálny dopyt
Na zmiernenie obáv z dlhodobého rastu cien ropy prispieva aj existencia dostatočných voľných produkčných kapacít v rámci kartelu OPEC+ a ďalších krajín, ktoré by v prípade potreby mohli nahradiť výpadky iránskej produkcie. Navyše, Spojené štáty majú možnosť uvoľniť svoje strategické ropné rezervy, čím by mohli aspoň čiastočne kompenzovať výpadky na trhu.V globálnom kontexte hrá významnú úlohu aj dopyt po rope, ktorý je do veľkej miery ovplyvnený vývojom svetovej ekonomiky. Slabšia globálna ekonomika a neistý dopyt by mohli tlmiť výraznejší rast cien, aj keď geopolitické faktory budú naďalej vytvárať tlak na trh.
Slovenskí motoristi by mali byť pripravení na dočasné zastavenie poklesu cien pohonných látok a možný nárast cien benzínu a nafty v dôsledku geopolitických udalostí. Avšak, v prípade stabilizácie situácie na Blízkom východe a dostatočnej globálnej produkcie ropy existuje nádej na postupný návrat cien na nižšie úrovne. Situáciu bude v nasledujúcich týždňoch potrebné pozorne sledovať, pretože ďalší vývoj bude závisieť nielen od geopolitických faktorov, ale aj od schopnosti trhu reagovať na prípadné výpadky produkcie.