Navrhované zvýšenie DPH na služby horských stredísk a ubytovanie vzbudzuje vážne obavy medzi laickou aj odbornou verejnosťou. Asociácia Lavex varuje, že tento krok môže mať devastujúce následky pre celé odvetvie. S rastúcimi cenami skipasov, ubytovania, reštauračných služieb a ďalších aspektov spojených s lyžovaním sa otvára otázka: „Bude si slovenský lyžiar môcť takéto zdraženie dovoliť?“
Ekonomické a sociálne dôsledky
To na čo sa pri pohľade na čísla zabúda je, že za každým percentom zvýšenia DPH sa skrýva reálny človek, ktorému hrozí strata zamestnania. Štatistiky sú neúprosné. Zvýšenie cien služieb povedie k poklesu návštevnosti, čo nevyhnutne spôsobí prepúšťanie. Zamestnanci v tomto odvetví častokrát pracujúci na sezónnych pozíciách nemajú dostatočné rezervy na pokrytie základných životných nákladov mimo sezóny. Strata tohto príjmu môže mať devastujúci dopad na ich rodiny a osobný život, pričom ohrozuje ich ekonomickú stabilitu.
Dôsledky sú, ale ďalekosiahle. S poklesom počtu turistov sa znižujú aj príjmy miestnych podnikateľov, čo vytvára začarovaný kruh ekonomického úpadku. Menej návštevníkov znamená nižší obrat v reštauráciách, obchodoch a službách, čo následne vedie k menšiemu počtu objednávok u dodávateľov a tým pádom nižším príjmom pre miestne samosprávy. Takéto hospodárske oslabovanie môže v konečnom dôsledku spôsobiť zníženie kvality poskytovaných služieb, čo následne odrádza potenciálnych návštevníkov.
Preto je nevyhnutné, aby sa poslanci zamysleli nad širšími ekonomickými a sociálnymi dôsledkami zvýšenia DPH a zohľadnili potrebu udržateľného rozvoja horských stredísk, ktorý by podporoval nielen ekonomiku, ale aj životy ľudí, ktorí v týchto regiónoch žijú a pracujú.
Príbehy za číslami
Za každým číslom o strate pracovného miesta stojí konkrétny príbeh napríklad usmievavá recepčná v horskom hoteli, ktorá snívala o vlastnom penzióne. Skúsený inštruktor lyžovania, odovzdávajúci lásku k horám ďalším generáciám alebo kuchár, ktorý pripravoval tradičné slovenské špeciality pre hostí. Zvýšenie DPH môže prerušiť tieto príbehy a donútiť mnohých opustiť odvetvie, ktoré milovali.
Hrozba opustených regiónov
Ak DPH vzrastie o 13 % riskujeme, že naše hory sa stanú tichými a opustenými miestami. Mladí ľudia, ktorí by mohli prevziať štafetu po starších generáciách, sa budú zdráhať investovať do podnikania v cestovnom ruchu kvôli vysokým daniam a neistote. Takto prídeme nielen o pracovné miesta, ale aj o jedinečný charakter našich hôr, ktorý formoval kultúru a tradície našich regiónov.
V čase, keď potrebujeme strategické investície do udržateľného rozvoja a ochrany našich prírodných zdrojov, je nevyhnutné, aby sme sa zamerali na rozhodnutia, ktoré neohrozia životy tých, ktorí v týchto oblastiach žijú a pracujú. Udržateľný rozvoj horských stredísk si žiada podporu zo strany vlády a miestnych samospráv, aby sme chránili zamestnanosť a zachovali jedinečnosť našich hôr.
Zvýšenie DPH na služby horských stredísk o 13 % nie je len ekonomickým rozhodnutím; zasahuje do životov reálnych ľudí. Je čas, aby si poslanci NRSR uvedomili, že každý krok, ktorý podniknú, má svoje dôsledky. Chráňme naše hory a ich obyvateľov pred cenovými skokmi, ktoré môžu roztrhnúť komunity a odvrátiť budúce generácie od krásy a jedinečnosti slovenských hôr. Zatiaľ čo konsolidácia štátneho rozpočtu je nevyhnutná, je dôležité hľadať udržateľné riešenia, ktoré minimalizujú negatívne dopady na občanov.